Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Listopad 2018, 03:09:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Feminizm a numizmatyka  (Przeczytany 2401 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Yoda
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP

« Odpowiedz #15 : 07 Listopad 2018, 21:05:36 »

Kobiety ze swej natury

Czy ja naprawdę piszę tak niezrozumiale?

Argument "kobiety tak mają z natury" od razu kończy sprawę. Chodzi o to, by wymyślić, jak dałoby się obronić antyesencjalistyczne założenia feminizmu.

Co innego, gdyby Pan napisał, że kobiety od dzieciństwa przyuczane są do zachowywania czystości, ponieważ patriarchat chce je wszystkie przerobić na tępe kury domowe i sprzątaczki, a wskutek tego wdrożenia do czystości brudna moneta kojarzy się im podświadomie z czymś bardzo niekobiecym i dlatego nie zbierają.

Ale w takim razie czemu nie zbierają też czyściutkich, wypucowanych i zakapslowanych tzw. "monet kolekcjonerskich"? Przecież te "monety" mogłyby służyć za wręcz modelowe przykłady czystości, bo tam każdy pyłek czy ryska obniża wycenę o straszliwe kwoty.
Gdy poznałem moją żonę miała w pudełeczku komplet numizmatow 'Znaki Zodiaku" i monety z Janem PawłemII , wszystko czysciutkie, wybite stęplem lustrzanym i zapakowane w kapsle, dodatkowo 'Znaki Zodiaku były , kazdy osobno w jakimś "atłasowym' woreczku....Uśmiech Mrugnięcie
Nie jest kurą domową, dodatkowo nie jest tępa, zajmuje kierownicze stanowisko w jednej z większych spólek w naszym kraju....
Karaczan
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety Polski Królewskiej i Rosji Carskiej

« Odpowiedz #16 : 07 Listopad 2018, 21:08:34 »

DzikiZdeb  , widzisz a jednak jedna zmusiła się, ale tylko przez uczucie do byłego partnera, kto wie może przez  "ostateczną obietnicę"? Uśmiech
Karaczan
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety Polski Królewskiej i Rosji Carskiej

« Odpowiedz #17 : 07 Listopad 2018, 21:11:11 »

Yoda, z własnej , nieprzymuszonej woli to posiadała? Ideał Uśmiech
dusiolek
Stały bywalec
United States United States

Zainteresowania:
Monety Polski: SAP i zabory

« Odpowiedz #18 : 07 Listopad 2018, 21:11:19 »

Feminizm nie zmusza kobiet

Od pewnego czasu na przykład usilnie zachęca się kobiety do interesowania się naukami ścisłymi. Dla zachęty daje się rozmaite budujące przykłady, czasem trochę bajkowe, jak na przykład Ady Lovelace albo tych rachujących Murzynek, co to bez nich rzekomo NASA nie podbiłaby kosmosu Uśmiech

Być może przesadzam w podejrzliwości, ale mam wrażenie, że właśnie na tej fali medal Fieldsa dostała ta irańska matematyczka (już zresztą nieżyjąca).

delikatnie pierdoly piszesz (chodzi o te kilka zdan powyzej - poczytaj moze wiecej o tych Amerykankach czy tej Irance - ktora wymyslila naprawde super rzeczy) - to jest wlasnie takie podejscie meskie do sprawy - jak tylko kobieta cos osiagnie to albo dostala to z laski [mezczyzn]  albo z kims spala, albo .... - a tak naprawde to nalezy sie bialym mezczyzna bo sa najmadrzejsi - taki zwykly rasizm.

Jak zapewne wiesz Maria Sklodowska nie dostalaby nobla gdyby jeden z czlonkow komisji sie nie uparl, bo inny pierdola mial po prostu przekonanie ze kobietom sie nie nalezy (Mial dostac jej maz i ten drugi dosciu)
Tomek
Yoda
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP

« Odpowiedz #19 : 07 Listopad 2018, 21:17:53 »

Yoda, z własnej , nieprzymuszonej woli to posiadała? Ideał Uśmiech
Zapytałem na którymś spotkaniu o stylowe pudełeczko, a Ona zaprezentowala je i udzielila informacji co znajduje się wewnątrz.

Tak, ideał, szukałem ponad 40 lat, ale znalazłem Uśmiech
Semis24
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Polskie i z Polską związane monety obiegowe od Andegawenów po PRL

« Odpowiedz #20 : 07 Listopad 2018, 21:26:20 »

Otóż współczesny feminizm jest zasadniczo antyesencjalistyczny. Twierdzi, że "kobiecość" czy "męskość" to w istocie nie jest coś, co przynosimy ze sobą na świat (np. w genach), ale coś, czego się uczymy.

Problem polega na tym, że wspomnianego założenia nie da się obronić. Różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną uwarunkowane są biologicznie. Kobiety w swoich zachowaniach są bardziej racjonalne. Zbieranie monet jest natomiast zajęciem czysto irracjonalnym, dlatego kobieta może być świetnym archeologiem, może prowadzić użyteczne badania, porównywać i analizować zbiory, ale nie będzie ją ciągnęło do nieracjonalnego chomikowania przedmiotów, które nie mają właściwości utylitarnych. Oczywiście to statystyka i istnieją odchylenia od normy.
dusiolek
Stały bywalec
United States United States

Zainteresowania:
Monety Polski: SAP i zabory

« Odpowiedz #21 : 07 Listopad 2018, 21:29:41 »

jak pamietam niedawno pozwolono kobietom chodzic do kina w jednym z tych krajow:-)
Odkąd to numizmatyka = chodzenie do kina? Coś tu się Panu mocno pomyliło. Wykręca się Pan sianem, zamiast rozmawiać na temat.

pamietam z Cafe allegro, ze jak kobieta zabrala glos, to odpowiedzi byly w typie: "na niczym sie nie znasz daj to ci wytlumacze",
Ja za to niczego takiego nie pamiętam, a siedziałem na cafe allegro od początku. Jeśli były reakcje tego typu to dlatego, że dotyczyły tematów "czy zyskam na sokole 20% w miesiąc", a nie dlatego, że były poruszane przez kobiety. Pamiętam za to jedną wdowę, która dość na poważnie zajmowała głos w niektórych wątkach (i z pewnością nie była w nich ignorowana) - jej motywacją była kontynuacja pasji nieboszczyka męża - w sumie wzruszające to trochę było. Był to chyba jedyny przypadek pani, która zagościła na cafe na dłużej.

Podobnie jest tutaj - jak się już przelotnie zjawi jakaś magistrantka usiłująca rozszyfrować trudne słowo "skojec" to raczej jest nadmiar chętnych do pomocy niż jakakolwiek niechęć "bo to baba pisze". Jeśli ma Pan jakiś przykład takiego wątku z TPZN, niech Pan poda link. Ja ze swojej strony służę przykładami "usłużnymi".

Ad 1. - zgadza sie -(co do siana)
ad 2. nie pisalem o niecheci - ale wlasnie o tej odgornej "zyczliwosci" - przyjdzie mezczyzna i wszystko wyjasni bo wie lepiej - mnie by to od razu odstraszylo.

Nie to ze kobiety sa swiete - w Stanach coraz wiecej kobiet jest podstwowymi zywicielkami rodziny - czesto zarabiaja wiecej. Wiec mezczyzni CZASAMI (zalezy tez od fimy) !!! zajmuja sie malymi dziecmi (paternity leave) - kiedys czytalem dlaczego nie chodza na plac zabaw (gdzie sa glownie dalej kobiety) - gdzyz od razy wszystko co robia (faceci) jest krytykowane, poprawiane, itd itd

Nie przytocze nic z Cafe - kobiet tak jak tu bylo co kot naplakal, ale jakos to co napisalem mi utkwilo

Tomek
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #22 : 07 Listopad 2018, 21:38:30 »

Argument "kobiety tak mają z natury"

Numizmatyka jest w pewnym sensie areną rywalizacji. Natura jedną płeć w większym stopniu do tej rywalizacji predestynuje. Zmiany mentalne nie nadążają za społecznymi, ukształtowanymi w długim cyklu ewolucyjnym. Oczywiście nie twierdzę, że kobiety nie posiadają ducha rywalizacji. Ale powiedzmy, że jest on w innym wydaniu. Oczywiście to jest uproszczenie. W żadnym razie nie chodzi tu o deprecjonowanie jednej płci, ale zwrócenie uwagi na pewne mechanizmy, które zrozumieliśmy i chcemy je poprawić, bo uważamy, że natura nie zawsze jest doskonała. Pewne ośrodki u kobiet są bardziej rozwinięte niż u mężczyzn i odwrotnie. I wcale nie przeszkadza to nam być równymi, tylko innymi. Każda z płci jest lepsza w czym innym. To się pewnie zmieni, bo nauka nam pomoże, bo chcemy tej zmiany. Przynajmniej tak to wygląda.

Inny argument to taki, że kobiety są też bardziej racjonalne od mężczyzn. Jak coś nie przynosi wymiernego efektu, to po co na to tracić czas, pieniądze i środki. Kobiety są pragmatyczne, inaczej gospodarują czasem. Są rozsądne. Mężczyźni też bywają, ale mają chyba więcej fantazji i są bardziej skorzy do ryzyka, do większej nieodpowiedzialności, jeśli tak to mogę ująć. Kobiety zwracają uwagę na rzeczy mniejsze, codzienne, mężczyźni częściej filozofują i są oderwani od rzeczywistości, potrzebują swojego świata. To dlatego jeden z panów na forum został zmuszony do kontemplowania swojego hobby pod schodami w domu. To częstsze niż można sądzić.

Absolutnie nie będę się upierał, że to co napisałem jest choć trochę prawdziwe, ale skoro mamy rozwiązać zagadkę, to dołączam wypowiedź.
Yoda
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP

« Odpowiedz #23 : 07 Listopad 2018, 21:44:13 »

Reasumując, temat tego wątku jest w założeniu irracjonalny, i nie boje się powiedzieć, pozbawiony głębszego sensu.

Dziekuje za możliwość zabrania głosu i wyrażenia opinii.
Opuszczam temat Uśmiech
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #24 : 07 Listopad 2018, 22:04:19 »

delikatnie pierdoly piszesz (chodzi o te kilka zdan powyzej - poczytaj moze wiecej o tych Amerykankach czy tej Irance - ktora wymyslila naprawde super rzeczy)

Wiem, że nie jest Pan człowiekiem niekulturalnym i z tymi "pierdołami" tak się tylko Panu przypadkiem wyrwało i dlatego uprzejmie proszę, by mnie Pan oświecił, jaki był istotny wkład tych Amerykanek do matematyki i jakie super rzeczy wymyśliła ta Iranka.

Na razie złożył Pan jedynie puste zapewnienie, a fraza "poczytaj może" nigdy nie jest argumentem, chyba że idzie za tym tytuł książki z odesłaniem do konkretnych stronic zawierających potrzebną informację.

Natomiast powoływanie się dziś na sytuację Marii Skłodowskiej to nieporozumienie. Poza tym Skłodowska w żadnym razie nie była niedoceniana. Sam fakt, że dostała dwa Noble najlepiej o tym świadczy. To już Einstein miał znacznie większe kłopoty, by dostać tę nagrodę.

Tak przy okazji, czy mógłby Pan podać nazwisko pierdoły w komitecie noblowskim, który uważał, że Nobla nie można dać komuś tylko dlatego, że ten ktoś jest kobietą.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : 07 Listopad 2018, 22:08:20 »

Problem polega na tym, że wspomnianego założenia nie da się obronić.

Co to znaczy "nie da się"? Dla nas, dumnych mężczyzn, nie istnieje takie stwierdzenie. Kobiety, z natury słabe umysłowo, pewnie by się poddały, ale nie my!  Mrugnięcie

Proszę mi tu natychmiast bez gadania zabrać się za obronę feminizmu!

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
jmskelnik
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
medale nagrodowe

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : 07 Listopad 2018, 22:10:59 »

Panie Lechu,

Numizmatyka może być realizowana hobbystycznie lub zawodowo. Twierdzenie, że kobiet w numizmatyce jest mniej, dotyczy głównie tej pierwszej formy samorealizacji. Żeby zbierać monety trzeba mieć po pierwsze czas, a po drugie pieniądze. Jeśli szuka Pan odpowiedzi na poziomie założeń przedstawionych w Pańskim pierwszym poście, to odpowiedź wydaje się dość prosta. Kobiety, zwyczajowo obarczone większą ilością obowiązków domowych, przypuszczalnie nie mają czasu na samorealizację pochłaniającą tyle czasu. Aspekt finansowy to powód dla którego nie znamy dawniejszych większych kolekcji. Możliwość swobodnego decydowania o sposobie wydawania domowego budżetu zastrzeżona była dla mężczyzn.

Jeśli spojrzeć z punktu widzenia feminizmu na kolekcję Emeryka Hutten-Czapskiego, to można sobie zadać pytanie dlaczego właściwie nie powiedzieć, że była to kolekcja Emeryka i Elżbiety Hutten-Czapskich. http://niemczyk.pl/czytelnia/EL%C5%BBBIETA%20%20MEYENDORF.pdf

Wreszcie jeśli spojrzymy na kobiety w numizmatyce zawodowej, to nie mam wrażenia żeby obecnie było ich więcej lub mniej niż mężczyzn. Miałem ostatnio okazję gościć w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego i jedyny mężczyzna jakiego tam widziałem był fotografem. Co oznacza w moim przekonaniu mniej więcej tyle, że przy równym dostępie do etatów muzealnych jednak i uniwersyteckich, jednak proporcje układają się 50 na 50.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : 07 Listopad 2018, 22:24:35 »

Każda z płci jest lepsza w czym innym.

Problem polega na tym - i tu feministki mają w znacznej mierze rację - że te zajęcia, w których czołówką są mężczyźni, cieszą się społecznie większym prestiżem.

I co z tym począć?

Inny argument to taki, że kobiety są też bardziej racjonalne od mężczyzn.

Ale zdaje Pan sobie sprawę, że to przeczy utartym społecznym wzorcom. To mężczyzna ma być racjonalny i rozważny, a kobieta może być emocjonalna i kapryśna.

Emocjonalne przywiązanie do jakichś starych blaszek wydaje się zatem raczej kobiece, a tu okazuje się, że cała ta socjalizacja daje wręcz odwrotne skutki.

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #28 : 07 Listopad 2018, 22:38:44 »

Kobiety, zwyczajowo obarczone większą ilością obowiązków domowych, przypuszczalnie nie mają czasu na samorealizację pochłaniającą tyle czasu.

Krótko mówiąc, może i chciałyby zbierać, ale są bardziej zaharowane i biedniejsze. Czy dobrze zrozumiałem?

Przy okazji (bo pewnie Pan to przeoczył), byłbym wdzięczny, gdyby zechciał Pan odpowiedzieć na ten mój post
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12682.msg90857.html#msg90857

Czuję się niekomfortowo, gdy otrzymuję informację, że zgrzeszyłem, ale dalej nie wiem, co konkretnie napisałem nieprawdziwego. A to mi jest niezbędne do ewentualnego wzbudzenia szczerego żalu.

jmskelnik
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
medale nagrodowe

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #29 : 07 Listopad 2018, 22:53:55 »

Panie Lechu,

nie przeoczyłem tego postu, tylko świadomie na niego nie odpowiedziałem. Jestem przekonany, że Pan doskonale wie co mam na myśli, tylko próbuje wciągnąć mnie w polityczną polemikę. Nie jestem gospodarzem tego forum ale uważam, że lepiej będzie jeśli będzie ono wolne od polityki. Trochę tak jak w przypadku uniwersytetów.

Jeśli kiedyś spotkamy się przy okazji jakiegoś numizmatycznego wydarzenia i przyjdzie nam się wspólnie napić kawy, to z przyjemnością porozmawiam z Panem o polityce, ale nie tutaj.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM