Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:41:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 18 aukcja ANMN Katalog  (Przeczytany 9772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Grudnia 2018, 13:43:33 »
https://aukcjamonet.pl/product/15774/jan-ii-kazimierz-szelag-1652-wilno-ngc-unc
Jakaś niewielka różnica między UNC,a UNC DETAILS jest ale może ktoś znający tylko język polski nie zauważy tego co napisano na slabie

https://aukcjamonet.pl/product/15790/jan-ii-kazimierz-ort-18-groszy-1658-dl-gdansk   "Zachowany połysk menniczy i piękną, złocista patyna."
Kto tam pracuje?
Pierwsza nie warta włożenia do zbioru jak ktoś zbiera  idealne szelągi .A jeśli chcą zmieniać opinie firmy gradujacej ,, Surowo oceniona przez firmę gradingową"  -tylko zapisanie UNC pomijając DETALIST to zawsze można się przekwalifikować i założyć własna drugi PCG .Druga to miała złocistą patynę z dwieście lat temu  ;D .Teraz to ten ort - ślady umycia i słoneczna patyna  :D Ogólnie do tego jakie były walory na niektórych  poprzednich aukcjach Niemczyka to ta jest bardzo słaba!
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2018, 13:47:32 wysłana przez medieval K »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Grudnia 2018, 16:29:22 »
Taka patyna, jak te róże.
Zresztą opis niegradowalnej monety opisanej jako "environmental damage", czyli KOROZJA też.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2018, 16:31:15 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Grudnia 2018, 09:00:32 »
na większości rewers jest w miarę poprawny, a na awersach są przeróżne fantazje.
Dziękuję, zwracam honor domowi aukcyjnemu, udało im się dobrze opisać pozycję nr 1 :-)

Poza tym nie za bardzo rozumiem dalej sens takiej różnicy w jakości obu stempli tych imitacji; być może odpowiedź leży w metodzie produkcji. Nie ma Pan zdjęcia takiej monety z boku? Mam wrażenie, że część rewersu zbliżona do rantu jest dużo niższa od pozostałej części monety.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Grudnia 2018, 08:57:49 »
"Wiekowa patyna"  >:( >:( >:

Moneta nawet 100 lat nie ma, ale zdążyła się już nabawić wiekowej patyny.... żenada :glare: :glare: :sweat:
Wymyty, sztucznie spatynowany wycieruch ze zniszczonym tłem, stan 2+. Groteska...

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Grudnia 2018, 11:37:43 »
Poz.263 - rzadki trojak wschowski z 1601r.
Rewers:
Niepokoi mnie punca F, obok Pogoni. Nienaturalnie skrojona. Punca oryginalna tak nie wygląda. Jeśli ktoś z Was posiada trojaczka z taka puncą, to proszę o zdjęcie. Przejrzałem kilkadziesiąt trojaków z F obok Orła (wariant bardziej powszechny), ale też czegoś podobnego nie znalazłem. Wkleiłem kilka punc F na rewersie dla porównania.
Awers :
Zupełnie mi się nie podoba. Wrażenie mam takie, jakby litery SIGIII, były cięte z ręki. Włosy nad uchem króla, rozlane, roztopione, podobnie wyglądają włosy w brodzie. Kryza nie przypomina kryzy oryginalnej, no i ta plama w kółeczku. Nie widziałem czegoś podobnego.
Obrzeże z lewej strony, przy MDL i REXP, jak spiłowane, a nie ucięte nożycami. Powierzchnia też nieciekawa, szczególnie po lewej stronie popiersia.

Trojak z tych samych stempli, pojawił się w ANMN w 2013r. (załączam zdjęcia), ale wówczas wyglądał zdecydowanie lepiej i naturalniej.
Doctrina multiplex, veritas una

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Grudnia 2018, 19:53:43 »

Mam wrażenie, że część rewersu zbliżona do rantu jest dużo niższa od pozostałej części monety.

Dokładnie tak to wygląda na wielu monetach. Moim zdaniem wynika to ze specyficznego kształtu stempli oryginalnych monet, podobnych do bizantyjskich miseczek( oczywiście patent pochodził od macedończyków), miały wypukły awers i wklęsły rewers, wiec monety z obiegu miały naturalnie zjechany awers i dobrze zachowany rewers i tak to właśnie wschodni celtowie odwzorowywali.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2018, 19:58:42 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Grudnia 2018, 09:21:08 »
wynika to ze specyficznego kształtu stempli oryginalnych monet, podobnych do bizantyjskich miseczek( oczywiście patent pochodził od macedończyków), miały wypukły awers i wklęsły rewers, wiec monety z obiegu miały naturalnie zjechany awers i dobrze zachowany rewers i tak to właśnie wschodni celtowie odwzorowywali.
Oryginalne tetradrachmy tego typu nie są miseczkowate i mają raczej obie strony nieco wypukłe (przynajmniej te nieliczne egzemplarze, które miałem w ręku). Nie występuje też na nich zjawisko większego zużycia rewersu (Artemida to raczej rewers). Popiersie bogini jest czasem nieco bardziej zużyte, ale jest ono po prostu wyższe od elementów występujących na awersie.

https://www.acsearch.info/search.html?term=MAKE%CE%94ON%CE%A9N+%CE%A0P%CE%A9TH%CE%A3

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudnia 2018, 09:14:43 »

Oryginalne tetradrachmy tego typu nie są miseczkowate i mają raczej obie strony nieco wypukłe (przynajmniej te nieliczne egzemplarze, które miałem w ręku). Nie występuje też na nich zjawisko większego zużycia rewersu (Artemida to raczej rewers). Popiersie bogini jest czasem nieco bardziej zużyte, ale jest ono po prostu wyższe od elementów występujących na awersie.

Ma Pan rację, coś pokręciłem z tymi miseczkami, to pewnie kwestia słabego wzroku, bo nigdy takiej monety nie miałem w ręce, ale sporo oglądałem przez szkło :). W przypadku naśladownictw typu  MAKEDONON PROTES mam nieodparte wrażenie, że celtowie mieli dostąp do oryginalnych stempli awersu (to tylko dywagacje), gdyż styl, moim zdaniem nie odbiega od pierwowzorów. A priori, która forma jest poprawna : - w ręku, czy w ręce  ;)?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 18 aukcja ANMN Katalog
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Grudnia 2018, 10:05:44 »
mam nieodparte wrażenie, że celtowie mieli dostąp do oryginalnych stempli awersu (to tylko dywagacje), gdyż styl, moim zdaniem nie odbiega od pierwowzorów.
Ja mam tak samo, za dobrze to wygląda. Wrócę zatem do mojej pierwszej teorii - a co, jak mieli dostęp do oryginalnych monet (wędrówka stempli wydaje się mało prawdopodobna, gdyby dorwali jeden czy kilka, to wybili by z tego załóżmy maksymalnie 5000 monet z jednego, co przy różnych przygodach historycznych nie dało by nam w obecnych czasach takiej ilości materiału) i tylko coś robili z rewersami? Stąd ciekawi mnie, jak wygląda taka moneta z boku - wyobraźnia podpowiada mi coś takiego jak poniżej - chodzi o wycięcie rv naokoło na obszarze kilku mm przy rancie, a mogło by to być przeróbką oryginału w celu osadzenia wizerunku Artemidy w jakiejś użytkowej ozdóbce, która z latami wycierała by się, pozostawiając tylną jej część bez wyraźnych śladów zużycia.

która forma jest poprawna : - w ręku, czy w ręce  ;)?
Chyba obie, tylko "w ręku" jest bardziej archaiczna :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet