Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:12:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej  (Przeczytany 111393 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #120 dnia: 17 Lutego 2019, 19:30:47 »
 :) Serdeczne dzięki dla Kol. Stanisława za odnalezienie tej aukcji.
Tak, to ta sama kombinacja awersu i rewersu ale moim zdaniem wybita nie tymi samymi stemplami co mój egzemplarz.
Radość oczywiście zmącona faktem, że mój trojak ze statusu unikatu zjechał do "jedynie" R-8 (znane 2-3 egzemplarze)  ;)

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #121 dnia: 18 Lutego 2019, 14:29:03 »
Co tak bardzo odróżnia powyższego trojaka od tego:

https://wcn.pl/auctions/68/292
http://iger.wcn.pl/coins/3680

Że zasługuje na osobną kwalifikację rzadkości?

(pomijam POLONI/AE, PMDL/POMDL oraz inny otok herbu Wazów)
jarek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #122 dnia: 18 Lutego 2019, 16:11:38 »
Nie wiem, czy o to chodzi, ale punce orła białego i pogoni oraz korony i kryzy są inne. Z wyjątkiem liter wydaje się być odmienna stylistycznie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #123 dnia: 18 Lutego 2019, 16:36:13 »
Leżąca 6-ka? Inne punce na rewersie? Niby podobne, ale inne.
Doctrina multiplex, veritas una

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #124 dnia: 18 Lutego 2019, 16:45:04 »
Panie Tytus nie tak szybko z unikatami. Już jest znane dwie sztuki. A może być jeszcze u kolekcjonerów jeszcze kilka sztuk. Przecież to masówka. Trojak z samym gryfem bez herbu lewart został sprowadzony ze Szwecji, był na drugiej  aukcji Pegassusa. Nie mogę znaleźć linku do tej aukcji.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #125 dnia: 18 Lutego 2019, 16:58:16 »
Trojak z samym gryfem bez herbu lewart został sprowadzony ze Szwecji, był na drugiej  aukcji Pegassusa. Nie mogę znaleźć linku do tej aukcji.
2 aukcja Pegassusa jest dostępna na acsearch. Jedyny trojak lubelski z 1596 z tej aukcji to ten, o niego chodziło?: https://www.acsearch.info/search.html?id=1564956

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #126 dnia: 18 Lutego 2019, 17:09:07 »
Trojak z aukcji Pegassua i ten z 68 aukcji WCN. różnią się i to bardzo. Wg mnie nie jest to ten sam typ. Na bo rewers jest inny. A na awersie różnią się kryza. Na jednym kryza jest mała, anatem z WCNu kryza jest gruba i przedziela napis otokowy u dołu. Trojak z WCNu wg katalogu T.Igera ma rzadkość R1, Jest to rzadkość o wiele za mała. W handlu występuje sporadycznie.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #127 dnia: 18 Lutego 2019, 17:15:49 »
Tak o ta aukcje chodziło. Co do poprzedniego wpisu znowu się pomyliłem. Wg katalogu T.Igera rzadkość wynosi R. a nie R1. I tak nie jest to pospolita moneta.

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #128 dnia: 18 Lutego 2019, 17:50:17 »
Panie Tytus nie tak szybko z unikatami. Już jest znane dwie sztuki. A może być jeszcze u kolekcjonerów jeszcze kilka sztuk. Przecież to masówka. Trojak z samym gryfem bez herbu lewart został sprowadzony ze Szwecji, był na drugiej  aukcji Pegassusa. Nie mogę znaleźć linku do tej aukcji.

Oj, oj... Chyba trafiłem na towarzystwo bez poczucia humoru  :(
Czy nikt z Kolegów ie zauważył że  na końcu mojego ostaniego wpisu pojawił się znaczek:  ;)
Daleko mi do traktowania tego trojaka jako unikatu, ale miałem nadzieję, że pożartować można.
Chyba zamilknę na chwilę...
« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2019, 20:42:40 wysłana przez qcho »

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #129 dnia: 18 Lutego 2019, 18:09:47 »
Nie. Merytorycznie się z Panem dyskutuje

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #130 dnia: 18 Lutego 2019, 20:32:39 »
Trojak z aukcji Pegassua i ten z 68 aukcji WCN. różnią się i to bardzo. Wg mnie nie jest to ten sam typ. Na bo rewers jest inny. A na awersie różnią się kryza. Na jednym kryza jest mała, anatem z WCNu kryza jest gruba i przedziela napis otokowy u dołu. Trojak z WCNu wg katalogu T.Igera ma rzadkość R1, Jest to rzadkość o wiele za mała. W handlu występuje sporadycznie.

Panie Stanisławie, piszę jako admin w tym momencie: proszę w miarę możliwości używać cytatów. Powołanie się na konkretny wpis z danego wątku  zdecydowanie bardziej ułatwia zrozumienie treści danego posta.

Dziękuję.
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #131 dnia: 18 Lutego 2019, 20:43:01 »
Panie Tytus nie tak szybko z unikatami. Już jest znane dwie sztuki. A może być jeszcze u kolekcjonerów jeszcze kilka sztuk. Przecież to masówka. Trojak z samym gryfem bez herbu lewart został sprowadzony ze Szwecji, był na drugiej  aukcji Pegassusa. Nie mogę znaleźć linku do tej aukcji.

Oj, oj... Chyba trafiłem na towarzystwo bez poczucia humoru  :(
Czy nikt z Kolegów ie zauważył że  na końcu mojego ostaniego wpisu pojawił się znaczek:  ;)
Daleko mi do traktowania tego trojaka jako unikatu, ale miałem nadzieję, że pożartować można.
Chyba zamilknę na chwilę...

Kolega Tytus niechcący(chcący) sprowokował ciekawą sytuację.

Moim zdaniem ( a piszę o trojaku z datą 96 po bokach Lewarta) trojak https://wcn.pl/auctions/68/292 oraz te pokazane tutaj to
zdecydowanie ten sam typ. Co najwyżej inna odmiana, ale też jakoś szczególnie nie odróżniająca się. Owszem są różnice, ale generalnie
układ daty, portret, napisy jest w tym samym stylu i bardzo podobny. Gdybyśmy w Lublinie robili takie rozróżnienia to sam Lublin wymagałby nowego katalogu. Oczywiście nie mam nic przeciwko takim drobnym rozróżnieniom, ale ciśnienie mi nie skacze kiedy widzę takie różnice.
jarek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #132 dnia: 18 Lutego 2019, 21:54:03 »
Miałem tu cały post. Niestety tekst się nie mógł wysłać. Ostatecznie treść "się usunęła". Proszę to traktować jako wiadomość testową. Może to i dobrze,bo napisałem kilka gorzkich słów o próbie tworzenia typów z każdego egzemplarza trojaka.
« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2019, 21:56:34 wysłana przez Optimus_Prime »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #133 dnia: 18 Lutego 2019, 22:18:32 »
Cytuj
Co tak bardzo odróżnia powyższego trojaka od tego:
https://wcn.pl/auctions/68/292
http://iger.wcn.pl/coins/3680
Że zasługuje na osobną kwalifikację rzadkości?
Posiadają one różne typy portretu.

Cytuj
Gdybyśmy w Lublinie robili takie rozróżnienia to sam Lublin wymagałby nowego katalogu.
No właśnie od jakiegoś czasu pracuję nad katalogiem trojaków lubelskich. Jest on tworzony według zupełnie innych zasad niż katalog T. Igera. Jednym z podstawowych kryteriów służących do wyodrębniania odmian są tu typy portretów. Z tego punktu widzenia moneta kol. Tytusa i moneta z 68. Aukcji WCN to zupełnie różne odmiany. Tak na marginesie – obydwie bardzo rzadkie.

Cytuj
Oj, oj... Chyba trafiłem na towarzystwo bez poczucia humoru  :( 
Czy nikt z Kolegów nie zauważył że  na końcu mojego ostatniego wpisu pojawił się znaczek:  ;) 
Daleko mi do traktowania tego trojaka jako unikatu, ale miałem nadzieję, że pożartować można.
Chyba zamilknę na chwilę...
Muszę powiedzieć, że akurat Pana zdystansowany stosunek do numizmatyki bardzo mi odpowiada. Co prawda niektórzy koledzy numizmatycy strasznie się tu czasami spinają, jednak Pana poczucie humoru pokazuje, że nasze hobby powinno nam przede wszystkim sprawiać przyjemność.

Cytuj
Miałem tu cały post. Niestety tekst się nie mógł wysłać. Ostatecznie treść "się usunęła". Proszę to traktować jako wiadomość testową. Może to i dobrze,bo napisałem kilka gorzkich słów o próbie tworzenia typów z każdego egzemplarza trojaka.
Szkoda, że treść "się usunęła" Ciekaw jestem jaki jest Pana stosunek do wyodrębniania odmian na podstawie różnych portretów.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #134 dnia: 19 Lutego 2019, 03:35:20 »
Jednym z podstawowych kryteriów służących do wyodrębniania odmian są tu typy portretów.

Robie podobnie zachowujac "odmiany" i "warianty" napisowe a "typy" rezerwuje dla portretow i innych charakterystycznych wizerunkow.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet