Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:44:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: proszę o pomoc w identyfikacji  (Przeczytany 3183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

WazaCoins

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
proszę o pomoc w identyfikacji
« dnia: 17 Października 2018, 12:55:31 »
witam. proszę o pomoc w identyfikacji. z góry dziękuję.




DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Października 2018, 13:20:01 »
1/24 talara, Fryderyk Ulryk, księstwo Brunszwik-Lüneburg, mennica Clausthal-Zellerfeld.

https://www.acsearch.info/search.html?id=4810618

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Października 2018, 13:26:49 »
https://www.ma-shops.com/loebbers/item.php?id=150907021&lang=es
Największa frajdę daje samodzielna identyfikacja.Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową napisy otokowe
Zaznaczyłem kolorami
1/Fryderyk Urlyk
2 Z Bożej Łaski
3/Książę
4/skrót nazwy księstwa
a na odwrotnej stronie monety data 1615
te dane zupelnie wystarczą do samodzielnego poszukiwania w internecie :)
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Października 2018, 15:07:09 »
Nawet zanim rozszyfruje się napisy, można rozpoznać pochodzenie monety według symboliki. W tym przypadku to "Wilder Mann", czyli "dziki człowiek" z laską/maczugą, symbolizujący siły natury.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Października 2018, 16:11:05 »
Nawet zanim rozszyfruje się napisy, można rozpoznać pochodzenie monety według symboliki. W tym przypadku to "Wilder Mann", czyli "dziki człowiek" z laską/maczugą, symbolizujący siły natury.

Z tą symboliką to niekoniecznie dobry trop.Zwykle podający monetę o identyfikacji nie mają zielonego pojęcia o jakiejkolwiek symbolice na monecie. Zgodzę sie natomiast że bezcennym żródłem jest wpisanie napisów otokowych i tędy droga w poszukiwaniach

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Października 2018, 18:16:53 »
Z tą symboliką to niekoniecznie dobry trop.Zwykle podający monetę o identyfikacji nie mają zielonego pojęcia o jakiejkolwiek symbolice na monecie. Zgodzę sie natomiast że bezcennym żródłem jest wpisanie napisów otokowych i tędy droga w poszukiwaniach

Dlatego wlasnie podaje te informacje, by zapoznac populus z tym sposobem identyfikacji "na szybko". Napisy czesto sa niekompletne i wtedy symbolika jest wszystkim, co jest dostepne.
Innym przykladem jest "szyszka" augsburska.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Października 2018, 18:31:47 »
zapoznac populus z tym sposobem identyfikacji "na szybko".
Ja również nie zgodzę się, że to jest "na szybko" - ilość przeróżnych kombinacji heraldyczno-symbolicznych jest w mennictwie europejskim tak duża, że jeśli ktoś w ogóle nie wie, z której strony podejść do monety, lepiej niech opiera się na samych napisach. Potem może na stylistyce liter, stylistyce popiersi - to są mimo wszystko dość podobne rzeczy, niezależnie od miejsca wybicia - moneta z XVI w. będzie różniła się od tej z wieku XVIII. Symbole/herby to dopiero końcowy etap poszukiwań, jak poprzednie zawiodą.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Października 2018, 21:23:40 »
"Opinions are like arseholes, everyone has one" - Dirty Harry

Jestem wzrokowcem i tak wlasnie zaczynam poszukiwania, od rozpoznania charakterystycznych elementow. Oczywiscie dla nieznanych mi monet.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Października 2018, 23:00:03 »
"Opinions are like arseholes, everyone has one" - Dirty Harry

Jestem wzrokowcem i tak wlasnie zaczynam poszukiwania, od rozpoznania charakterystycznych elementow. Oczywiscie dla nieznanych mi monet.

Sęk w tym że Pan jest obeznany w temacie,wie na co zwracać uwagę i gdzie szukać ewentualnych tropów. Posługując się Pana przykładem odnośnie "szyszki augsburskiej" skąd taki delikwent ma wiedzieć że to szyszka augsburska zakładając że wogóle wpadnie na myśl żeby na to zwrócic uwage. Ale załóżmy że coś mu podpowiedziało że ta szyszka to może byc ten charakterystyczny element i wedle swojej wiedzy wbija w wyszukiwarke szyszka bo tyle o niej wie z widoku:). Mnogość tematów napewno go nie zaprowadzi do sedna.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Października 2018, 23:58:32 »
OK, już się nie kłócę.  ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2018, 05:15:21 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: proszę o pomoc w identyfikacji
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Października 2018, 07:09:46 »
załóżmy że coś mu podpowiedziało że ta szyszka to może byc ten charakterystyczny element i wedle swojej wiedzy wbija w wyszukiwarke szyszka
A potem biedny siedzi trzy godziny i ugania się za szyszką, kiedy tak naprawdę to coś zupełnie innego, szyszkokształtnego. Bardzo łatwo władować się w takim wypadku w ślepy zaułek, o co z literkami trudniej.

Oczywiście jak się człowiek opatrzy, to pewne elementy graficzne (np. atrybuty personifikacji czy znany ryjek cesarza) bardzo szybko prowadzą do celu, ale do tego trzeba trochę podobnych monet pooglądać :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet