Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:30:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej  (Przeczytany 111461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #570 dnia: 18 Maja 2021, 17:51:32 »
Nie do końca ma Pan rację.
1. W odmianie L.95.2 występują obydwa rodzaje topora (zdjęcia poniżej - iger.wcn.pl)
2. Z kolei w odmianie L.95.1 w katalogu Igera mamy tylko drugi topór (ten "cięższy"). Wydaje mi się (choć pewności nie mam), że na zdjęciu Norberta jest ten "lżejszy" (pusty w środku), a więc mielibyśmy wariant nieobecny w katalogu Igera.
3. Poza tym, poza ogólnym podziałem na topór "lekki" i "ciężki", można by się pokusić o wyszczególnienie jeszcze jednego wariantu topora

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #571 dnia: 19 Maja 2021, 11:03:20 »
 :) "Do końca" rację to chyba rzadko ktoś ma a im głębiej w las tym więcej drzew (na które trzeba topora ;))
Zacznijmy od drukowanego Igera: w typie L.95.1 obydwa topory wyglądają na "ciężkie" a odmiana "a" różni się się od "b" inskrypcją awersu "SIG.3" versus "SIG.III" a różnice w kształcie toporów zupełnie pominięto.
Zajrzyjmy z kolei do Igera na stronie WCN: http://iger.wcn.pl/coins?type=867
Tu pokazano zdjęcia dwóch egzemplarzy L.95.1.a jeden z "ciężkim" a drugi z "lekkim" toporem. Inskrypcję "SIG.III" owszem przewidziano, ale pozycji BRAK!

Jak to jest możliwe? Już nie raz się na tym zastanawiałem: Katalog Igera, jak wiemy to raczej wizualizacja wspaniałego zbioru niż sensu stricto katalog.
Jest w nim to, co właścicielowi udało się zdobyć (może z nielicznymi wyjątkami jak np. trojak Zygmunta Augusta V.56.1 - ewidentnie zdjęcie egzemplarza z MNK, czy ekstremalnie rzadkimi trojakami ZIIIW z Gdańska czy Rewala gdzie zdjęcia ze Stockholmu czy Ermitażu znalazły się w wersji drukowanej a nie ma ich w bazie zdjęć na stronie WCN). Niestety autorzy tylko lakonicznie wspomnieli o udostępnieniu zdjęć z innych źródeł nie precyzując, o które pozycje chodzi.
Odwrotnie długo można by szukać niektórych pozycji, których w zbiorze Iger nie miał (też nie znał?) ja np. trojak lubelski 1601 z datą przy nominale Kop. 1190 (R-7), czy trojak lubelski 1597 z nominałem u dołu po lewej Kop. 1074 (R-4).

ad 2. Czyli , że jeśli Kolega sugeruje, że "w katalogu Igera mamy tylko drugi topór (ten "cięższy")" to musimy podkreślić, że chodzi o katalog drukowany a już w bazie zdjęć są obydwa topory.
        Przeszukałem archiwa WCN i znalazłem, przy L.95.1 trzy topory "lekkie" i jeden "ciężki". U Niemczyka 1:1.
Kto szuka ten i znajduje; rewiduję też własne mniemanie o dwóch odmianach topora - jest i trzeci - "lekko-półśredni": z kształtu "ciężki" ale w ewidentnej ramce!
Przykłady poniżej.
Nie udało mi się jednak nota bene odnaleźć jakiś egzemplarz L.95.1.a z inskrypcją "SIG.III" - R-8? ;)

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #572 dnia: 19 Maja 2021, 14:50:21 »
L.95.1 (z zapisem SIG III) z archiwum M. Niemczyka. Może i R8, choć ja wolałbym go określić jako RRRR.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #573 dnia: 19 Maja 2021, 16:17:19 »
Cytuj
długo można by szukać niektórych pozycji, których w zbiorze Iger nie miał (też nie znał?) ja np. trojak lubelski 1601 z datą przy nominale Kop. 1190 (R-7), czy trojak lubelski 1597 z nominałem u dołu po lewej Kop. 1074 (R-4).

Obydwie te arcyrzadkie odmiany pojawiły się już w naszym wątku. O jednaj z nich nakręcono nawet film:


Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #574 dnia: 19 Maja 2021, 23:19:01 »
 :) Oczywiście, wiem.
A co dalej z toporami?  :-\

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #575 dnia: 19 Maja 2021, 23:57:34 »
Cytuj
A co dalej z toporami?
A cóż ma być? Kolekcjonerzy, którzy zgromadzili kilka lub kilkanaście trojaków z roku 1595 z toporem (ja niestety nie zaliczam się do nich) mogą je elegancko skatalogować wyróżniając warianty toporów:
•   W1 - pusty
•   W2 - pełny
•   W3 - lekko-półśredni ;)

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #576 dnia: 20 Maja 2021, 00:01:05 »
 :D

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #577 dnia: 13 Czerwca 2021, 23:12:33 »
 :) A czy ten numizmat świeżo sprzedany na aukcji GNDM to aż taki wielki cymes czy tylko odmiana literowa L.95.4?
https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-trojak-lublin-1595-data-rozstrzelona-polonie/872075

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #578 dnia: 14 Czerwca 2021, 13:40:46 »
Cytuj
A czy ten numizmat świeżo sprzedany na aukcji GNDM to aż taki wielki cymes czy tylko odmiana literowa L.95.4?
Oj, cymes. Jest to zupełnie inna odmiana niż L.95.4. I nie chodzi tu o wariant literowy, tylko o coś dużo poważniejszego – o portret króla. Na trojaku z aukcji GNDM mamy portret typu 5 (taki jak u Igera w odmianie L.95.6.b). Zestawienie tego portretu z rozstrzeloną datą (i przy okazji z napisem POLONIE, ale to akurat mniej istotne) widziałem tylko raz, dawno temu na aukcji ANMN.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #579 dnia: 14 Czerwca 2021, 16:24:33 »
 :) Zarzuciłem wędkę z odpowiednią przynętą i zaraz ryba się złapała!
I to jaka; gruba ryba...  ;)
Oczywiście z punktu widzenia Kolegi, zakładając iż portret a nie rewers jest decydujący to tak bez wątpienia jest.
Logika p. Igera jeśli chodzi o układ katalogu nie jest spójna; czasem w tworzeniu typu decydujące są podstawowe różnice rewersu (herby, układ daty, ilość linijek inskrypcji) ale i nierzadko rodzaj portretu lub imię królewskie: SIG III, SIG 3. etc.
Wydaje mi się, że w przypadku mennicy lubelskiej p. Iger wyraźnie portrety raczej trochę "lekceważył" i tak w L.95.6 wstawił trojaki ze wspólnym rewersem , ale trzema (czterema?) różnymi portretami awersu.
Mam natomiast trojaka z POLONIÆ, który ma chyba ten sam awers co powyższy trojak od ANMN :-\
W sumie idąc za katalogiem Igera to po prostu hybryda L.95.6b/L.95.4a
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca 2021, 16:28:20 wysłana przez Phoenix »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #580 dnia: 14 Czerwca 2021, 17:35:52 »
W swojej klasyfikacji trojaków lubelskich stosuję nieco inną logikę niż T. Iger. Wydaje mi się ona zdecydowanie bardziej spójna:
* typ (rok, herby i znaki)
* portret
* kompozycja
* warianty napisowe
* inne

Pański trojaczek - cymesik wysokiej klasy (szkoda, że się Pan nie lubi wymieniać ;) )

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #581 dnia: 14 Czerwca 2021, 18:23:28 »
 :) Chętnie się zamienię jak tylko zdobędę ładniejszego ;)

Endless

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #582 dnia: 01 Lipca 2021, 22:22:57 »
Witam,
Na ostatniej aukcji ANMN pojawiła się hybryda trojaka L.96.2.a/L.96.5.a. Nie wiem czy wzrok mnie nie myli, ale czy pod hakiem nie ma nabitej drugiej cyfry 6 ?
Przypadek, czy też mincerz doszedł do wniosku, że cyfra 6 pod hakiem nie jest widoczna i "dobił" drugą. A jeżeli tak, to czy często to się zdarzało ?

pozdrawiam
Paweł

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #583 dnia: 02 Lipca 2021, 00:37:06 »
Dziwny kształt pod hakiem to taki fikuśny ogon lwa. Można go spotkać na kilku odmianach. Szóstka jest pod literą "I".

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #584 dnia: 05 Lipca 2021, 20:49:23 »
Może nie znasz, więc się przyda:

 
837124_1625338032.jpgCoś dla miłośników mennicy lubelskiej
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet