Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:02:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Identyfikacja Denarka  (Przeczytany 5097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jacekkrakowsky

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Identyfikacja Denarka
« dnia: 14 Października 2018, 12:27:33 »
Witam
Zbieram Denarki sredniowieczne ostatnio na Flohmarkcie zakupilem pewnego czeskiego denarka - tak twierdzil sprzedawca dalem ok 200 euro. (Mieszkam w niemczech)
Niestety nie moge namierzyc go w internecie (bylem w sklepie numizmatycznym ,ale za wiele nie pomoglii powiedzieli ze nie znaja sie zbyt dobrze na monetach europy wschodniej. Czesc liter jest jasna  V V IJSEIJZEVT niestety nie mam bladego pojecia o co chodzi,a wojek google tez nie pomogl.
Jak ktos wpadnie na jakis pomysl to dajce znac.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 15 Października 2018, 23:02:02 wysłana przez jacekkrakowsky »

Rewizor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Października 2018, 14:15:15 »
Bo to jest polski, a nie czeski denar. Dodatkowo wygląda na kopię.  Identyfikacja: denar Bolesława Chrobrego typu VENCIEZLAVVS (odmiana jednostronna, tylko rewers). Oryginał datowany  jest najczęściej na lata 995-997. Znane jest 13 (14 egzemplarzy), z czego zdecydowana większość w muzeach.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października 2018, 21:31:33 »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Października 2018, 16:46:55 »
dziekuje za odpowiedz,ale nie wiem czy rozumiem czy moja to orginal czy ta na dole w linku?
Ogladalem ta monete z wcn i wydaje sie podobna z ta roznica , ze mojej brakuje jedej strony.
W kazdym razie wysle zdjecia do  profesjonalnej firmy w Polsce i  oceny.
Niestety, Pana moneta to FALS - w dodatku optycznie dość paskudny...

ZM

PS. Proszę nie niepokoić "profesjonalnych firm" - jeszcze każą Panu zapłacić za ekspertyzę...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Października 2018, 19:20:32 »
czy moja to orginal czy ta na dole w linku?
Oczywiście słowo oryginał łączyło się podanym linkiem, pańska moneta to jarmarczna kopia.

Zainwestujcie w serwery.
Taaa... Strona na niczym nie zarabia, tak jak nie zarabia na ekspertyzie pańskiej monety. I dobrze.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Października 2018, 20:24:21 »
Jak dla mnie jezeli to fals to i tal jest ladny. :)
De gustibus non est disputandum. Mówi się też, że każda potwora znajdzie swego amatora...
Moje monetki też często pięknością nie grzeszą, ale przynajmniej wydaje mi się, ze mają jakąś wartość historyczną.
Przyznaję jednak, że to coś może mieć pewną wartość sentymentalną - jako pamiątka, że wydało się 200 EUR za coś, co jest warte najwyżej 5...
 ;)

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Października 2018, 20:59:28 »
Cytat: jacekkrakowsky
Nie wiem co z tym forum jest nie tak,ale nie wstawil mojego komentarza i musze znowu pisac ....
.....
Jak teraz nie wstawi tego postu to zabje :D
.....
Jednak bardziej wkurza mne fakt ciaglego redukowania zdjec i rozdzielczosci do 1024kb.
Prosze w 21 wieku?
Chcialem wstawic zdjece z rozdzielczoscia 5000 i lampa ale nie nawet redukcja do 1500x1400 nie pomaga.
Zainwestujcie w serwery.

Drogi Panie, Panskie opinie wezmiemy pod uwage i z pewnoscia bedziemy ubolewac nad dziadostwem naszego forum. Zastanawia mnie tylko czemu Pan tutaj wpada i narzeka?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Października 2018, 21:09:29 »
Jeśli nie widzi Pan różnic proszę lepiej nie zajmować się numizmatyką. Szkoda pieniędzy.
Jak bardzo chce Pan wyrzucać kasę to podam konto :)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Października 2018, 21:50:29 »
chetnie kupie taka lub podobne nawet za 10  :) czekam na oferty ...  ;) Jak Pan znajdzie taka za 1 to prosze mi przeslac linka :)
Oczywiscie nie watpie w wasza wiedze, i pominmy fakt orginalnosci tej monety czy jego braku bo bede pod koniec pazdziernika w Wawie i sam sie dowiem,Ale na przyszlosc prosze o rade  po czym poznaliscie ze to kopia. Bo przegladajac zdjecia z wcn od kolegi mnie ciezko bylo znalezc brak wspolnych nawet najmniejszych elementow.Moze zle patrze czegos nie dowidze.Co tak was razi w oczy? zebym ja i czytajacy tutaj wiedzeli na co uwage zwracac przy zakupie.
Pomijajac :
wage - trzyma sie w normie
srednice- trzyma sie w normie  i wyrazny rysunek bo tym sie tez przy wyborze kierowalem,ale widac ,ze blednie wg was.
Niech znajdzie sie ktos i wyklaruje to mlodemu stazem ;)

Witam!

Moneta jest współczesną kopią denara Chrobrego - powiedziało to Panu już kilku kolegów z forum, nie ma co zaklinać rzeczywistości - proszę się z tym pogodzić.  Będąc w Warszawie oczywiście może Pan zasięgnąć opinii w salonach numizmatycznych, ale wg mnie szkoda czasu - tym bardziej, że na tym forum bywają właściciele i pracownicy znanych firm, również z Warszawy.
Oprócz wagi i średnicy jest jeszcze wiele innych istotnych detali, na które należy zwrócić uwagę: kształt i wielkość liter, kompozycja rysunku, ostrość detali, jakość tła monety itp. Na forum są naprawdę świetni fachowcy z wieloletnim stażem kolekcjonerskim, czasem również naukowym,  skarbnica wiedzy, czasem warto zapytać PRZED zakupem. Interesują Pana monety średniowieczne, super. Tu jednak zalecam szczególną ostrożność, bo ewentualne wpadki bywają bardzo kosztowne.

Pozdrawiam

Waldek. 
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Października 2018, 21:51:45 »
Przy kupnie na targu nie będzie nikogo do pomocy. A jak naprawdę nie widzisz różnic to wypisanie różnic i tak ci nie pomoże.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Października 2018, 22:29:36 »
Tu nie chodzi o zabawę "wskaż 10 różnic". Znalezienie 2 identycznych monet z tego okresu, czyli wybitych tą samą parą stempli, na krążkach w przybliżeniu identycznie przygotowanych i na dodatek z jednakową starannością jest niemal niemożliwe.
Różnica Pana nabytku i pokazanej obok monety z aukcji WCN polega na czymś, co w dawnych publikacjach nazywano fabryką. Tłumacząc to na współczesny język - chodzi o STYL.
Jeśli nie widzi Pan różnicy stylu, to proponuję ograniczyć zainteresowania do monet bitych współczesną techniką, no powiedzmy od trzeciej ćwierci XIX w (bo falsyfikaty tych wcześniejszych XIX-wiecznych, też czasem trudno skutecznie odróżnić od oryginałów).

P.S.
Czy tylko ja mam wrażenie, że jacekkrakowsky trochę nas tu próbuje wkręcić?
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Października 2018, 23:24:59 »
Jakoś nie lubię, gdy dyskusja kończy się tajemniczym znikaniem postów.
A już szczególnie, kiedy przy okazji znikają zdjęcia, które wartałoby zachować - choćby ku przestrodze...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Października 2018, 23:41:53 »
cd.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Października 2018, 23:42:45 »
P.S.
Czy tylko ja mam wrażenie, że jacekkrakowsky trochę nas tu próbuje wkręcić?

Zeby nie bylo nieporozumien, to nie ja usunalem te posty.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Identyfikacja Denarka
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Października 2018, 23:46:42 »
Ja też nie - przypuszczam, że był to ich autor.
Sytuacja co najmniej dziwna...

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet