Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:09:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku  (Przeczytany 29342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Kwietnia 2019, 18:16:30 »
Trojaka SAP pokazałem by sprawdzić czy czasem moje wymagania co do stanów zachowania nie sa zbyt restrykcyjne.
Jak widać Koledzy podzieją pogląd, że tak zachowana moneta obiektywnie powinna być oceniona znacznie niżej.
Myślę, że te 3- lub 4+ byłoby OK.

Z drugiej strony, chciałem zwrócić uwagę społeczności, że nie jest to oferta anonimowa a pochodzi od firmy numizmatycznej podpisanej z imienia i nazwiska i dopuszczonej do obrotu. I tu własnie pojawia się mój najważniejszy wniosek:
jak można być aż tak oderwanym od rzeczywistości i zwykłej ludzkiej przyzwoitości i jeszcze się z tym afiszować?

Co do medalu SAP z aukcji WCN, to sformułowanie "ładnie zachowany" traktuję jako element marketingu sprzedaży. Można je uznać za rzecz gustu opisującego i raczej bym się tym nie sugerował. WCN dodaje dobre zdjęcia, więc można sobie wyrobić zdanie samemu. Jak są wątpliwości to zawsze zalecam wizytę na ulicy Hożej i pomacanie obiektu na miejscu. Jak dla mnie wystarczyły zdjęcia, na których spora ilość obić i skaleczeń, skutecznie odstraszyła mnie od rozważania zamiaru udziału w jego licytacji.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Kwietnia 2019, 19:25:48 »
Myślę, że mamy z miedziakami SAP podobny problem jak z boratynkami. Monet tych jest w przestrzeni publicznej sporo tyle, ze w poślednich stanach zachowania.
Zawsze jak oceniam miedziane monety, to staram się odszukać najlepszy możliwy do znalezienia  egzemplarz dla porównania. Starając się ocenić stan zachowania monety odpowiadamy przecież na pytanie jak bardzo moneta się zmieniła od czasu opuszczenia mennicy. Stąd potrzebujemy menniczego egzemplarza/jeśli to możliwe/. Miedziaki, to monety zdawkowe, pieniądz biedoty, a co za tym idzie bardzo trudno o mennicze egzemplarze. W tym upatruję przyczynę tak wysokiego oceniania monet miedzianych na których coś widać :)
Omawiana moneta jest zniszczona korozją, czyszczona agresywną chemią, a więc profesjonalnej oceny stanu by nie przeszła. Do tego wytarta obiegiem. Moim zdaniem stan IV. Przeszukałem internet i monety poniżej dla porównania
Pozdrawiam. zdzicho

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Kwietnia 2019, 20:34:19 »
Zastanawia mnie, czy tak poobijany medal powinien mieć w opisie uwagę: "ładnie zachowany".
https://wcn.pl/auctions/72/406

tu moj medal SAP (jeden z najbardziej ulubionych): https://drive.google.com/open?id=0Bzv8LcnvJTFMLXRxbW1qZjRmTW8 mysle, ze jakies 3+ ma,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Kwietnia 2019, 21:00:01 »
Zastanawia mnie, czy tak poobijany medal powinien mieć w opisie uwagę: "ładnie zachowany".
https://wcn.pl/auctions/72/406

tu moj medal SAP (jeden z najbardziej ulubionych): https://drive.google.com/open?id=0Bzv8LcnvJTFMLXRxbW1qZjRmTW8 mysle, ze jakies 3+ ma,

Tomek

Dla mnie to również jedna z ulubionych kompozycji jakie można podziwiać na medalach SAP.
Bardzo ładna sztuka, która ma w komplecie czytelne herby na tarczach - gratuluję  :)
Stan na oko oceniłbym na "coś koło 2"

ps .nie wiem czy to wina zdjęcia, ale widzę wyraźne ślady zdublowania napisu?
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #49 dnia: 19 Kwietnia 2019, 21:35:18 »
...nie jest to oferta anonimowa a pochodzi od firmy numizmatycznej podpisanej z imienia i nazwiska i dopuszczonej do obrotu.
(wytłuszczenie moje)
Nikt nikogo do niczego nie dopuszczał - przynajmniej w tym przypadku :-)
To nie jest działalność koncesjonowana. Rejestracja, REGON (albo KRS) i jedziemy.
Jak daleko zajedziemy? Jeśli zasłużymy na uznanie klientów, to można całkiem daleko.

P.S.
Taki fragmencik piosenki pani Przemyk mi się przypomniał:
Cytuj
Nie mam żalu do nikogo
Sama sobie krzywdę zrobię
To ten przypadek, moim zdaniem.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Kwietnia 2019, 00:04:27 »
Wiemy dobrze, ze najlatwiej jest zarobic na zawyzonej ocenie stanu. Taka praktyka nie powinna wiec nas dziwic.
Rynek zweryfikuje, chyba, ze jelenie nie przejrza na oczy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Kwietnia 2019, 00:08:12 »
...nie wiem czy to wina zdjęcia, ale widzę wyraźne ślady zdublowania napisu?

Mam wrazenie, ze podwojnie bity z lekkim obrotem na rewersie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Semis24

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Kwietnia 2019, 20:00:03 »
Kontynuując wątek stanów monet, chciałbym zapytać, czy poniższe monety spełniają wasze wymagania, jeśli tworzylibyście kolekcję tego okresu, czy szukalibyście lepszych zamienników? Obie monety mam w ręku i mam wyrobione zdanie co ich stanu, ale pytam z czystej ciekawości. Monety naszych sąsiadów niby popularne, ale znalezienie menniczych egzemplarzy nie jest wcale łatwe. Podobnie zresztą jak monet SAP z tego samego okresu.

 
3 krajcary 1800.jpgStany zachowania c.d.  - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku


 
12 einen thaler 1764 A.jpgStany zachowania c.d.  - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku



cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #53 dnia: 22 Kwietnia 2019, 21:45:25 »
Zawsze moga byc lepsze...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
oszustwa na szkodę kolekcjonerów
« Odpowiedź #54 dnia: 28 Marca 2020, 18:45:17 »
Dla ciekawych i osób o silnych nerwach - wpis na blogu Eleniasza http://monetysap.blogspot.com/
Polecam, i nie dajmy się.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #55 dnia: 28 Marca 2020, 19:46:17 »
O tym paskudnym procederze pisałem tutaj: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14347.15.html   przy okazji aukcji RDA
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: oszustwa na szkodę kolekcjonerów
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Marca 2020, 19:52:33 »
...wpis na blogu Eleniasza http://monetysap.blogspot.com/
....

Co się dziwić, Wielkanoc idzie, czas na pisanki...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Marca 2020, 12:47:08 »
Jak to dobrze, że Eleniasz uległ pewnym emocjom i wprost opisał to, o czym wielu z nas wie, ale mało kto na głos o tym powie.
Zaczynając od końca, działania WDA / albo MiM, albo obu tych sprzedających łącznie/ są nie tylko działaniem nieuczciwym, ale wręcz mają znamiona przestępstwa z art. 286par.1 k.k. Każdy profesjonalny podmiot, przygotowując opis aukcyjny danej monety, przede wszystkim sprawdza jakie były jej wcześniejsze notowania, zwłaszcza gdy chodzi o monetę rzadszą. I tak było w tym wypadku, skoro w sprzedający powołuje się na jej notowanie na akcji WCN-u z 2001r..Nie sposób przyjąć, ze nie zauważył notowania /a więc i opisu/ tej samej monety na aukcji GNDM w 2019r. Czyli wiedział, że moneta została opisana jako "z dawnym przemyciem", a NGC oceniło, iż była czyszczona. I tu dochodzimy do sedna sprawy, nawet jeżeli WDA oraz MiM nie pośredniczyli w czynnościach związanych z jej przepakowaniem ze slabu NGC do slabu GCN z notą II+, to MIELI PEŁNĄ ŚWIADOMOŚĆ wprowadzania potencjalnych kupujących w błąd. Coś co było czyszczone nie mogło bowiem , obiektywnie patrząc, uzyskać oceny numerycznej. Nie sposób też uznać, że profesjonalni sprzedający, działający na rynku od wielu lat, nie potrafią odróżnić naturalnej od sztucznej patyny. Podkreślam,że nie tylko istotne zmiany w opisie jest kodeksowym "wprowadzaniem w błąd". W świetle w/w przepisu, także ZATAJANIE istotnych informacji może być ocenione jako wprowadzanie w błąd. A po co były te działania, ano w celu uzyskania jak najwyższej ceny, w języku prawniczym, doprowadzenia osoby kupującej do niekorzystnego rozporządzenia swoim mienie /bo nie zapłacił by tak dużo, gdyby moneta została prawidłowo opisana/. I na tym polega OSZUSTWO.
Na miejscu osoby, która kupiła tą monetę - odstąpiłbym od transakcji i rozważył złożenie formalnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Chyba, że kupujący jednak chce nabyć monetę w tym stanie, ale za znacznie niższą cenę /kwestia negocjacji/.
P.s.
Inną sprawą jest rola GCN i ich "profesjonalizmu" w zakresie przeprowadzonego gradingu. I tu zrozumiały staje się "czerwony" wpis- ostrzeżenie na stronie WCN-u / wcn.pl/.
« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2020, 15:13:12 wysłana przez cancan62 »

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Marca 2020, 13:23:30 »
Żeby być sprawiedliwym. Grzech "pierworodny"popełnił WCN. Nie można w 1997r. ocenić monety na III+,a cztery lata później na II+.

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Marca 2020, 16:55:48 »
I jeszcze przykład szukania "grubszego jelenia". Talar zbrojarz Poniatowskiego. Moneta w przyzwoitym stanie, rzetelnie opisana, ale odbiór estetyczny psują fragmenty grynszpanu, zarówno na awersie, jak i rewersie. Stan II-.
https://wcn.pl/archive/70_0413?q=poniatowski+talar+1766
Ta sama moneta po 11 miesiącach. Umiejętnie usunięto grynszpan, delikatnie ją umyto. I co. Stan I/I-, "prawie bez śladów obiegu i skaleczeń. Świetny detal"
https://onebid.pl/pl/auction/658/lot/241/stanislaw-august-poniatowski-talar-1766-fs-popiersie-w-zbroi-menniczy
Sprzedający NumEduX zadowolony, zadowolony, różnica w cenie 5600,-zł, ale czy kupujący wie, że "został nabity w butelkę".
Myślę, iż częste opisywanie takich praktyk, ze wskazywaniem konkretnych "poprawiaczy opisów", może choć częściowo zmniejszy ten proceder :(

 

R E K L A M A
aukcja monet