Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:54:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka  (Przeczytany 2639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« dnia: 22 Listopada 2018, 11:12:38 »
Nowy nabytek długo wyczekiwany piękna boratyneczka  :D 1660 Ujazdów .Pan Wolski w katalogu podał stopień rzadkosci R4.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopada 2018, 12:08:53 »
A numer katalogowy można prosić,bo zdjęcia niezbyt wyrażne.
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopada 2018, 12:16:26 »
Proszę C.314.11

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopada 2018, 12:32:21 »
Lub C 318.11

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopada 2018, 13:25:08 »
Wydaje się/bo zdjęcia nie ostre,trochę poprawiłem/,że Pańskie identyfikacje nie są prawidłowe.
Portret;proszę porównać układ włosów na czubku głowy,pukiel przy szyi i kształt zakończenia szyi.Według mojej wiedzy to odmiana XIX dużej głowy.
Orzeł: proszę zwrócić uwagę na zwisającą prawą łapę/od strony patrzącego i ułożenie szponów.Proszę zerknąć na uszczerbek na ogonie od prawej strony.
Moim zdaniem,to odmiana XX-H.Tak więc uważam,ze to KU60.C.319.11.20h z szacowaną rzadkością R1
Katalogowa identyfikacja monet z Ujazdowa 1660-61 ze względu na mnogość odmian i wariantów wyróżnionych na podstawie często drobnostek jest bardzo trudna,a często niemożliwa.Przyznam się,że czasami też nie daję rady.Pańska moneta jest bardzo ładna/gdyby jeszcze te zdjęcia były lepszej jakości/.
Proponuję się nie skupiać na R-kach,bo to tylko szacowanie,które zawsze się może zmienić,a szukać pięknych egzemplarzy.one zawsze są rzadkie i coraz trudniejsze do zdobycia
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopada 2018, 15:49:28 »
Dziękuje zdzicho za wyczerpujące informacje faktycznie szczegóły są bardzo istotne .Tylko R1 ale tak jak nadmieniłeś zdzicho  jest bardzo ładna i to sie liczy .W tym stanie jest trudno zakupić w dzisiejszych czasach boratynke w dobrym stanie  .Dziekuję

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopada 2018, 17:26:20 »
 Tylko R1

Naprawdę proszę tak nie podchodzić do zbierania boratynek.R-ki nie mają żadnego znaczenia,to tylko szacunki autora katalogu.
Mam np monetę opisaną jako R2 katalogowo: LU61.E.11.11.2 Portret bez kokardy,z omyłkowym Ślepowronem.
Jak widać stan paskudny ale cieszy mnie niezmiernie,bo szukałem jej lata całe.Już wątpiłem czy istnieje,pytałem na forach,prosiłem kolekcjonerów o sprawdzenie czy mają.Nikt nie ma,a w katalogu "tylko"R2
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopada 2018, 17:52:54 »
Cytuj
R-ki nie mają żadnego znaczenia,to tylko szacunki autora katalogu
Jakieś tam znaczenie jednak mają.
Niemniej wydaje mi się, że szacunki rzadkości to jedna ze słabszych stron tego znakomitego katalogu. Nie podoba mi się zastosowana tam "filozofia" przyznawania R-ek. Moim zdaniem w przypadku boratynek stopnie rzadkości powinny odnosić się do podstawowych typów lub odmian podstawowych, a nie być przyznawane ze względu na długość wstęgi za głową jeźdźca na Pogoni.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka 1660 Ujazdów rzadka
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Listopada 2018, 18:29:00 »
Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.Chodzi mi o to,że szacowana rzadkość nie powinna decydować o zakupie monety.Mam boratynki,których rzadkość parę lat temu szacowano na R5,a dzisiaj już R3.Kupujemy ładne egzemplarze,odmiany których nam brakuje w kolekcji,ciekawe dla kupującego,a R-ki,przynajmniej dla mnie,nie maja znaczenia,nie decydują.
Przyznam szczerze,że z R-kami tez mam problem.Myślę,że skala emisji,zejście przez autora często do poziomu stempli ma istotne znaczenie.Nie zbieram Ujazdowa min dlatego,że jak widzę te warianty portretów i Orłów,to słabo mi się robi.
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet