Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:46:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 3 kopiejki bm 1854  (Przeczytany 6719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

andy30

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudnia 2018, 22:09:03 »
To zależy co Pan ma na myśli pisząc "oryginał". Według NGC to nowodzieł.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pibyk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Numizmatyk trochę z przypadku i mimo woli ;-)
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudnia 2018, 22:46:12 »
Pytanie czy opinia NGC na temat rosyjskiej monety jest wiarygodna... Przyznam, że nie bardzo widzę sens produkowania prawdziwych novodiełów w przypadku tego typu monety. Tak na moje oko nic temu egzemplarzowi nie dolega poza opakowaniem w paskudne, plastikowe pudełko ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudnia 2018, 00:24:08 »
Chcialbym odpowiedziec cos madrego, zeby pomoc Koledze, ale to nie moja domena. Wiem, ze bylo to praktykowane by bic nowodziely dla kolekcjonerow monet zaboru rosyjskiego. W kilku przypadkach byly to jednak inne stemple niz oryginalu i dzieki temu mozna je rozpoznac. Zawsze jednak byly one w stanie menniczym jak ta moneta.
Nie wiem, czy Kolega andy30 obawia sie o autentycznosc nowedziela, czy oryginalnej monety.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pibyk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Numizmatyk trochę z przypadku i mimo woli ;-)
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudnia 2018, 00:49:40 »
Nałożyłem to zdjęcie na zdjęcie analogicznej monety pochodzącej z innego źródła - występują bardzo drobne różnice, ale takie, które mogą wynikać z delikatnego poprawiania stempla albo wręcz niedokładności dopasowania w programie graficznym. Sama moneta nie wzbudza u mnie wątpliwości i nie ma cech typowych dla współczesnych falsyfikatów.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudnia 2018, 06:24:15 »
Ale nowodzieł to nie jest dokładnie to samo, co falsyfikat. To moneta kolekcjonerska często z epoki, tyle, że bita trochę później i często oryginalnymi stemplami. Bywają też nowodzieły monet, których nie było w obiegu w danym roczniku.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pibyk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Numizmatyk trochę z przypadku i mimo woli ;-)
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudnia 2018, 12:20:31 »
Wiem co to są nowodieły i jaki jest ich rodowód. A że produkowano je dla kolekcjonerów to nowodieły praktycznie zawsze są w stanach menniczych. Mam jednak wątpliwości co do tego, czy w przypadku takiej monety produkowano by specjalny stempel i dobijano nim wersje "kolekcjonerskie" relatywnie współczesnej monety obiegowej, a porównanie zdjęcia inkryminowanej monety ze zdjęciem innej monety tego typu wykazuje tak drobne różnice, że wydają się możliwe do wyjaśnienia zużyciem (i ewentualnie drobnym poprawianiem) stempla lub wręcz niedoskonałością programu graficznego.

Jeśli zaś stempel był ten sam to moim zdaniem kwestia "nowodieł/starodieł" zdaje się być wysoce umowna i ma wyłacznie wymiar marketingowy, bo nie ma 100% pewności kiedy dany egzemplarz powstał i jakie intencje miał w stosunku do niego producent - ale to oczywiście tylko mój pogląd i można do tego różnie podchodzić.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2018, 12:26:28 wysłana przez pibyk »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudnia 2018, 14:39:32 »
No to się rozumiemy. Swoją drogą interesujące w jaki sposób NGC rozpoznało, że to nowodzieł.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pibyk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Numizmatyk trochę z przypadku i mimo woli ;-)
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Grudnia 2018, 15:08:19 »
Obstawiam zwykłe asekuranctwo - podobnych egzemplarzy w ręku wcześniej nie mieli, moneta jest w idealnym stanie więc bezpieczniej jest określić ją jako Nowodieł tak na wszelki wypadek ;) Przyznam też, że nie darzę pudełkarzy wielką estymą i po tym co widziałem, ich opinie (odnoszące się do monet nieamerykańskich) traktuję dosyć sceptycznie.

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Grudnia 2018, 22:09:10 »
Obstawiam zwykłe asekuranctwo - podobnych egzemplarzy w ręku wcześniej nie mieli, moneta jest w idealnym stanie więc bezpieczniej jest określić ją jako Nowodieł tak na wszelki wypadek ;) Przyznam też, że nie darzę pudełkarzy wielką estymą i po tym co widziałem, ich opinie (odnoszące się do monet nieamerykańskich) traktuję dosyć sceptycznie.

Oburącz podpisuję się pod tą diagnozą  ;D

pibyk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Numizmatyk trochę z przypadku i mimo woli ;-)
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Grudnia 2018, 22:11:51 »
Oooo... miło Cię widzieć, a w zasadzie poczytać :-)

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudnia 2018, 22:29:56 »
 :)

A Niemczyk słusznie prawi:
"Moneta błędnie sklasyfikowana przez NGC jako NOVODEL i określona jako MS64 RB. W katalogu H751 nie ma, Bitkin kończy na H750.
Według Bitkina i obecnych notowań NOVODEL nie istnieje, według nas moneta z bardzo świeżego stempla, powinna otrzymać notę PROOF LIKE.
"

Dobrej nocy,
A.




andy30

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Grudnia 2018, 16:58:54 »

Mnie zastanawia takie same uszkodzenie języka w tej poniżej i Niemczyka
« Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2018, 17:03:19 wysłana przez andy30 »

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Grudnia 2018, 17:16:27 »

Mnie zastanawia takie same uszkodzenie języka w tej poniżej i Niemczyka
Jak dla mnie to wskazuje na ten sam stempel.

A tam z innej beczki - jakos nie nazwal bym tego uszkodzenien - jezyk jest malutkim elementem na tej monecie, wiec nie ma co sie dziwic ze czasami sa niedociagniecia czy to przy tworzeniu stempla (maly cienki rowek) - jak widac jeden wyszedl lepiej drugi troche gorzej

Tomek

Pozdrowienia, Tomasz

andy30

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: 3 kopiejki bm 1854
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Grudnia 2018, 17:26:29 »
Pytanie czy to jest niedociągnięcie stempla czy uszkodzenie.

 

R E K L A M A
aukcja monet