Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Grudzień 2018, 19:47:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe "Prawo"  (Przeczytany 1786 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #30 : 06 Grudzień 2018, 17:07:03 »

mam na myśli II RP
Niech Pan się spróbuje oderwać od II RP. Wybito tam raptem kilkanaście różnych typów monet (pal licho, jak ten typ zdefiniujemy, co człowiek to inne rozumienie, dajmy na to że pomiędzy typami jest widoczna różnica - inny nominał, rysunek lub fragment rysunku, znak menniczy czy oficyny, ale już różnice napisowe czy inny rocznik to dalszy etap podziału katologowego), przy rzędzie wielkości ilości typów od początku bicia monet na świecie to bo ja wiem... 100 tysięcy, milion, 10 milinów?

Czym innym (i zrozumiałym ) jest (...) Replika (...) A czym innym chiński bubel garażowy.
Nie, to to samo. Bubel mający na celu odłów jelenia, nigdy nie będący pieniądzem. Co innego, gdyby wypuszczono w roku 1988 pięciozłotówkę o parametrach i wizerunku przedwojennych, bieżącej dacie, wybitą w mosiądzu manganowym (ówczesny standard) w nakładzie obiegowym. Nie obraził bym się też, gdyby zamiast obecnych, nijakich piątek wprowadzono przedwojenny rysunek z bieżącym datowaniem (bimetal i rozmiar mogłyby pozostać).

Generalnie zabranianie powielania wizerunków monet na innych monetach mogłoby doprowadzić do opłakanych skutków. Niektóre z nich są częścią naszej kultury i trudno sobie wyobrazić np. że Grecy nie mają obiegowej monety z sową kopiowaną z tetradrachm z czasów perykejskich, czy że Anglicy nie mają monety z wizerunkiem Brytanii skopiowanym z asa Hadriana z roku 119 (obecnie 50p).
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM