Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:24:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej  (Przeczytany 111413 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #75 dnia: 29 Grudnia 2018, 16:01:15 »
Załączam zdjęcia egzemplarza L.95.4 świeżo sprzedanego  :)

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #76 dnia: 01 Stycznia 2019, 19:07:23 »
No to kontynuujemy rocznik 1595.
Poniżej obiecany wcześniej rzadszy portret podobny do L.95.4, ale z inną kryzą.


dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #77 dnia: 02 Stycznia 2019, 03:46:34 »
Ogolnie nie zbieram trojakow ale jak trafie to czasami kupie. To moj trojak lubelski Iger L.95.6 b/d (tak mi sie przynajmniej wydaje)

https://drive.google.com/file/d/1lK_NIDOlmSxy72G6sJ8CgK8PNIuHU4Us/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1XHgnSpL879dqVEimobVNXuoHDVsUut06/view?usp=sharing

Tomek
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2019, 15:28:35 wysłana przez dusiolek »
Pozdrowienia, Tomasz

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #78 dnia: 02 Stycznia 2019, 17:05:17 »
https://archiwum.gndm.pl/a,Zygmunt-III-Waza-Szostak-Lublin-1595-rzadki,rid,318196.html To popiersie występuje tylko w roku 1595. Przynajmniej Ja trojaka z takim popiersiem z roku 1596 jeszcze nie spotkałem. Trojaki z tym popiersiem należą do rzadkich monet. Powyżej przedstawiam link do zdjęcia szóstaka z 1595 r. Myślę sobie ze popiersie z trojaka przedstawionego przez Pana Darka,to pomniejszona wersja popiersia występującego na szóstaku z 1595 r. Korona taka sama, głowa króla,kryza takie same. Reszta się niezmiescilo. No cóż ale trojak jest mniejszy od szóstaka. Co o tym sadzicie.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #79 dnia: 02 Stycznia 2019, 18:55:38 »
Mi pasuje - dodam, ze "zaczesanie wlosow" takie same,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #80 dnia: 02 Stycznia 2019, 22:37:10 »
Cytuj
Myślę sobie ze popiersie z trojaka przedstawionego przez Pana Darka,to pomniejszona wersja popiersia występującego na szóstaku z 1595 r.
Pan Stanisław trafił w punkt. Portret z trojaka to jest dokładnie ten sam typ popiersia, który wystąpił na szóstaku. Odległość między końcówką kryzy po prawej stronie a obręczą korony po prawej stronie wynosi ok. 12 mm. Jedyna różnica to dodatkowe elementy, które umieszczono na szóstaku poniżej kryzy. Najlepiej widać to przy zestawieniu obydwu portretów obok siebie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Stycznia 2019, 23:09:40 »
Byloby ciekawe wiedziec iloma puncami wykonano wizerunek krola. Zupelnie spokojnie moga byc to te same punce glowy, kryzy, korony(?) i tak dalej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #82 dnia: 03 Stycznia 2019, 08:35:39 »
Myślę, że do wykonania portretu na stemplu trojaka użyto pięciu punc: korony, głowy, kryzy i elementów popiersia pod kryzą (x2).

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #83 dnia: 03 Stycznia 2019, 09:02:37 »
Poniżej ciekawostka związana nieco z naszymi rozważaniami: pojedyncza punca do wykonania portretu cesarzowej Marii Teresy (zdjęcie: GNDM).

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #84 dnia: 03 Stycznia 2019, 09:38:40 »
 :) Dokładam jeszcze moją parę, ale niestety stempel szóstaka chyba ten sam  :-\

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #85 dnia: 03 Stycznia 2019, 11:34:55 »
Stempel szóstaka jest ten sam, ale popiersie trojaka na trojaku jest inne. To popiersie znane jest z lat 1595 i1596. Jest jedno z najpopularniejszych popiersi na trojakach lubelskich z gryfem.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #86 dnia: 03 Stycznia 2019, 12:09:53 »
http://iger.wcn.pl/coins/3684
http://iger.wcn.pl/coins/3678
Przedstawiam 2 popiersia znane tylko z lat 1596 Trojaki z pierwszym popiersiem choć w katalogu T.Igera maja rzadkość R2, w rzeczywistości są to bardzo rzadko występujące trojaki na rynku. Natomiast trojak z drugim popiersiem występuje tylko w zbiorze T. Igera ,jego rzadkość jest unikalna. Ja zastanawiam czemu trojaki z jednym popiersiem są pospolite, a z innym rzadkie lub bardzo rzadkie. Z czego to wynikalo, czy ktoś w mennicy o tym decydował, czy to czysty przypadek.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #87 dnia: 03 Stycznia 2019, 12:41:02 »
Ja zastanawiam czemu trojaki z jednym popiersiem są pospolite, a z innym rzadkie lub bardzo rzadkie. Z czego to wynikalo, czy ktoś w mennicy o tym decydował, czy to czysty przypadek.

Pewno w jakimś stopniu decydowała cena wykonania takiego portretu przez artystę/rytownika oraz ogólne wrażenie poziomu artystycznego. Jak portret się podobał, to stemple były seryjnie wyrabiane do zniszczenia puncy portretu. Zapewne były też sytuacje, gdy portrety robił solidny rzemieślnik, bez żyłki artystycznej, ale za to tanio.
 
Doctrina multiplex, veritas una

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #88 dnia: 03 Stycznia 2019, 16:14:07 »
Trzymając się nadal roku 1595 mam jeszcze taki wariant portretu z szerszą głową, troszkę inną fryzurą i koroną bez krzyżyka: L.95.6b/d (?)
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2019, 16:19:38 wysłana przez Tytus »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #89 dnia: 03 Stycznia 2019, 20:59:04 »
Cytuj
czemu trojaki z jednym popiersiem są pospolite, a z innym rzadkie lub bardzo rzadkie. Z czego to wynikalo, czy ktoś w mennicy o tym decydował, czy to czysty przypadek.
Przyczyny mogły być różne. My niestety zdani jesteśmy tylko na hipotezy, które trudno zweryfikować. W przypadku omawianego portretu (podobnego do L.95.4, ale z inną kryzą) chodziło być może o to, że punce służące do wykonania portretu zostały przejęte przez inną "linię produkcyjną" (a ściślej - mincerz dysponujący tymi puncami został tam przeniesiony), gdzie były wykorzystywane do produkcji stempli awersu szóstaków. W innych przypadkach chodziło być może o różną wytrzymałość punc.

 

R E K L A M A
aukcja monet