Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:44:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej  (Przeczytany 111379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #270 dnia: 12 Czerwca 2019, 08:34:55 »
Mam dwie teorie:
- chęć zarobku - 40% na sztuce to jednak sporo a ciemny lud mógł to łyknąć.

Za dużo takich egzemplarzy nie widać więc zjawisko na pewno nie było powszechne albo było gaszone w zarodku przez władzę.

- druga teoria to chęć dopasowania monetki do jakiejś oprawy, w celu zrobienia ozdoby/biżuterii.
jarek

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #271 dnia: 12 Czerwca 2019, 16:43:59 »
Mam dwie teorie:
- chęć zarobku - 40% na sztuce to jednak sporo a ciemny lud mógł to łyknąć.

Za dużo takich egzemplarzy nie widać więc zjawisko na pewno nie było powszechne albo było gaszone w zarodku przez władzę.

- druga teoria to chęć dopasowania monetki do jakiejś oprawy, w celu zrobienia ozdoby/biżuterii.
Tak, niewątpliwie wstawienie obrzynka jako części to jakieś ozdoby byłoby dobrym wyjaśnieniem, ale z drugiej strony brak jakichś śladów lutowania/oprawy na obrzeżu. Dzięki za hipotezę...  :)

Ten aktualnie na sprzedaż wystawiony trojak też wygląda jakby został (w podobnym celu?) trochę obcięty:
https://www.ebay.com/itm/Poland-Sigismund-III-3-Groschen-Trojak-1591-IF-Silver-coion/202704267643?hash=item2f321da97b:g:on0AAOSw1WZcyKsr
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2019, 17:03:52 wysłana przez Tytus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2019, 17:56:29 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #273 dnia: 13 Czerwca 2019, 20:49:28 »
1597 rok, "MR" w tarczy, przyzwoita waga, nieoberżnięty ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca 2019, 20:52:12 wysłana przez dariusz.m »

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #274 dnia: 14 Czerwca 2019, 12:55:09 »
Mój następny MR w tarczy był taki:

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #275 dnia: 14 Czerwca 2019, 12:59:31 »
...po roku wraz ze zbiorkiem, który w całości kupiłem przybyły jeszcze trzy egzemplarze  :)

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #276 dnia: 14 Czerwca 2019, 13:01:44 »
...a niestety żaden nie ma tarczy z cienką obwódką...
A moim ulubionym pozostaje i tak ten obrzezany  ;D

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #277 dnia: 14 Czerwca 2019, 14:02:36 »
Cytuj
wraz ze zbiorkiem, który w całości kupiłem
Z tego co Pan nam prezentuje, musiał to być bardzo zacny zbiorek :)

No to jeszcze jeden "Reysnerek" z tarczą. Tym razem inna odmiana napisowa (REX PO/REX P)

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #278 dnia: 15 Czerwca 2019, 18:51:46 »
...jest jeszcze Reysner w tarczy i literą "A" (cyrklem?) pod przednimi kopytami Pogoni:
wystąpił, o ile wiem już 4 razy na aukcji, ale to chyba za każdym razem ten sam egzemplarz (unikat?)

https://wcn.pl/archive/62_0463?q=L.97.24
https://archiwum.gndm.pl/a,Zygmunt-III-Waza-Trojak-Lublin-1597-litera-A--cyrkiel()-pod-Pogonia,rid,318277.html
http://archiwum.niemczyk.pl/auction/6/54/zygmunt-iii-waza-trojak-1597-lublin

Może ktoś z Czytających wie coś na ten temat?
Ktoś ma egzemplarz (może chociaż zdjęcia?) z "cienką" ramką tarczy?
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2019, 18:54:06 wysłana przez Tytus »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #279 dnia: 17 Czerwca 2019, 13:30:25 »
Nie traktowałbym tej monety jako odrębnej odmiany. Co najwyżej jako wariant. Wydaje się , że "cyrkiel" pod Pogonią powstał bez świadomego zamiaru rytownika. Myślę, że wykonując stempel rewersu pospieszył się z nabijaniem puncą litery "A" i uderzył zbyt wysoko (w stosunku do poziomu pierwszego wiersza napisu). Jak się zorientował, próbował zatrzeć ślady. Stąd "A" pod Pogonią różni się od "A" w słowie ARG. W każdym razie nie jest to znak menniczy tylko znak fuszerki.

Tej samej rangi niechlujstwo wystąpiło np. na widocznym poniżej trojaku z 1597 roku bez znaków mincerskich, gdzie podczas opracowywania stempla rytownik zamyślił się nieco i po nabiciu literki "F" od razu zapomniał, że to zrobił i nabił "F" jeszcze raz. Różnica jest taka, że o ile "cyrkiel" próbowano zeszlifować, to na drugie "F" machnięto ręką.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2019, 13:34:31 wysłana przez dariusz.m »

Tytus

  • Gość
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #280 dnia: 18 Czerwca 2019, 00:21:03 »
Sorry, ale nie do końca mogę się zgodzić.
Moim zdaniem "cyrkiel" wybity został inną puncą niż "A" poniżej: kąt "cyrkla" jest wyraźnie węższy.
Nie rozumiem też jak rzemieślnik miał usiłować poprawić "fuszerkę": na stemplu, a więc negatywie, gdzie "cyrkiel" był wklęsły to wydaje mi się wręcz niemożliwe: musiałby czymś zalepić.
Chyba, że miałby poprawić już wybitą monetę (a wybił może wiele...) próbując "cyrkiel" spiłować.

Co ciekawe istnieje przecież też trojak z Wilna z 1594 z bardzo podobną sytuacją (Iger V.94.b) też z "A" pod przednimi kopytami Pogoni (zdjęcie poniżej) - czyżby rzeczywiście tylko przypadek?!!
Tu też moim zdaniem "cyrkiel" i "A" wybite są różnymi puncami...

W końcu problem podwójnego "F" na powyższym trojaku lubelskim i tu upieram się, że to nie ta sama punca a fakt ten dyskutowaliśmy już na stronie 14 tego wątku...
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12914.195.html


dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #281 dnia: 18 Czerwca 2019, 05:36:43 »
Cytuj
Moim zdaniem "cyrkiel" wybity został inną puncą niż "A" poniżej: kąt "cyrkla" jest wyraźnie węższy.
Nie rozumiem też jak rzemieślnik miał usiłować poprawić "fuszerkę": na stemplu, a więc negatywie, gdzie "cyrkiel" był wklęsły to wydaje mi się wręcz niemożliwe: musiałby czymś zalepić.
Nie chodzi o zalepianie, tylko o spiłowanie na stemplu fragmentu, gdzie popełniło się błąd. Dzięki takim zabiegom, miejsce z błędnie nabitą puncą stawało się płytsze, nieco zdeformowane i w konsekwencji na odbitej monecie mniej widoczne.

Cytuj
Co ciekawe istnieje przecież też trojak z Wilna z 1594 z bardzo podobną sytuacją (Iger V.94.b) też z "A" pod przednimi kopytami Pogoni (zdjęcie poniżej) - czyżby rzeczywiście tylko przypadek?!!
Tu też moim zdaniem "cyrkiel" i "A" wybite są różnymi puncami...
To, że na monecie ta sama litera umieszczona w różnych miejscach wygląda inaczej, nie oznacza, że na stemplu została wybita różnymi puncami. W grę mogą wchodzić różne czynniki: siła uderzenia przy nabijaniu puncy na stempel, naprawy stempla, zużycie stempla, czy w końcu zużycie monety w obiegu. Gdybyśmy poszli zaproponowanym przez Pana tropem, musielibyśmy np. uznać, że na awersie widocznego poniżej trojaka pod literą „D” (w skrócie MDL) również został umieszczony jakiś znak menniczy.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #282 dnia: 18 Czerwca 2019, 09:59:26 »
Bliżej mi do teorii pana Darka. 

Jest jeszcze jeden lubelski do którego nie doszlismy, który ma podobną ciekawiostkę:

http://archiwum.niemczyk.pl/auction/13/68/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1601-lublin

Mam podobnego w archiwum ( inny awers) ale rewers wydaje się być bity tym samym stemplem.

Na tym egzemplarzu Niemczyka widać jakieś manipulacje w polu literki F.

jarek

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #283 dnia: 18 Czerwca 2019, 18:40:19 »
Tu to akurat podwójne bicie jest.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Coś dla miłośników mennicy lubelskiej
« Odpowiedź #284 dnia: 18 Czerwca 2019, 23:33:17 »
Tu to akurat podwójne bicie jest.

Podwójne bicie ??
Gdzie?
jarek

 

R E K L A M A
aukcja monet