Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:09:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem  (Przeczytany 3488 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« dnia: 25 Listopada 2018, 14:47:36 »
Taka historyczna zabawa z nagrodami -/ więcej fotek , w tym monety , zabytki , ewentualnie jakieś podpowiedzi związane z miejscem/
Tak więc odgadnijcie co to za historyczne miejsce ,jak będzie za trudno , to dodam jakąś wskazówkę, po odgadnięciu zapraszam też innych do podzielenia się jakimś ciekawym miejscem które odwiedził na urlopie

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopada 2018, 14:57:17 »
Przypomina Butrint w Albanii :) i jeżeli mam rację to na drugim zdjęciu widać fragment Wielkiej Bazyliki ;)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopada 2018, 15:10:32 »
"zagatka" czy zagadka?

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopada 2018, 16:05:06 »
Brawo DagonX zgadza się wszystko, widzę że było łatwo , więc wrzucam obiecane fotki związane z miejscem.
Ogólnie miejsce godne polecenia , przyjemne zwiedzanie , nawet w czasie upałów , gdyż jest w większości zacienione przez drzewa, na miejscu jest też małe muzeum , ale jak dobrze pamiętam,   chyba było okradzione ,ale i tak ma ciekawą ekspozycję.
ps. szukam monetki bezpośrednio związanej z miejscem , jak by ktoś widział , to proszę o info.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Listopada 2018, 16:32:06 »
dodatkowe , bo coś poszło nie tak

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Listopada 2018, 17:04:05 »
i jeszcze takie fotki

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopada 2018, 19:21:44 »
Z pierwszą zagadką poszło łatwo , to teraz będzie trudniej , gdzie mnie poniosło tym razem ?
Jak widać na pierwszym zdjęciu to miasto było na szczycie góry , w swoim czasie było dużym i znaczącym miastem , można też powiedzieć że należało do tej samej grupy plemiennej  co poprzednie miasto Butrint i leży stosunkowo niedaleko , na początku 3 wieku pne. podpisano tam traktat pokojowy , miedzy królestwem Macedonii i republiką Rzymską. Zdjęcie z monetą zapożyczyłem z netu - może ten kierunek pomoże w id. tego miejsca. Niestety miasto ucierpiało w połowie zeszłego wieku przez chore aspiracje obronne przywódcy Albanii Envera Hodży , gdyż wkomponowano tam kilka - kilkanaście / nie liczyłem :o / bunkrów .

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Listopada 2018, 21:51:55 »
No dobra , widziałem że DagonX , zaglądał i chyba nie dał rady  ;), a był w tych okolicach.
Tak więc chodziło starożytną Phoenike , a więc nie jakieś tam byle jakie miasteczko starożytne , ale nawet stolica plemienia Chaonian , nie będę się rozpisywał jak bym zjadł wszystkie rozumy , sami przeczytacie jak ja gdy wróciłem z urlopu w Wikipedii ,  dam link. Zdjęć niestety mam mało , ale jak kogoś to zainteresuje , zawsze w necie coś jeszcze znajdzie.

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Phoenice&prev=search

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Listopada 2018, 22:11:50 »
Jeszcze znalazłem jedno , z tablicą info , która jest na dole , w miejscu gzie się kupuje bilety , które jak widać są stosunkowo tanie 200lek = niecałe 7 zł, no i fotka z osłami samopas na drodze , często spotykane zjawisko  ;), osły, krowy, kozy .



ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: konkurs - zagatka , gdzie byłem co widziałem
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Listopada 2018, 22:25:26 »
Ach ,zapomniałem jeszcze o tej monecie , a nie wiem jak się edytuje poprzedni post
https://www.acsearch.info/search.html?id=4302320

 

R E K L A M A
aukcja monet