Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:04:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.  (Przeczytany 9323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« dnia: 23 Listopada 2018, 20:45:16 »
Allegro zareklamowało mi taką ofertę:
https://allegro.pl/polska-ii-rp-5-groszy-1934-najrzadszy-rocznik-i7603628059.html?utm_source=rtbhouse&utm_medium=CPC&utm_campaign=rtbhouse-retargeting-desktop
Oczywiście sprzedający zaznacza że moneta nie jest oryginalna. Postanowiłem sam doszukać się szczegółów mogących odróżnić ja od monety oryginalnej. Skorzystałem z tego artykułu:
https://blog.gndm.pl/falszerstwo-5-groszy-1934/
I nie udało mi się wyłapać różnic.

W tym przypadku sprzedający zaznacza, że moneta nie jest oryginalna, więc jest w porządku. A jeśli ktoś kupi tego falsa i wystawi jako oryginał? Stąd moje pytanie: jak rozpoznać, że ten kawałek metalu z oferty to fals?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopada 2018, 21:04:10 »
jak rozpoznać, że ten kawałek metalu z oferty to fals?
A to nie jest przypadkiem odlew z oryginału?

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Listopada 2018, 21:11:32 »
jak rozpoznać, że ten kawałek metalu z oferty to fals?
A to nie jest przypadkiem odlew z oryginału?
Tak by wyglądało.....
Ciekawa jaka waga?
Pozdrawiam, Marek.

andy30

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopada 2018, 21:38:38 »
Jest to odlew z oryginału. Kiedyś pojawiały się te monety na allegro.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2018, 21:42:15 wysłana przez andy30 »

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopada 2018, 21:55:06 »
Jest to odlew z oryginału. Kiedyś pojawiały się te monety na allegro.
Mnie zastanawia czemu na różnych portalach tego typu 'precjoza' pojawiają się w działach szumnie nazywanych 'kopie i reprodukcje" a nie np "fałszerstwa, falsyfikaty oraz podrobki"?
W ogóle istnienie tego typu działów mnie zastanawia....zbiór pseudo importerów-biznesmenów Chińskich falsyfikatów 'wszelkiej maści'.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2018, 22:00:19 wysłana przez Yoda »
Pozdrawiam, Marek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Listopada 2018, 22:12:18 »
Bo nazwanie kogos biznesmenem brzmi lepiej niz paserem czy falszerzem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Listopada 2018, 22:39:04 »
To stare fałszerstwo. Kiedyś chodziły te monety jako oryginały na aukcjach. Obecnie, po opisaniu ich cech na blogu "Zbierajmy Monety" Jerzego Chałupskiego, te falsyfikaty są w 99,99% w dziale kopie.
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2012/03/co-robic-by-nie-kupowac-falsyfikatow-na.html?m=1
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2018, 22:43:31 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Listopada 2018, 23:59:35 »
Kiedyś na cafe Allegro ten temat był rozpracowany w detalach. Może ktoś zarchiwizował tą dyskusję.

gumer

  • Gość
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Listopada 2018, 07:26:44 »
Kilka miesięcy temu kupiłem u niego 10 marek 1943. W opisie była informacja, że moneta jest fałszywa. Patrząc na zdjęcia, kupiłem z pełną premedytacją. Okazało się, że dostałem zupełnie inną monetę, niż ta, której zdjęcia były zamieszczone na aukcji. Napisałem maila, że otrzymałem inną monetę i dostałem zwrotną informację, iż "Aukcja nie dotyczyła konkretnej odmiany. Nie było to wyszczególnione - aukcja dotyczyła tylko konkretnego typu monety." Zatem, w moim przypadku, co innego było na zdjęciu, a co innego w przesyłce. W aukcji jest zdanie "Mogą występować drobne różnice w wyglądzie powierzchni monety oraz patyny co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym." W naszej korespondencji sprzedawca poruszył tę kwestię, tymczasem napisałem mu, że to nie jest kwestia patyny, tylko dostałem kompletnie inną monetę. Myślę, że warto zapytać sprzedawcę, czy zdjęcie zamieszczone w aukcji odzwierciedla rzeczywisty wygląd przedmiotu.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2018, 07:30:07 wysłana przez gumer »

andy30

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Listopada 2018, 08:05:12 »
Jest to odlew z oryginału. Kiedyś pojawiały się te monety na allegro.
Mnie zastanawia czemu na różnych portalach tego typu 'precjoza' pojawiają się w działach szumnie nazywanych 'kopie i reprodukcje" a nie np "fałszerstwa, falsyfikaty oraz podrobki"?
W ogóle istnienie tego typu działów mnie zastanawia....zbiór pseudo importerów-biznesmenów Chińskich falsyfikatów 'wszelkiej maści'.
Tylko czy zlikwidowanie tego działu coś by pomogło, wg mnie nie. Fałszerze przenieśli by się prawdopodobnie do innych działów. Poza tym allegro nie zlikwiduje tego działu, bo przecież dla nich to dodatkowa kasa, nie ważne, że są to monety pochodzące z przestępstwa. Ale trzeba zacząć coś robić bo sprzedaż tego złomu niszczy prawdziwa numizmatykę.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Listopada 2018, 08:17:05 »
Kilka miesięcy temu kupiłem u niego 10 marek 1943. W opisie była informacja, że moneta jest fałszywa. Patrząc na zdjęcia, kupiłem z pełną premedytacją. Okazało się, że dostałem zupełnie inną monetę, niż ta, której zdjęcia były zamieszczone na aukcji. Napisałem maila, że otrzymałem inną monetę i dostałem zwrotną informację, iż "Aukcja nie dotyczyła konkretnej odmiany. Nie było to wyszczególnione - aukcja dotyczyła tylko konkretnego typu monety." Zatem, w moim przypadku, co innego było na zdjęciu, a co innego w przesyłce. W aukcji jest zdanie "Mogą występować drobne różnice w wyglądzie powierzchni monety oraz patyny co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym." W naszej korespondencji sprzedawca poruszył tę kwestię, tymczasem napisałem mu, że to nie jest kwestia patyny, tylko dostałem kompletnie inną monetę. Myślę, że warto zapytać sprzedawcę, czy zdjęcie zamieszczone w aukcji odzwierciedla rzeczywisty wygląd przedmiotu.

 W jakim celu, poza oczywiście rozwojem biznesu 'chińskich importerów' nabywa się  takie buble?
Przejrzałem ofertę, same falsyfikaty ....
A już pańskie "rozterk"i ze moneta się różniła od tej z aukcji....no rózniła się, bo 'producent" być moze użył do produkcji jednego dnia puszki po mielonce, a drugiego do stopu dodał starego sandała -stąd róznica 'w powierzchni monety", trafił Pan na tą z sandałem....lub odwrotnie  ::)
To pan ryzykuje swiadomie kupując falsyfikat wytworzony prawdopodobnie z elektrośmieci, czym jeszcze naraża własne zdrowie obcując z metalami niewiadomego pochodzenia....


Pozdrawiam, Marek.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Listopada 2018, 08:25:54 »
Jest to odlew z oryginału. Kiedyś pojawiały się te monety na allegro.
Mnie zastanawia czemu na różnych portalach tego typu 'precjoza' pojawiają się w działach szumnie nazywanych 'kopie i reprodukcje" a nie np "fałszerstwa, falsyfikaty oraz podrobki"?
W ogóle istnienie tego typu działów mnie zastanawia....zbiór pseudo importerów-biznesmenów Chińskich falsyfikatów 'wszelkiej maści'.
Tylko czy zlikwidowanie tego działu coś by pomogło, wg mnie nie. Fałszerze przenieśli by się prawdopodobnie do innych działów. Poza tym allegro nie zlikwiduje tego działu, bo przecież dla nich to dodatkowa kasa, nie ważne, że są to monety pochodzące z przestępstwa. Ale trzeba zacząć coś robić bo sprzedaż tego złomu niszczy prawdziwa numizmatykę.
W kwestiach zegarkowych juz sobie powoli radzimy, zglaszani sprzedawcy podróbek powoli zwijają swoj interes po wnioskach do prokuratury....

"Każdy, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Z kolei uczynienie z handlu podróbkami stałego źródła dochodu lub nawet sporadyczny nimi obrót, ale w stosunku do towaru o znacznej wartości, zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat pięciu."
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2018, 08:33:15 wysłana przez Yoda »
Pozdrawiam, Marek.

gumer

  • Gość
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Listopada 2018, 08:50:29 »
Cytuj
W jakim celu, poza oczywiście rozwojem biznesu 'chińskich importerów' nabywa się  takie buble?
Nie zliczę, ile razy kupiłem monety oryginalne, opisane jako falsyfikaty i wystawione w odpowiedniej kategorii. Czasami kupuję również falsyfikaty, ponieważ ich zdjęcia publikuję w książkach i artykułach, aby przestrzec innych przed zakupem.
Cytuj
A już pańskie "rozterk"i ze moneta się różniła od tej z aukcji....no rózniła się, bo 'producent" być moze użył do produkcji jednego dnia puszki po mielonce, a drugiego do stopu dodał starego sandała -stąd róznica 'w powierzchni monety", trafił Pan na tą z sandałem....lub odwrotnie  ::)
Nie wiem, o co chodzi z tym sandałem. Zdjęcie z aukcji przedstawia albo monetę oryginalną, albo odlew, którego wcześniej nie widziałem i to nie jest kwestia powierzchni monety, tylko jej wyglądu. Powody chęci jej nabycia opisałem w punkcie pierwszym swojej wypowiedzi.
Cytuj
To pan ryzykuje swiadomie kupując falsyfikat wytworzony prawdopodobnie z elektrośmieci, czym jeszcze naraża własne zdrowie obcując z metalami niewiadomego pochodzenia....
Bez przesady. Nie dodaję tego do kanapek, a jeżeli ma Pan na myśli materiały radioaktywne, to z pewnością jest jakaś kontrola przesyłek na różnych etapach ich transportu.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2018, 08:52:07 wysłana przez gumer »

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Listopada 2018, 10:38:19 »
Jako ze wiedzy nigdy za wiele chętnie zapoznam sie z Pańskimi opracowaniami
( bedę wdzieczny za zródła)


Bez przesady, nie miałem na mysli kanapek , pisałem o elektrośmieciach, znam takich co chcieli błyszczeć w towarzystwie Rolexem za 50$ a pózniej spędzali czas u dermatologa i tracili pieniadze na leczenie ze względu na zmiany skórne spowodowane kopertą i bransoletą zegarka wykonanych z ...no wlasnie, nie wiadomo czego :)
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2018, 12:13:11 wysłana przez Yoda »
Pozdrawiam, Marek.

gumer

  • Gość
Odp: Pytanie dotyczące fałszywej pięciogroszówki z 1934r.
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Listopada 2018, 10:53:57 »
Monet nie nosi się na ręku, a jeżeli ma się je w dłoni, to raczej nie trzyma się ich tak długo w dłoni, jak zegarka na nadgarstku. Do tego dochodzą jeszcze kwestie różnego rodzaju uczuleń na metale. Moja żona ma uczulenie na nikiel. Czy to oznacza, że zegarek renomowanej firmy, który jej kiedyś kupiłem, a który już dawno zmienił właściciela, był pokryty niklem z odpadów?
W mojej stopce jest link do mojej strony. Zapraszam i proszę czytać do woli  :)

 

R E K L A M A
aukcja monet