Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:43:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: młody Licinius  (Przeczytany 3926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
młody Licinius
« dnia: 05 Listopada 2018, 19:37:56 »
Witam , od razu przepraszam za jakość fotek , znów mi przy lampie nie wyszły  :o, a mam problem z przypisaniem nr. Ric , temu młodzieniaszkowi , czyżby nie notowany ? , w mennicy Rzymskiej znajduje jedynie z literami RS-ric 155 , RP - ric154, R wieniec CS- ric 199, a na moim wygląda jak by to była R gamma ?, tak z fotce jak i w realu , poproszę o jakieś wróżenie w temacie  ;)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopada 2018, 20:06:53 »
Witam , od razu przepraszam za jakość fotek , znów mi przy lampie nie wyszły  :o, a mam problem z przypisaniem nr. Ric , temu młodzieniaszkowi , czyżby nie notowany ? , w mennicy Rzymskiej znajduje jedynie z literami RS-ric 155 , RP - ric154, R wieniec CS- ric 199, a na moim wygląda jak by to była R gamma ?, tak z fotce jak i w realu , poproszę o jakieś wróżenie w temacie  ;)

Ric VII Rome 154, wszystkie 4 oficyny rzadkość R3, bez lepszych fotek rewersu- tyle w temacie ;). Jakby co to zapraszam tutaj http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12799.msg92264/topicseen.html#msg92264 , w końcu syn szwagra to też rodzina.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopada 2018, 21:52:30 »
Dzięki Julek za wróżenie  ;), powalczę z fotką tego rewersu jeszcze , bo intrygująca jest ta druga litera  :-\.
Cytat: Julek C
Jakby co to zapraszam tutaj http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12799.msg92264/topicseen.html#msg92264 , w końcu syn szwagra to też rodzina.
Jak wiesz różnie z tą rodziną bywa  ;)
Pochwalę się jeszcze bardzo ciekawą monetką , która dziś dotarła , co prawda to z jednej strony nie podpada pod ten dział, ale z drugiej ,wydaje się że jak najbardziej , Philippi RPC 1651, ciekawa i zagadkowa moneta , która też ma swojego bliżniaka , przy okazji jak by ktoś przypadkiem widział w jakiejś ofercie RPC 1652 to proszę o sygnał , bo wypadało by je sparzyć.

Tłumaczenie zwrotne: "Cohortis Pr و toris / Philippi", (kohorty Philippe Praetorian).
Komentarz do tego zapisu: W przypadku tej serii autorzy znaleźli listę 85 kopii z oszacowaniem 72 obszarów prawa. Średnia waga tej serii to 4,35 g, w sumie 29 kopii.
Komentarze: Datowanie tego koncertu jest kontrowersyjne. Zawsze przypisywane do okresu Augusta, ta chronologia jest kwestionowana. Autorzy Roman Coinage prowincji wolą szerszą chronologię okresu Julio-Claudian (41-68). Po bitwie pod Filippi w 42 r. Pne Mark Antoniusz założył kolonię w pobliżu miejsca bitwy. Oktawian powtórzył kolonię w 30 r. Pne pod nazwą Colonia Augusta Iulia Philippensis. W przypadku problemów autonomicznych mamy dwie różne odmiany (CPM 1651-1652). Prawo i rewersy to niewątpliwie odniesienia do bitwy z Actium (31 pne) i instalacja kolonii weteranów składających się z żołnierzy kohort pretorianów (elitarnych żołnierzy). We wschodnim systemie monetarnym assarion odpowiada ośmiu szykanom lub oboiom.
Historia: To w Filipie Antony i Octavius ​​spotkali Brutusa i Cassiusa, którzy znaleźli tam śmierć. Kolonia została założona przez Antony'ego po bitwie (Antoniego Iussu "Colonia Victrix Philippensis", a następnie została zrekonstruowana przez Oktawiana w 30 roku pne po bitwie pod Akcjum.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2018, 15:07:03 wysłana przez cancan62 »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopada 2018, 18:18:37 »
Lepsze fotki rewersu , na P mi to nie wygląda ?

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Listopada 2018, 10:47:11 »
Nikt nie chciał u Liciniusza powróżyć , to może przy tym szrotku Fausty ktoś coś wywróży  ;), na falsa nie wygląda , ale ani to Salvs ani Spes Reipvblicae , z zapisem mennicy też mam problem ? , ma ktoś jakieś przemyślenia , co do tego rewersu.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopada 2018, 11:17:57 »
Antiochia 68?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Listopada 2018, 11:54:13 »
Nikt nie chciał u Liciniusza powróżyć

Tu nie ma co wróżyć, w mennicy rzymskiej używano łaciny, więc nie ma mowy o (gammie), jest to moneta z trzeciej oficyny T. Na innych egzemplarzach widać, że ta literka T jest trochę specyficzna.
Pozdrawiam.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Listopada 2018, 12:02:30 »
ale ani to Salvs ani Spes Reipvblicae ,

Dlaczego nie Salus, wręcz całkiem nieżle widać, że to jest Salus  z dzieciakami na rękach, do odczytanie oficyny jak zwylke potrzeba lepszego zdjęcia, ale tak czy siak moneta całkiem rzadka.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Listopada 2018, 12:21:11 »
No i tą swoją fotką  już mnie przekonałeś Julek , - podziękował
Antiochia 68?
zapis mennicy , może by i pasował , ale co z zapisem legendy ? , mi to wygląda na Pacit Rei-pvblicae  :o , ?
do personifikacji , nie mam zarzutu , chodzi o zapis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Listopada 2018, 15:20:11 »
Dziękuję wszystkim za pomoc , i przepraszam za marudzenie jak to ujął pan Lech S. , po prostu ma problem jeszcze z czytaniem  ;), za mało się jeszcze opatrzyłem ze specyfiką czcionki na niektórych monetach, /niby H czytaj A itp./ , pewnie to z czasem minie mi  ;).
A żeby tak się nie nudzić w święto , to dorzucę jeszcze taką monetkę zagadkę , wychodzi mi ze to Galeriusz i że to chyba rzadka blaszka , ale mennicy nie mogę ogarnąć ? , może Thessalonika ? ale z takim popiersiem tam nie widzę .

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Listopada 2018, 17:07:06 »
Podziękował za id. panie Lechu , wstyd się przyznać, ale pomyliłem Galeriusza z Herculiuszem  :-[, szukałem w wildwinds pod Maximianus Herculus , a wpisałem ,nie wiem czemu Galeriusza ?.
Swoją drogą zwiodła mnie ta S na mojej monecie , Wildwinds pod Ric 46b Alexandria podaje zapis ALE , ale już na zdjęciu, faktycznie wygląda do jak ALS . Jeszcze takie skojarzenie laika , ale popiersie Herakliusza z mennicy w  Alexandrii ,  wydaje się bardzo podobne do popiersia Diocletiana z tej mennicy , tak jak by mennica zaoszczędziła sobie trochę roboty, albo tak byli podobni  ;)
https://www.acsearch.info/search.html?id=391525

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Listopada 2018, 13:34:44 »
Fotki trochę przekłamują , w realu wygląda lepiej, wytypowałem sobie jako Ric 114 Ticinium , na awersie chyba stempel był przy pchany  ,bo dwóch liter nie ma

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: młody Licinius
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Listopada 2018, 19:57:43 »
Jeszcze jeden Herculiusz , Ric 206 Lyons , w ładnym stanie , może nawet rzadszy przez ten nietypowy zapisem Maximiano , ale chyba najdziwniejsze jest to, że na początku 4 wieku jest taka poprawa pieniądza - duży , ciężki - mój follis ma 8,5 grama , a nie które widziałem że mają nawet ponad 10 gramów , ale chyba tylko w 2-3 mennicach jest ta poprawa ?

 

R E K L A M A
aukcja monet