Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Listopad 2018, 19:20:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4] 5 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Feminizm a numizmatyka  (Przeczytany 2380 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : 08 Listopad 2018, 23:31:36 »

Nie o konkrety chodzi tylko niejako wrazenie ciaglego uciekania w trakcie dyskusji.

Czy mógłby Pan przykładowo zacytować tak moją "ucieczkę z dyskusji"? Skoro jest to moja ciągła maniera, nie powinien Pan mieć problemów, a ja postaram się zanalizować podany przykład i wyciągnąć wnioski.

Co to znaczy znaczny? Jak to ilosciowo ocenic?

Słowa "znaczny" używamy właśnie wtedy, gdy czegoś nie da się ilościowo wymierzyć. Jeśli ojciec dba o wykształcenie i samodzielność córek ponad ówczesną średnią miarę - i skutki tego widać w ich późniejszych losach - to chyba można ten wpływ ocenić jako "znaczny". Moim zdaniem to i tak ostrożne sformułowanie. Lepiej byłoby powiedzieć "decydujący", bo w tamtych czasach właśnie ojciec jako głowa rodziny decydował o przyszłości córek. Mógł je kazać uczyć grać na fortepianie i haftować, a potem szybko wydać za mąż, bo w domu się nie przelewało.

A Pan ten wpływ uznałby za jaki? 

To, ze problem istnieje do dzis nie wyklucza, ze nie dotyczy w wiekszym stopniu kobiet. Dzis i kiedys.

To teraz ja zadam pytanie, co to znaczy "w większym stopniu" i jak to wymierzyć  Uśmiech

To ile sie dzis cytuje ma sie nijak do sekowania niegdys. Co najwyzej moze byc argumentem, ze wlasnie sekowano i dzis sie malo cytuje. Najczestszy wypadek notabene. Jesli prace Marie nie sa fundamentalne to nie wiem co dla Pana jest fundamentalne. Dirac? Naprawde? Bo akurat jego nazwisko w pracah w Nature jest najczestsze obecnie a nie Einsteina, ktorego z kolei pare dekad tem byly najczestsze. To niczego nie udowadnia po za moda i trendami.

Czy naprawdę wszystko to dla Pana jedynie moda i trendy? Naprawdę Pan uważa, że z perspektywy 100 lat nie można lepiej ocenić, czyje prace bardziej zaważyły na rozwoju fizyki?

Poza tym dziś akurat moda jest na docenianie (i przecenianie) wszelkiego wkładu kobiet do nauki, więc hipoteza, że również dziś MC-S jest sekowana i dlatego mniej ją cytują niż Diraca, wydaje mi się już nazbyt ekscentryczna.

Przy okazji: proszę wymienić pracę Marii, którą uważa Pan za najbardziej fundamentalną. Ja teraz te prace przejrzałem (możne zbyt pobieżnie) i mam z tym problem. Owszem badała zjawisko promieniotwórczości, ale go nie odkryła. Owszem, odkryła dwa nowe pierwiastki, ale to z kolei trudno uważać za coś fundamentalnego: raczej kolejny kamyczek do układanki.

Nb. tak przeglądając te prace dopiero teraz uświadomiłem sobie, że Maria jest chyba jedyną osobą (a na pewno jedną z niewielu), która dostała naukowego Nobla w tym samym roku, w którym zrobiła doktorat.

Wszystkie siostry tlukly 99.9% chlopakow. To za malo?

Jakich "chłopaków"? O kim Pan mówi? O amatorach z podwórka? A cóż to za sztuka? Czołowe sprinterki również przeganiają 99,9% mężczyzn, ale nikt z tego nie robi szumu, bo dystans między zawodowym sportowcem a człowiekiem "z ulicy" to dziś coś oczywistego.

Te mechanizmy juz wymieniono. Wychowanie. Dostep do pieniedzy. Tradycja. Byc moze predyspozycje genetyczne. Dowodu nie ma. Sa tylko poszlaki.

I znowu te ogólniki.

"Wychowanie" to nie jest mechanizm tylko wytrych. Bardzo chętnie posłucham, co konkretnie w wychowaniu sprawia, że kobiety zniechęcają się do numizmatyki.

"Dostep do pieniedzy". Czemu to nie jest przeszkodą w zbieraniu porcelany i butów, tylko akurat w zbieraniu monet?

"Tradycja". Ale także wśród feministek ostentacyjnie wręcz kontestujących tradycję nie pojawiają się numizmatyczki.

"Byc moze predyspozycje genetyczne". Feministka nie może się powoływać na genetykę, bo to samobój. Mieliśmy bawić się w obronę feminizmu, a nie w wykazywanie jego słabości.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Strony: 1 2 3 [4] 5 6   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM