Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:34:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej  (Przeczytany 111408 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Grudnia 2018, 20:22:43 »
Ja widzę podobnie jak kolega @ DzikiZdeb resztki litery "S".
Moim zdaniem litera uległa wytarciu które widoczne też jest na przedniej części korony...
Pozdrawiam, Marek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Grudnia 2018, 20:41:36 »
nie znajduje tego miejsca na rewersie.
Właściciel monety ma nad nami przewagę, bo zna oś monety :-) Lewa środkowa część Lewarta?

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Grudnia 2018, 13:55:12 »
http://iger.wcn.pl/coins/2971 Tutaj jest przykład trojaka bez litery S w imieniu SIG króla. Jak widzimy litera I jest nabita na monecie blisko korony ,na literę S zabrakło miejsce. Natomiast w trojaku lubelskim jest miejsce na litera S . jest ona niedobita ,uszkodzona.

TomekP

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Grudnia 2018, 15:28:03 »
Moneta ma załataną dziurę. Resztki S są widoczne, na rewersie, tak jak wspomniał pan DzikiZdeb na Lewarcie widoczne są ślady łatania :(

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Grudnia 2018, 16:02:43 »
http://iger.wcn.pl/coins/2971 Tutaj jest przykład trojaka bez litery S w imieniu SIG króla. Jak widzimy litera I jest nabita na monecie blisko korony ,na literę S zabrakło miejsce. Natomiast w trojaku lubelskim jest miejsce na litera S . jest ona niedobita ,uszkodzona.

Ależ oczywiście; o tym trojaku z autentycznie brakującym "S" też już wspominałem. http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11471.msg88408.html#msg88408
Nie mam zamiaru sugerować, że "odkryłem" nową odmianę. Mój ezemplarz pokazuję tu jako ciekawostkę a brakujące "S" to najprawdopodobniej zapchany stempel/niedobicie. Natomiast śladu łatania doszukać się nie mogę. Postaram się jeszcze raz obejrzeć oryginał aby zaznaczyć przebieg osi  ;)

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Grudnia 2018, 17:52:08 »
Aby uznać ze to jest nowa odmiana w miejscu litery S powinno być nieuszkodzone tło mennicze.

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Grudnia 2018, 18:20:38 »
Lewart pokrywa się z brakującym "S"

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Grudnia 2018, 18:33:21 »
...i jeszcze dwa...
a tu kuzyni: http://iger.wcn.pl/coins/3911
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 18:35:20 wysłana przez Tytus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Grudnia 2018, 19:50:44 »
no to chyba mamy odpowiedz, naprawiana dziura.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Grudnia 2018, 10:27:04 »
... a ja, jak niewierny Tomasz, ciągle jeszcze nie widzę gdzie ten nit miałby być.
Tarcza lewarta mimo, że po lewej ledwie widoczna to jednak na całej długości zachowana.
Trudno mi sobie wyobrazić, że "rzemieślnik" byłby w stanie ją na nowo odbudować.
A nawet jeśli, to komu by się to przy tak pospolitej monecie opłacało  :-\

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Grudnia 2018, 10:35:13 »
... a tak przy niedzieli i paskudnej pogodzie następny "Lublin"  do podyskutowania ;)

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Grudnia 2018, 10:43:17 »
Cytuj
... a ja, jak niewierny Tomasz, ciągle jeszcze nie widzę gdzie ten nit miałby być.

Bo może go tam nie ma.

W mennicy lubelskiej blacha w "glijarni" była rozklepywana ręcznie (młotami na żelaznych albo kamiennych kowadłach). Lubelski warsztat nie dysponował tzw. cywarką do rozwalcowywania blachy. W konsekwencji monety były bite na krążkach nierównej grubości i stąd częste niedobicia. Moim zdaniem z takim właśnie niedobiciem mamy do czynienia w przypadku tego trojaka. Niedobicie na Lewarcie pokrywające się z niedobiciem na literze "S" tylko by potwierdzało, że blacha w tym miejscu była po prosu cieńsza.

TomekP

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Grudnia 2018, 10:51:27 »
Ja będę się upierał. Jest tu dziura z częściową rekonstrukcją po łataniu. Myślę, że gdyby wziąć monetę pod mikroskop byłoby to doskonale widać

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Grudnia 2018, 11:54:04 »
Na zdjęciu pokazanym przez Pana Tomasza ewidentnie widać zalatana dziurę. A na marginesie myślę sobie ze dalsza dyskusja w tej sprawie nie ma sensu. I tak nikt Pana Tytusa nie przekona, w tym temacie. Na nic się zdało przekonywanie przez Pana Tytusa ze to nowy typ trojaka, ewentualnie błędnik.

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskej
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Grudnia 2018, 12:21:40 »
I tak nikt Pana Tytusa nie przekona, w tym temacie. Na nic się zdało przekonywanie przez Pana Tytusa ze to nowy typ trojaka, ewentualnie błędnik.

 ??? To jakieś nieporozumienie!!! Przecież napisałem, że uważam, że to NIE jest żaden nowy typ czy odmiana tylko niedobicie lub zapchany stempel. Czytajmy proszę dokładnie co jest napisane a poza tym zakończmy tę dyskusję, która absolutnie nie jest "sexy" i nie po mojej myśli...

 

R E K L A M A
aukcja monet