Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Grudzień 2018, 20:08:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Historia pewnej monety  (Przeczytany 494 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
syl06
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
RZYM IIIw.235-296 r.ne.

« : 10 Listopad 2018, 20:51:16 »

Witam.Powinienem umieścić  ten post w jesiennych trofeach,ale że jesień w Anglii na całego  i mam troszkę czasu,rozwinę trochę wątek Uśmiech.Kupiłem ostatnio silikwę Gracjana,po pierwsze miałem kiedyś podobną,też znalezioną na wyspach,niestety przepadła Smutny,po drugie ta miała udokumentowane pochodzenie. Sprzedający ,okazał się również znalazcą tej monety,udostępnił mi materiały związane z jej odkryciem,oto jej historia Uśmiech .W sierpniu 2014 roku pan J.Moos na polu w miejscowości Thruxton,południowa Anglia,znalazł za pomocą wykrywacza metalu skarb monet rzymskich ,obecnie znanego jako Thruxton hoard.W skład depozytu wchodziło 8 miliarenses i 45 silikw. Najmłodsze w depozycie  monety Arkadiusza,najstarsze Juliana Apostaty,prawdopodobna data ukrycia do 402 r,ne.W raporcie British Muzeum,stwierdzono że przemawia za tym ,brak w depozycie tzw,clipped ,obciętych monet ,charakterystycznych dla srebrnych monet zostających w obiegu w Brytanii po wycofaniu administracji rzymskiej.Niestety duża cześć monet depozytu była uszkodzona ,w raporcie stwierdzono że nastąpiło to w czasach nowożytnych w skutek  uprawy roli,orka.W depozycie stwierdzono jedną nienotowaną odmianę silikwy Juliana z mennicy Arelate,moneta ta znajduje się obecnie w zbiorach British Muzeum ,można ja obejrzeć w zbiorach cyfrowych B.M.2016,4087.1.Pozostałe monety po skatalogowaniu,zostały zwrócone znalazcy który sukcesywnie niestety wyprzedaje kolekcje.I tak jedna z monet z angielskiego skarbu,trafi do Polski :)Na zdjęciu cześć skarbu z raportu B.M. Mój Gracjan drugi rząd,trzeci od prawej Uśmiech

Ps.Wrzesień 2016 na tym samym polu Pan Moos znajduje kolejne monety tym razem 7 miliarenses i 18 silikw,to się nazywa szczęście :)https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/795961.

* 20181110_151854_resized.jpg (50.87 KB, 283x312 - wyświetlony 35 razy.)

* 20181110_151904_resized.jpg (54.87 KB, 284x309 - wyświetlony 34 razy.)

* s-l1600.jpg (283.43 KB, 1600x1200 - wyświetlony 65 razy.)
syl06
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
RZYM IIIw.235-296 r.ne.

« Odpowiedz #1 : 10 Listopad 2018, 21:34:16 »

Miejsce znalezienia skarbu to niewielka wieś położona 22 km na północny-wschód od Winchester w południowej Anglii (Hampshire).Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z Domesday Book.W XII w . nazywa się Turkileston,Turkil-saksońskie imię,ston-zagroda.To póżniejsze dzieje,ale w czasach rzymskich istniała na terenie miejscowości prawdopodobnie posiadłość ,villa ,potocznie znana jako świątynia Bachusa ,a to za sprawą odkrytej w 1823 r mozaiki podłogowej z Bchusem właśnie. Mozaika znajduje się obecnie w zbiorach B.M. https://heritagefutures.wordpress.com/2018/02/01/the-thruxton-mosaic/.Położone opodal Winchester ,to starożytne Venta Belgorum,czyli opidium,-miasto Belgów ,celtyckiego plemienia przybyłego z kontynentu w I w.pne. W trzecim w.n.e.,miasto otoczono murami obronnymi ,54 hektary powierzchni czyniło je jednym z największych  rzymskiej Brytanii.Miasto podupadło po opuszczeniu Bretanii przez administracje rzymską,funkcjonowało do  końca drugiej połowy  V w. Nenius ,w Historii Brytów ,wymienia 28 miast Bryto-rzymskich które w tym czasie stawiają opór  Sasom,miedzy innymi Cair Guinntgunic-Fort Venta, kontynuator Venty Belgorum. Po zdobyciu przez Zachodnich Saksonów miasto pod nazwą Wintancastre staje się jedną z siedzib królewskich Wessexu. Niestety do dnia dzisiejszego niewiele zachowało się z czasów rzymskich,jedynie w lokalnym muzeum można obejrzeć zabytki z tamtego okresu.Miasto obecnie odwiedzane jest ze względu na gotycką katedrę z najdłuższą nawą w Europie,polecam Uśmiech
Ps.Ciemne ślady na monecie to ziemia,pytanie do kolegów,czyścić,czy zostawić?
ram17
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzymki

« Odpowiedz #2 : 10 Listopad 2018, 22:01:26 »

Ps.Ciemne ślady na monecie to ziemia, pytanie do kolegów, czyścić, czy zostawić?
Nie czyść - jest ładna czytelna , ma swój urok,  jak  wypucujesz ją , będzie to tylko blaszka jakich wiele, a wypucowaną zawsze możesz sobie dokupić  Mrugnięcie
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
XX wiek + monety SIGIS III DG

« Odpowiedz #3 : 10 Listopad 2018, 23:04:33 »

I takie podejście lubię Uśmiech Bardzo fajnie jest móc prześledzić przynajmniej część historii jaka wiąże się z monetą, którą szczęście mamy posiadać. Tego niestety mi brakuje. W przypadku mojej drobnicy mogę się tylko domyślać, że pewnie 1/3 jak nie więcej pochodzi zza wschodniej granicy, gdzie przedsiębiorczy mieszkańcy Ukrainy z wykrywaczem w ręce znaleźli je i sprzedawali dalej aż w końcu trafiły do mnie. Nawet te teoretycznie rzadkie z e"R"ką liczoną na palcach obu rąk są najwyżej znane stąd, że pochodziły z tej czy innej "większej" aukcji a wcześniej co? Przecież widać po ich stanie, że nie robiły za obiegową monetę. Wybito ie kilkaset lat temu, potem długo, długo nic ......... i pyk! Są, niby wiadomo o nich wszystko. No nie do końca...
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #4 : 11 Listopad 2018, 01:44:18 »

Osobiscie resztki ziemii usuwam. Mocze w wodzie destylowanej i delikatnie watka, bez zadnej chemii. Nie wiem czemu mialoby to monecie zaszkodzic. Przeciez to nie zadna polerka.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #5 : 25 Listopad 2018, 16:13:31 »

Osobiscie resztki ziemii usuwam. Mocze w wodzie destylowanej i delikatnie watka, bez zadnej chemii. Nie wiem czemu mialoby to monecie zaszkodzic. Przeciez to nie zadna polerka.
Potwierdzam, dobry sposób na pewno nie zaszkodzi czyszczonej monecie.

Marcin
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM