Aktualności:

• 17 Czerwiec 2019, 07:33:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo interesujacy falsyfikat boratynki z datą 1667  (Przeczytany 733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Bardzo interesujacy falsyfikat boratynki z datą 1667
« dnia: 14 Listopad 2018, 16:01:53 »
W dawniejszej literaturze dotyczącej boratynek można znaleźć informacje o szelągach z 1662,1667,1668 i inne tego typu "kwiatki".
Nawet obecnie można się na takie informacje natknąć np tutaj:
https://fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1662PL00100&page=Coin_Details&details_menu=no
https://fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1667PL00100&page=Coin_Details&details_menu=no
https://fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1668PL00100&page=Coin_Details&details_menu=no
Podejrzewam,że te informacje z braku dostępu do  źródeł powstawały na podstawie znalezionych monet.Dzisiaj w oparciu o uchwały sejmowe,kontrakty mennicze,sprawozdania z mennic i inne dokumenty z epoki wiemy dokładnie w jakich mennicach,kiedy i ile boratynek produkowano.Na pierwszy rzut oka potrafimy odróżnić oryginalną monetę od falsyfikatu.
Dzięki uprzejmości jednego z kolegów z forum PS stałem się posiadaczem rzadkiego falsyfikatu boratynki koronnej z 1667 roku.Jak widać na zdjęciu jest to bardzo porządny falsyfikat,a nie jakiś klepacz wyprodukowany przez kowala analfabetę.
Awers; bardzo przyzwoity portret z wieńcem na głowie,widoczny lewy lok na ramieniu króla.Prawidłowe imię króla:IOAN CAS REX.Pod portretem prawidłowy monogram zarządcy mennicy TLB/Tytus Liwiusz Boratini/.
Rewers:przyzwoity Orzeł/ledwie zaznaczona dolna część dzioba podobna do oryginału z 1663,szpony oparte na literach R i O jak na oryginale./Napis otokowy rewersu prawidłowy;SOLID.REG-POLO.Podejrzewam,ze ta cyfra 7,to żle odczytana  cyfra 3 z oryginału.Widać zarys herbu podskarbiego pod ogonem Orła.
Oczywiście litery koślawe,brak interpunkcji itd.
Widać,że to solidna robota z jakiejś profesjonalnej fałszerskiej mennicy.Być może taka właśnie moneta była inspiracją dla dawnych twierdzeń,ze boratynki bito w 1667 roku :)

PREM

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Odp: Bardzo interesujacy falsyfikat boratynki z datą 1667
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Listopad 2018, 09:06:23 »
Czy ja wiem czy to profesjonalna mennnica fałszerska?
Szeląg jest nieco koślawy, król ma na głowie chyba coś na kształt sombrera, albo opaski jaką nosili Indianie  literki i cyferki cięte ,,z ręki" siódemka wygląda jeszcze jako tako, ale szóstka przed nią może być nawet 4 ką  :)
Może w XVII wieku jakiś ciemny lud by ja kupił jako oryginalną, ale w XXi wieku wygląda jednak na klepacza takiej sobie jakości

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Odp: Bardzo interesujacy falsyfikat boratynki z datą 1667
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopad 2018, 13:46:28 »
Z dzisiejszej perspektywy ma Pan rację.Proszę pamiętać,że obecnie dysponujemy dużą wiedzą na temat boratynek,dzięki internetowi mamy dużo materiału porównawczego.Profesjonalizm w wydaniu XVII-wiecznym,to dla mnie umiejętność czytania i pisania niezbędna dla wykonania treści monety bez błędów,których na pokazanym falsyfikacie nie ma.Spostrzegawczość i staranność w odwzorowaniu oryginału/wieniec we włosach,loki,monogram,herb itp.
Taki egzemplarz nie mógł zostać wykonany przez kowala analfabetę.Dla mnie klepacz to np taki egzemplarz/na zestawieniu jako drugi/
Na pozycji pierwszej w pokazanym zestawie moneta bez wątpienia z profesjonalnej mennicy w Berzonie tzw "koń z długimi nogami".Dla nas dzisiaj oczywisty falsyfikat;nieporadna Pogoń,portret z głupkowatym wyrazem twarzy ale w XVII,XVIII i XIX nie bylo to tak oczywiste.
/zdjęcia pochodzą z forum PS,wątek" Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla was". Kopalnia wiedzy o falsyfikatach boratynek/

R E K L A M A
aukcja monet