Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:29:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku  (Przeczytany 29337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #60 dnia: 29 Marca 2020, 17:08:22 »
Juz abstrahując od opisów, ale ten talar nawet po wyczyszczeniu nie plasuje się nigdzie w pobliżu jedynki, nawet z minusem.
Szczególnie, ze ma usunięte uszko! Notabene, ten drobiazg nie został uwzględniony w zadnym opisie. NumEduX umieścił zdjęcie rantu zapewne według filozofii, ze widziały gały co brały. Nie jest to "minimalna wada blachy".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #61 dnia: 29 Marca 2020, 18:09:46 »
No niestety, ale przypadki tego typu można mnożyć i mnożyć... :(
Szczególnie przykre i przygnębiające jest wrażenie, że wpadek z zawyżoną oceną przybywa w tempie koronawirusa.
Z każdą aukcją pół-profesjonalne firmy posuwają się coraz dalej, bezczelnie przekraczając granice dobrego smaku i obyczaju.
Skala jest taka, że tego typu praktyki powoli staną się standardem i każdą ofertę będzie trzeba sprawdzać pod tym kątem.
Problem zaczyna dotyczyć coraz większej liczby podmiotów prowadzących handel aukcyjny, dlatego uważam, że bez cyklicznego piętnowania szczególnie szkodliwych przypadków, nie ma co liczyć na samooczyszczenie się tego środowiska.

Staram się w miarę możliwości pilnować poziomu aukcji srebra SAP, ale zwracam uwagę głownie na falsy.
Na innych monetach się nie znam i nie koncentruje na nich swojej uwagi...

Uważam, że bez szerokiego frontu samoobrony ze strony większej liczby kolekcjonerów, nic z tego nie będzie.
Żeby skutecznie z tym powalczyć, musielibyśmy się jakoś oddolnie zorganizować.
Może by tak spróbować utworzyć komórkę kontrolną dla aukcji w ramach TPZN-u?
Co o tym myślicie?
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #62 dnia: 29 Marca 2020, 18:50:15 »
Panowie, niestety ale jest to bardzo powszechne zjawisko. Na prawie każdej aukcji takich przypadków jest wiele. Jakiś czas temu pisałem o kilku "ciekawych" przypadkach z 23 aukcji Michała Niemczyka, np:

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #63 dnia: 29 Marca 2020, 18:53:25 »
Albo takim przypadku z tej samej aukcji

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #64 dnia: 29 Marca 2020, 18:54:26 »
No niestety, ale przypadki tego typu można mnożyć i mnożyć... :(
Szczególnie przykre i przygnębiające jest wrażenie, że wpadek z zawyżoną oceną przybywa w tempie koronawirusa.
Z każdą aukcją pół-profesjonalne firmy posuwają się coraz dalej, bezczelnie przekraczając granice dobrego smaku i obyczaju.
Skala jest taka, że tego typu praktyki powoli staną się standardem i każdą ofertę będzie trzeba sprawdzać pod tym kątem.
Problem zaczyna dotyczyć coraz większej liczby podmiotów prowadzących handel aukcyjny, dlatego uważam, że bez cyklicznego piętnowania szczególnie szkodliwych przypadków, nie ma co liczyć na samooczyszczenie się tego środowiska.

Staram się w miarę możliwości pilnować poziomu aukcji srebra SAP, ale zwracam uwagę głownie na falsy.
Na innych monetach się nie znam i nie koncentruje na nich swojej uwagi...

Uważam, że bez szerokiego frontu samoobrony ze strony większej liczby kolekcjonerów, nic z tego nie będzie.
Żeby skutecznie z tym powalczyć, musielibyśmy się jakoś oddolnie zorganizować.
Może by tak spróbować utworzyć komórkę kontrolną dla aukcji w ramach TPZN-u?
Co o tym myślicie?

Nie to żebym nie podzielał Pańskiego zdania, ale jestem w tej kwestii pesymistą. Grono sprzedających i kupujących jest zbyt hermetyczne, żeby ludzie robili sobie publiczne wyrzuty. Wszystko będzie się działo jak do teraz, plotką niesioną za plecami. Tym bardziej, że z każdej takiej akcji da się łatwo wyślizgać. Uznać swoje przeoczenie, przeprosić za pomyłkę, zwrócić pieniądze. Dlatego ja preferuję odwrotną metodę. O wątpliwościach uprzedzam dom aukcyjny przed aukcją, patrzę na reakcję i później ją opisuję. Jeśli przed aukcją dom aukcyjny poprawi opis, to świadczy o swojej rzetelności. Jeśli pomija niekorzystne informacje lub idzie w zaparte, to też o sobie świadczy. W każdym przypadku sprawę opisuję na swojej stronie. Tylko możliwie duża jawność może wyeliminować takie sytuacje.

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #65 dnia: 29 Marca 2020, 19:02:12 »
Monety potrafią się bardzo szybko pokryć "wiekową" patyną, a ich stan może zmienić w ciągu paru miesięcy, oczywiście z gorszego na lepszy. Jak najbardziej należy piętnować takie procedery i na to trzeba znaleźć sposób, co z tym zrobić... Dobrze by było, gdyby np. Onebid udostępnił możliwość komentowania każdej z pozycji znajdujących się w ich serwisie. Ale oczywiście tego nie zrobią z jednego prostego powodu, KASA.... Jedyne wyjście to wypisywanie każdej podejrzanej pozycji na tym forum. Oczywiście inwestorzy tutaj nie dotrą, jednak na pewno nie jedna osoba uniknie zakupu bubla. Wydaje mi się, że jest to jakiś pomysł.
Pomijając już to wszystko, to daleki jestem jednak od stwierdzenia, że Pan Mariusz wypełnił znamiona przestępstwa oszustwa. Nie jest to tak prosta kwestia do wykazania jak napisał Kolega Adam. Mimo to, że każdy z nas może powiedzieć, że to oszustwo, to wykazanie tego przez sądem nie będzie takie łatwe, a w mojej ocenie niemalże niemożliwe.
Ale nie można się poddawać i na pewno należy znaleźć sposób jak nagłaśniać takie rodzynki.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #66 dnia: 29 Marca 2020, 19:59:50 »
Panowie, macie racje twierdząc, że szanse na uzyskanie trwałej poprawy są niewielkie.
Również podzielam zdanie, że komentarze z połajankami po fakcie, nie mają większego sensu i niczego konstruktywnego nie wniosą.
Jeśli działać, to tylko przed aukcją - wytykając na forum jaskrawe pomyłki i pisząc do organizatorów, by mieli szansę się odnieść.
Jak widzę, to już działa na forum TPZN i powstają odpowiednie wątki aukcyjne gdzie poruszane są te kwestie.
W kilku przypadkach, można odnieść wrażenie że ten dialog jest nawet całkiem sprawny.
Może to wystarczy i nie ma o co kopii kruszyć? Sami oceńcie, ciekaw jestem Waszej opinii.

Ja tylko w przypływie emocji rzuciłem pomysł, ale nie mam natury agitatora i nie zbieram chętnych na krucjatę.
Najchętniej chciałbym nic z tym nie robić, licząc że rynek to sam się wyreguluje i wpłynie na firmy, które dziś odstają jakością.
Jednak z drugiej strony mam świadomość, że nie będzie to ani szybkie ani łatwe...
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #67 dnia: 29 Marca 2020, 21:08:02 »
Panowie, macie racje twierdząc, że szanse na uzyskanie trwałej poprawy są niewielkie.
Również podzielam zdanie, że komentarze z połajankami po fakcie, nie mają większego sensu i niczego konstruktywnego nie wniosą.
Jeśli działać, to tylko przed aukcją - wytykając na forum jaskrawe pomyłki i pisząc do organizatorów, by mieli szansę się odnieść.
Jak widzę, to już działa na forum TPZN i powstają odpowiednie wątki aukcyjne gdzie poruszane są te kwestie.
W kilku przypadkach, można odnieść wrażenie że ten dialog jest nawet całkiem sprawny.
Może to wystarczy i nie ma o co kopii kruszyć? Sami oceńcie, ciekaw jestem Waszej opinii.

Ja tylko w przypływie emocji rzuciłem pomysł, ale nie mam natury agitatora i nie zbieram chętnych na krucjatę.
Najchętniej chciałbym nic z tym nie robić, licząc że rynek to sam się wyreguluje i wpłynie na firmy, które dziś odstają jakością.
Jednak z drugiej strony mam świadomość, że nie będzie to ani szybkie ani łatwe...

Jak najbardziej o takich bublach jak ten trzeba pisać przed aukcją. Ale w tym przypadku (jak i wielu innych) niestety tego zabrakło. Aktywni uczestnicy tego forum powinni się zmobilizować i przed każdą aukcją szeroko ją komentować i "wskazywać palcem" gdzie ukryte są oszustwa, falsy itp. Jeśli coś takiego by funkcjonowało, to przez Wasze sito nie przedostanie się żadna lipa  ;)
Ale swoją drogą, jeśli coś już przeszło (jak moneta, która wywołała tą dyskusję) to trzeba to piętnować i właśnie np. bojkotować aukcje takiego delikwenta. Dlatego dziękujemy Eleniaszowi za kolejny świetny materiał.

Mag

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #68 dnia: 30 Marca 2020, 15:55:00 »
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym talarem. Skoro ciemne plamy były usuniętę profesjonalnie to chyba dobrze. Przecież tego typu "nalot" z reguły prowadzi do dalszej destrukcji monety. Znam wiele archeologicznych przypadków w których monety poddaje się czyszczeniu i konserwacji. Przecież to normalna procedura w każdym muzeum. Inna sprawa gdyby zrobił to ktoś nie znający tematu i technologii, gdyby trwale uszkodził. W tym jednak przypadku wydaje mi się to chwalebne, że z brzydkiej monety wydobyto jej naturalne piękno.
Nie wypowiadam się na temat ceny za taką usługę bo pewnie jest spora, zwłaszcza, że i ryzyko z tym związane nie jest małe. Wiem jedno: wolę zapłacić więcej za coś ładnego niż byle ile za "brudasa" a ryzyko niech inni (lub fachowcy) biorą na siebie. 

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #69 dnia: 30 Marca 2020, 16:09:58 »
Nie wiem, którego talara ma Pan na myśli. Jeżeli talara-zbrojarza, którego ja wskazałem, to usunięcie grynszpan zasługuje na pochwałę, ale nie zmienia to jego stanu z II- na I/I-, i nie daje podstaw do stwierdzenia "prawie bez śladów obiegu". A do tego zauważony przez cancan ślad po usunięciu zawieszki, o którym nie informowano w żadnym opisie tej monety. I to jest wprowadzanie potencjalnych kupujących w błąd.
Pozdrawiam Wszystkich w kwarantannie, i nie tylko.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #70 dnia: 30 Marca 2020, 16:29:34 »
Jakiś czas temu pisałem o kilku "ciekawych" przypadkach z 23 aukcji Michała Niemczyka, np:

To była aukcja 21.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #71 dnia: 03 Kwietnia 2020, 10:38:54 »
U Pana Mariusza pojawiła się e-aukcja
Poza "bojkotem" tej aukcji warto może by było zapoznać się z ofertą, wyłapać i opisać tu ewentualne "rodzynki".

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Kwietnia 2020, 13:46:10 »
Kol. rubinowakrew w tym wątku: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14555.30.html zadał zasadnicze pytanie w dyskusji o stanach zachowania: "Czy ktoś wierzy, że moneta przed 20 wiekiem została zaraz po wybiciu schowana na parę setek lat ?? że nie była w obiegu ?? Może jakieś monety medalowe, ale zwykłe grosze, trojaki czy orty ? ". Żaden doświadczony zbieracz monet w to nie wierzy i dlatego na forum krytykujemy i obśmiewamy  działalność sprzedawców, którzy wmawiają kupującym, że moneta z obiegu, czyszczona/eufemistycznie nazwana umytą/ zachowała się w stanie menniczym. Pan TomekP w tym wątku : http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14579.msg108918/topicseen.html#msg108918  był łaskaw nasze opinie uznać za: "pomyje jakie wylewają się tu ostatnio na rynek numizmatyczny, którego jestem elementem ". No cóż, jak głosi stare przysłowie ; punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. W tym wątku: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14347.15.html  śmiałem skrytykować oceny stanu zachowania boratynek  przez firmę zatrudniającą, jak rozumiem, Pana TomkaP. Monety agresywnie wyczyszczone do gołego metalu, z wżerami i grudami grynszpanu oceniono na 2/3. Uczciwie trzeba przyznać, ze firma po krytyce cofnęła się o pół kroku zmieniając oceny stanu na +3 :D i zaznaczając, że monety były czyszczone. Gdyby sprzedawcy rzetelnie oceniali stany zachowania, to nikt by się nie czepiał. Niestety żądza zysku likwiduje wszelkie zahamowania, zanika zasada uczciwości kupieckiej i dobrych obyczajów.
Kilka przykładów czarodziejów rynku numizmatycznego:

Pozdrawiam. zdzicho

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Kwietnia 2020, 17:23:50 »
Gdyby firmy gradowały monety zgodnie ze stanem zachowania, to straciłyby pieniądze od znacznej części dotychczasowych klientów- rekinów biznesu. Zauważyłem że, wśród doświadczonych kolekcjonerów jest ułamek takich, którzy gradują, by mieć na półce w plastykowym pudełeczku. Nie uznaję argumentów w stylu ''nie pasuje to nie kupuj''. Obecnie znaczna część monet jest w pudełkach i jeżeli brakuje mi tej konkretnej to (niestety) zapłacę również za opakowanie z którego monetę wyjmę. Kiedyś moneta może znów trafi w ręce rekina biznesu i koło się domknie.
Osobiście, jako młody stażem numizmatyczny pierwszak, jestem przeciwnikiem slabowania. Mnie to irytuje tak, jak włos trafiony w talerzu z zupą. Przepraszam za to porównanie, innego nie odnalazłem...

Myślę że jest jeden sposób na wygranie walki ze slabatorami. Niestety, jest on oparty o dobrą wolę oraz chęci domów aukcyjnych i poważnych sklepów numizmatycznych. Tym jednak wcale na rozwiązaniu problemu nie zależy.
Nie da się zrzeszyć tysięcy osób kupujących monety. Pięćdziesiąt firm oferujących ich sprzedaż już tak. Teoretycznie...
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2020, 18:10:29 wysłana przez Mandaryn »

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Stany zachowania c.d. - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku
« Odpowiedź #74 dnia: 29 Marca 2023, 12:53:46 »
WDA to jak zwykle kopalnia przykładów ekscentrycznego podejścia do stanów zachowania, choćby taki szeląg toruński:

 
a1.jpgStany zachowania c.d.  - dyskusja o monetach XVI-XVIII wieku


https://onebid.pl/pl/monety-jan-kazimierz-szelag-1666-torun/1671270
Faktycznie ładny, nie?


 

R E K L A M A
aukcja monet