Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:01:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RIC VII ATRYBUCJE  (Przeczytany 13579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
RIC VII ATRYBUCJE
« dnia: 04 Listopada 2018, 06:26:39 »
Ponieważ sam mam duże problemy z atrybucją monet wchodzących w obszar RIC VII, aby nie zaśmiecać innych postanowiłem założyć wątek, w którym będzie można rozstrzygnąć identyfikacyjne dylematy dotyczące monet Konstantyna, jego synów i szwagra.
Moje pierwsze pytanie dotyczy rodzajów popiersia, konkretnie: czy na tej monecie jest  popiersie typu E1(head with plain diadem) , czy
E2 (head with rosette-diadem)?
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2018, 06:28:27 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2018, 08:26:14 »
To nie takie proste...
Podział popiersia typu "głowa w diademie" na trzy podstawowe kategorie (E1, E2 i E3) to daleko idące uproszczenie - niestety niezbędne ze względów edytorskich.
Proszę zajrzeć sobie na str. 660 (appendix do rozdziału o Cyzicus). NB. dotyczy częściowo także monet z innych mennic.

ZM

PS. Można nawet zbierać te różne typy diademów - bardzo wdzięczny i wcale obszerny temat. Wiem coś o tym...   ;)

PS2. Co do konika. Już teraz dwóch amatorów walczy zaciekle. Wygląda to wręcz jak wstępne podbijanie ceny, bo trudno mi wyobrazić sobie, aby tych dwóch kombatantów nie zdawało sobie sprawy, że decydują i tak ostatnie sekundy. Proszę zwrócić uwagę, że kupujący .***h (151 gwiazdek) ma jeden ciekawy punkt w statystyce: "% ofert złożonych temu sprzedawcy:   99%". Wygląda na to, że jest to szczególny miłośnik tego akurat sprzedawcy. Koń by się uśmiał...   ;D  
To jest niestety druga, ciemna strona utajnienia danych kupujących, że takich "ciekawostek" nie da się tak łatwo sprawdzić.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2018, 08:41:49 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopada 2018, 08:48:24 »
To nie takie proste...


Faktycznie, to nie takie proste jakby się wdawało, ale jeśli ten diadem potraktować jako rozetowy, to byłaby to chyba nienotowana 5 oficyna dla RIC 56, tak jak tu:
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7cyz56_e.html

Mój snajper na koniku już od dawna świeci na czerwono i tak już zostanie.

P.s. Chyba jednak nie ma co się dopatrywać na siłę tej rozety i będzie to popiersie typu E1 RIC VII 55.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2018, 09:12:21 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopada 2018, 18:27:25 »


Sam po tych wielu latach spędzonych z VII tomem RIC pod poduszką nie wiem, dlaczego nie można było jako "plain" sklasyfikować wyłącznie popiersi z gołą opaską na czole, czasem najwyżej z ukośnymi kreskami lub z brzegiem obszytym perełkami (do zaznaczenia w przypisie). A całą resztę uznać - zresztą zgodnie z wiedzą, jak to się skończyło - za kolejne stadia ewolucji diademu rozetkowego. Opaska w środku goła - plain. Opaska czymś tam w środku udekorowana, podzielona na segmenty etc. - rosette-diadem.


Szczerze mówiąc, to gdyby nie ten dopisek na stronie 660, to tak właśnie to mogło wyglądać. Może to kwestia słownictwa, ale wydaje mi się, że bardziej precyzyjnie byłoby nie rosette-diadem, ale diadem with rosette, rozeta jako dekoracyjne zwieńczenie diademu w każdej formie. Sama rozeta to jednak termin architektoniczny, wtórnie zaadoptowany do biżuterii. W układzie architektonicznym rozeta była zawsze tylko jedna i wieńczyła bardziej złożony układ. Czyli wszystkie diademy nie zwieńczone rozetą, to powinny być diademy Plain.

Nota bene ten diadem z mojej monety bardzo podobny jest do tego ze strony Not in Ric.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2018, 18:48:12 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopada 2018, 18:49:08 »
Witam.
Czy moja wersja RIC VII jest jakaś przestarzała. Pozycja RIC VII 63 ANTIOCH ma takie same oznaczenie dla 5 i dla 8 ( 14 ?)oficyny, to jest na pewno błąd w RIC, ale traktując RIC literalnie moja moneta nie jest opisana w RIC, bo ma w odcinku SMANTZ, czyli oficynę 6  ;).
« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2018, 19:05:45 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopada 2018, 22:59:27 »

Czy mógłby Pan trochę jaśniej wskazać, na czym Pana zdaniem polega w tym wypadku błąd w RIC? O co chodzi z tym "takim samym oznaczeniem"?

Kompletnie nie rozumiem o co chodzi z zapisem (delta)4+ (epsilon)5, dlaczego tak zapisano  (theta)(9).


 nie obejrzał Pan dokładnie swojej monetki  ;)

Dziwna te greka, dzeta to szósta litera alfabetu, ale siódma cyfra, ale skąd wiadomo, że oznaczano cyframi, a nie literami.
No tak, znowu w ta kropka, czyli RIC 71. Nie wiem czy to okoliczność łagodząca, ale tu też się pomylili  8).
https://www.acsearch.info/search.html?id=3173293
Dziękuję za uwagi.


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopada 2018, 18:57:56 »
Tutaj akurat nie mam wątpliwości co do atrybucji, ale trafiły mi się monetki wybite w tym samym czasie, w tej samej mennicy, w tym samym warsztacie i chyba z tej samej okazji.
RIC VII Antioch 73 i RIC VII Antioch 74 wybite w 10 oficynie. Monety wybite dla Konstantyna II i Konstancjusza II. Czy ta emisja wiąże się ze świętowaniem 10 urodzin chłopców? Czy próbować walczyć z tą piaskową patyną, czy zostawiać tak jak jest?
« Ostatnia zmiana: 06 Listopada 2018, 19:08:46 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Listopada 2018, 17:47:16 »

A co Pan tam widzi świątecznego?


Przepraszam, jeśli jakieś pytania sprawiają wrażenie naiwnych, ale mimo jakiego-takiego obeznania z antycznymi monetami próbuję zrozumieć logikę konstrukcji RIC VII, np, dlaczego emisja SMANT(RIC 64) jest datowana na 325-6, a SMATH z kropką(RIC 74) na 326-7, a nie odwrotnie, skoro gołym okiem widać, że na RIC 74 Konstantyn II jest młodszym dzieciakiem niż na RIC 64.( sugestia  ;))
zdj.1.  RIC64 - 325-6
zdj.2.  RIC74 - 326-7
« Ostatnia zmiana: 07 Listopada 2018, 18:04:47 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Listopada 2018, 17:42:04 »
Dotarła moneta Heleny, i mam pytanie, czy to typowe dla RIC VII Antioch 82, że oznaczenie 9 oficyny jest w polu, a nie w odcinku menniczym jak w przypadku pozostałych warsztatów?

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Listopada 2018, 18:53:48 »
Witam
Akurat tą Helenę sobie odpuściłem , tak że nie podbijałem cię  ;)
Też się nad tym zastanawiałem , gdy kupiłem kiedyś swoją Helenę, dlaczego Antiochia zmieniła miejsce zapisu przy 9tej  oficynie z odcinka , w pole ?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Listopada 2018, 16:03:21 »
Witam
Akurat tą Helenę sobie odpuściłem  

Dzięki Kolego, zaoszczędziłem parę złociszy :D.

dlaczego Antiochia zmieniła miejsce zapisu przy 9tej  oficynie z odcinka , w pole ?

Tak jak Pan Lech napisał, po prostu znaczków już było tak dużo, że nie mieściły się w odcinku i przeniesiono je do prawego pola, choć zazwyczaj autorzy RIC VII odnotowywali takie odstępstwa.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2018, 16:18:03 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudnia 2018, 19:50:16 »
Trier 172, ale która oficyna?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Grudnia 2018, 05:50:27 »

Najprawdopodobniej B. "A" to dwie proste kreseczki, a tu widać wyraźnie wygięcie. Nie można jednak wykluczyć, że to wtórny efekt

Dziękuję za opinię, podejrzewałem tak samo, przeglądając zdjęcia kilku sztuk, które były w ostatnich latach na  aukcjach zauważyłem pewne różnice w stylu wizerunków na awersie między oficyną A i B, w tym jeden egzemplarz z drugiej oficyny po stemplu awersu może nie tym samym, ale na pewno wyrytym tą samą ręką.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Grudnia 2018, 05:56:54 »
Londyn 23. Zapchany stempel, czy błąd w odcinku menniczym?

P.s.Wygląda na to, że był jakiś kłopot z literką M w tej emisji z drugiej oficyny, bo na rewersie z Solem ( RIC 27) już raczej nie ma mowy o zapchanym stemplu.
https://www.acsearch.info/search.html?id=3071558
« Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2018, 06:26:12 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: RIC VII ATRYBUCJE
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Grudnia 2018, 06:26:46 »

Stempel rewersu wygląda na nieźle już wyeksploatowany. Proszę przyjrzeć się, ile zostało z postaci Geniusza.

Racja, ale wygląd tej monety to raczej efekt długiego, kilkumiesięcznego lub nawet kilkuletniego moczenia w oliwce monet w słabych stanach pochodzących z ziemi pokrytych grubym, twardym nalotem (wiem, bo sam tak czasem robię). Trzeba kilka razy zmienić oliwę i po jakimś czasie nalot powoli schodzi zabierając ze sobą część miedzi związanej chemicznie. Moim zdaniem jest to jednak błąd menniczy, tym bardziej, że jak widać po monecie z Solem, nie był to błąd jednostkowy w tej emisji.

 

R E K L A M A
aukcja monet