Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:56:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak wschowski 1595  (Przeczytany 11753 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Października 2020, 11:18:24 »
To skąd nagle taki wysyp? jakiś cwaniaczek znowu założył "prywatną mennicę" w garażu i klepie lewusy? czy ten obecnie wystawiony na aukcji to oryginał? i na ile gnjerzykowski jest wiarygodny? pytam bo nie miałem jeszcze okazji kupować od nich monet.

Odpowiadając na pierwsze pytanie. Taki jest rynek numizmatyczny, że czasem nagle pojawia się kilka egzemplarzy. Co nie jest równoznaczne z tym, że ktoś wypuszcza fałszywki.
Dochodzi jeszcze jedna kwestia. Obecnie żyjemy w czasach aukcyjnych zdjęć. Ale jeszcze nie tak dawno katalogi aukcyjne nie zawierały zdjęć wszystkich pozycji.

Zresztą przy droższych monetach osiągnięta przez nie cena, nagle kusi innych posiadaczy do sprzedaży.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Października 2020, 11:38:59 »
Dopiero teraz spojrzałem dokładniej na zdjęcia z allegro.
Moim zdaniem ten trojak ma załataną dziurę. Świadczy o tym inny odcień powierzchni, mniej dokładne szczegóły.

 
Screenshot (2) (Copy).pngTrojak wschowski 1595
Norbert

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Października 2020, 11:44:17 »
Też mi to przyszło do głowy.
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Października 2020, 13:25:09 »
Nie byłem obecny przy wcześniejszej debacie, ale nadrobiłem zaległości i zapoznałem się z artykułem na blogu Pana Dariusza M. i nie daje mi spokoju kilka rzeczy.. Skoro wybitni numizmatycy i autorzy wielu opracowań podają rzadkość tej monety na od R1-R3, niekiedy nawet nie podając rycin, u innych nawet nie występuje,Pan Dariusz pokusił się nawet o rzadkość rzędu R6-R7 a tu cytując kolegę
Ł.Cieślę 
"Przez 25 lat nie notowany (?), a teraz jak grzyby po deszczu, w rok już trzeci. Wszystkie trzy to te same stemple A i R"..

To skąd nagle taki wysyp? jakiś cwaniaczek znowu założył "prywatną mennicę" w garażu i klepie lewusy? czy ten obecnie wystawiony na aukcji to oryginał? i na ile gnjerzykowski jest wiarygodny? pytam bo nie miałem jeszcze okazji kupować od nich monet.

W katalogach XIXw. nie rysowano wszystkich monet, jeśli były popularne. Rysowano jeden awers czy rewers i pisano, że ten egz. jest taki jak w ryc.x lub podobny.

Zgadzam się z opinią p.D.Marzęty i kol.Stanisława, że to musi być rzadka moneta, ze względu na rys historyczny i rotację kadr w mennicy królewskiej w Poznaniu i Wschowie. Czy R6 lub R7 pojęcia nie mam, ale jeszcze dwa lata temu, gdy Tytus popełnił pierwszy wpis, to moneta była znana z 1 egzemplarza. Dzisiaj już mamy 5 czy 6.

Nie twierdzę, że to falsy, ale to na co patrzę nie przekonuje mnie do zakupu, choć bardzo chciałbym taką sztukę włączyć do swojego zbioru.
 
Zwrócę jeszcze waszą uwagę na jagódki/trójlistek na rewersie. Nie widziałem jeszcze takiej puncy, od razu rzuciła mi się w oczy.
Proszę porównać ze znakiem na trojaku Tytusa z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Inny rozmiar i kształt.
Rytownik stempla nie mając puncy, mógł wyryć ręcznie jagódkę, ale takiej puncy jagódek/trójlistka nie widzę na żadnym trojaku poznańskim i wschowskim z lat 1596 i 1597, które posiadam w archiwum foto. Przeglądałem też szelągi i grosze z notowań internetowych, po prawdzie małą ich część, ale tam też nie natrafiłem.
Jeśli któryś z kolegów wrzuci zdjęcie egzemplarza innego stempla z taką samą jagódką, to będę wdzięczny. Zrobię sobie osobny folder w archiwum.

Tymczasem wrzucam zbitkę podobnych punc na trojakach z Poznania i Wschowy z lat 1596/97. W prawym dolnym rogu są jagódki z trojaka gnjerzykowski;

PS:
Katalog Kopickiego z 1976r. podaje tego trojaka, jako wariant trojaka z Zagórskiego nr 259 i ma nadany stopień rzadkości rr, co oznacza zakres R3-R5, pochodzenie z mennicy wschowskiej pod znakiem zapytania;
Tylko, że u Zagórskiego (rok wydania 1845) jest to trojak z awersem 96, pochodzi ze zbioru autora i jest rycina;
Hrabia Walewski w swoim opracowaniu trojaków (1884) podaje, że posiada 1 egz. 95 rocznika (1 egz. i 1 stempel), ale odwołuje się do Zagórskiego 259, czyli w rozumieniu takim, że egz. Walewskiego jest taki sam jak u Zagórskiego tylko data skrócona 95, a nie 96.

W "Podręczniku numizmatycznym" Tyszkiewicza (1890)  nie ma tego trojaka, więc albo jest tak rzadki albo popularny, że trafił pod pozycję - rocznik 1595 inne odmiany od 0,50 do 3 (ówczesne niemieckie marki);

 
Doctrina multiplex, veritas una

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Października 2020, 13:53:11 »
Rytownik stempla nie mając puncy, mógł wyryć ręcznie jagódkę, ale takiej puncy jagódek/trójlistka nie widzę na żadnym trojaku poznańskim i wschowskim z lat 1596 i 1597, które posiadam w archiwum foto. Przeglądałem też szelągi i grosze z notowań internetowych, po prawdzie małą ich część, ale tam też nie natrafiłem.
Jeśli któryś z kolegów wrzuci zdjęcie egzemplarza innego stempla z taką samą jagódką, to będę wdzięczny.

Czy chodzi tylko o zdjęcia trojaków z rocznika 95, czy wszystkich?

Hmm, a może to jest pracownik mennicy olkuskiej?

       

Jak widać jedyna różnica to długość łodygi.         
95 Wschowa i 96 Olkusz.JPGTrojak wschowski 1595
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2020, 13:55:52 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Października 2020, 15:48:24 »
Dopiero teraz spojrzałem dokładniej na zdjęcia z allegro.
Moim zdaniem ten trojak ma załataną dziurę. Świadczy o tym inny odcień powierzchni, mniej dokładne szczegóły.

 
Screenshot (2) (Copy).pngTrojak wschowski 1595


Myślę, że nawet dwie dziury, druga na lewym skrzydle orła (od strony patrzącego).
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Października 2020, 16:32:31 »
???

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Października 2020, 18:18:22 »
Nie byłem obecny przy wcześniejszej debacie, ale nadrobiłem zaległości i zapoznałem się z artykułem na blogu Pana Dariusza M. i nie daje mi spokoju kilka rzeczy.. Skoro wybitni numizmatycy i autorzy wielu opracowań podają rzadkość tej monety na od R1-R3, niekiedy nawet nie podając rycin, u innych nawet nie występuje,Pan Dariusz pokusił się nawet o rzadkość rzędu R6-R7 a tu cytując kolegę
Ł.Cieślę 
"Przez 25 lat nie notowany (?), a teraz jak grzyby po deszczu, w rok już trzeci. Wszystkie trzy to te same stemple A i R"..

To skąd nagle taki wysyp? jakiś cwaniaczek znowu założył "prywatną mennicę" w garażu i klepie lewusy? czy ten obecnie wystawiony na aukcji to oryginał? i na ile gnjerzykowski jest wiarygodny? pytam bo nie miałem jeszcze okazji kupować od nich monet.

Raczej nie mam wątpliwości co do autentyczności tych czterech egzemplarzy, które zostały przedstawione w tym wątku, zwłaszcza że każdy został wybity innym stemplem rewersu:
-   Rewersy Tytusa i MNK wybite różnymi stemplami (odstęp ogona orła do „O”, brak kropki przed „G” w pierwszym wierszu po lewej)
-   Rewersy Tytusa i WCN wybite różnymi stemplami: w drugim i trzecim wierszu dwukropki a nie pojedyncza kropka (u Tytusa)
-   Rewersy Tytusa i gnjerzykowski wybite różnymi stemplami: odstęp ogona orła do „O”, brak kropki przed „G” w pierwszym wierszu po lewej, odstęp „A” od ramki herbu Snopek
-   Rewersy Tytusa i Niemczyka wybite różnymi stemplami: inny odstęp między jagódkami i ramką herbu Lewart i „F”
Awersy, o ile widzę na zdjęciach, są prawdopodobnie z tego samego stempla.
Co do łatania dziur u gnjerzykowskiego to przy tej jakości zdjęć chyba w dużym stopniu spekulacja.
Może szczęśliwy nabywca podzieli się z nami lepszą dokumentacją... :)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Października 2020, 23:29:36 »
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest ta punca, ale wstawiam zestawik paru znaków menniczych.

 
96.jpgTrojak wschowski 1595


A tutaj jagódki trochę odbiegające od innych:

 
96 IF.jpgTrojak wschowski 1595


W poprzednim poście popełniłem gafę pisząc "może pracownik mennicy olkuskiej". Powinienem napisać poznańskiej. Zmyliły mnie literki ID ;)





Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #39 dnia: 19 Października 2020, 19:16:28 »
... no i sprzedany za 316.50 PLN...
Szkoda, że kol. dariusz.m. (jak na razie) nie ocenił tego egzemplarza  :)

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #40 dnia: 19 Października 2020, 20:39:53 »
... no i sprzedany za 316.50 PLN...
Szkoda, że kol. dariusz.m. (jak na razie) nie ocenił tego egzemplarza  :)

Cóż tu oceniać. Koń jaki jest, każdy widzi. Do oryginalności omawianych trojaków raczej nie można się przyczepić. Awersy ujawnionych odmian były bite tym samym stemplem, rewersy – różnymi.

Sprzedany ostatnio egzemplarz był zdecydowanie najbrzydszy. Nie wiem czemu kol. Ł. Cieśla uznał egzemplarz z aukcji M. Niemczyka za taki paskudny. W rzeczywistości nie jest taki zły. No w każdym razie znacznie lepszy niż ten ostatni z  GN K. Jerzykowskiego.

Dziura była w mojej ocenie raczej jedna (nie dwie, jak zasugerował kol. cancan62).

Mimo, że w stosunkowo krótkim czasie pojawił się w sprzedaży drugi egzemplarz, nadal wydaje mi się, że jest to odmiana bardzo rzadka. Raczej nie jest to sytuacja, że ktoś znalazł skarb, z którego monety są systematycznie wystawiane na aukcjach (jak to ma miejsce np. w przypadku brakteatów protekcyjnych Bolesława Krzywoustego). Może być tak, że przez następne 30 lat kolejny egzemplarz tej odmiany się nie pojawi. W skali czterogwiazdkowej (czyli pięciostopniowej) dałbym mu trzy gwiazdki.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2020, 00:31:47 wysłana przez dariusz.m »

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #41 dnia: 19 Października 2020, 21:59:37 »
Dzięki za podsumowanie!  :)
Może nowy właściciel zagląda tu i przy okazji pochwali się dobrymi zdjęciami...
Jeśli nie, to przyjdzie nam czekać 30 lat zanim ktoś dołoży coś nowego do tego wątku...  :(

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Trojak wschowski 1595
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Października 2020, 01:22:58 »

Dziura była w mojej ocenie raczej jedna (nie dwie, jak zasugerował kol. cancan62).



Dziura była od strony awersu, a od strony rewersu, też była dziura. Zatem dwie. ;) :)

 

R E K L A M A
aukcja monet