Aktualności:

• 20 Luty 2019, 00:41:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 20516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barnaba

• Stały bywalec
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #135 dnia: 30 Grudzień 2018, 12:23:37 »
uciekło mi
concor milit

Szkoda, bo to b. rzadki wariant napisowy (standardowy to CONCORD MILIT). W mojej bazie danych Probusa mam tylko jeden taki egzemplarz odnotowany (skarb Rogiet nr 644). Widzę, że co raz bardziej wyrabia się Panu oko do rzadkich Probusików. Gratuluję! Tak trzymać!

barnaba

• Stały bywalec
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #136 dnia: 30 Grudzień 2018, 12:38:30 »
takie pytanie.
 ta moneta to RIC V-2 Serdica 878
to ze nie ma jej na znanych stronach probusowych nie oznacza ze jest rzadsza? bo spotykam KAB natomiast KA*B(*)
jakos ne widzę, a w ric jest jako C rzadkosc

Oznaczenia KA*B* albo KAB* są dość rzadkie. Kropki zdecydowanie częścięj występują przy pozostałych trzech oficynach w Serdyce (KA*A*, KA*Gamma* i KA*Delta*), zaś druga oficyna z reguły nie jest kropokowana (KAB). To jest jednak tak mały detal, że nie podniecałbym się nim zbytnio. Oznaczenie rzadkości "C" dla nr 878 w RIC nic nie wnosi do sprawy, bo pod tym numerem RIC odnotowuje 3 typy popiersia dla 4 oficyn i to w dwóch wariantach (kropokowanym i niekropokowanym), czyli teoretycznie RIC wyróżnia 24 warianty pod jednym numerkiem 878, dla którego daje jedno "zbiorcze" oznaczenie rzadkości "C", co jest dużym przekłamaniem. O ile bowiem niektóre warianty RIC 878 faktycznie są bardzo popularne, o tyle inne są rzadsze.