Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:28:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ukraina - państwo upadłe  (Przeczytany 7046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus@

  • Gość
Ukraina - państwo upadłe
« dnia: 13 Grudnia 2018, 16:39:47 »
Tu znajdował się wpis autora, który zażądał, aby imię jego na tym forum już więcej nie było wymawiane na temat sprzedaży aureusa Konstancjusza Chlorusa - czyżby z museum w Odessie? - na aukcji Obolosa

http://www.notinric.lechstepniewski.info/6nic-7_2.jpg
Ukraina - państwo upadłe


http://www.museum.com.ua/expo/varvar_en.html



https://www.sixbid.com/browse.html?auction=5498&category=178235&lot=4603016



« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2020, 23:07:44 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudnia 2018, 16:58:20 »
To ta sama moneta. Byłem w sierpniu tego roku w Odessie i oczywiście w złotej sali muzeum archeologicznego, tej monety nie pamiętam, ale robiłem fotki po kolei, więc muszę przejrzeć zdjęcia, czy w sierpniu jeszcze była :). Nawet wdałem się w miłą konwersację z panią strażniczką złotej sali, po polsku. Okazało się, że jej babcia była Polką, zamężną za Ukraińca, ale córkę i wnuczkę nauczyła polskiego, ja jestem wrażliwcem- żegnaliśmy się w objęciach, ze łzami w oczach.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2018, 17:06:51 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Grudnia 2018, 18:58:00 »
na aukcji Obolosa została właśnie sprzedana dokładnie ta moneta, tyle że po odjęciu uszka i reperacji?
A została. Wydaje mi się, że próbowali nawet zatrzeć najbardziej charakterystyczne rysy (m.in. na policzku), ale to za mało, żeby pozbawić jej możliwości identyfikacji.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2020, 23:08:14 wysłana przez zenonmoj »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Grudnia 2018, 19:33:41 »
Nie ma dwóch zdań że to ta sama , widać miejsce po odjęciu uszka i naprawie , ale oka i pamięci to panu zazdroszczę  :o, co do upadłości , to Ukraina nie jest przecież wyjątkiem , zwłaszcza w takim okresie jaki tam teraz panuje, / zawieruchy wojenne/  zawsze były dobrym czasem do takich manipulacji. Chociaż to nie jest wytłumaczenie , u nas i bez tego znikają z muzeów i przeróżnych magazynów różne artefakty , na zachodzie też kwitnie ten proceder , nie dalej jak rok temu miałem ofertę z Holandii, mógł bym nawet zamówić co chciałem , co prawda nie tak grubo jak tu  ;) , ale bardzo rzadkie monetki w miej atrakcyjnym kolorze .

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Grudnia 2018, 19:54:26 »
Byłem w sierpniu tego roku w Odessie

Ups, pomyłka, to nie to "muzeum". Teraz skojarzyłem, że chodzi o odeskie muzeum numizmatyczne. Chcieliśmy wejść, ale w godzinach pracy było zamknięte, wyglądało raczej na sklep numizmatyczny, segment w kamiennicy na ulicy Greckiej, nieopodal Deribasowskiej. To jest muzeum raczej tylko z nazwy.
http://www.museum.com.ua/en/rukov/rukov.htm
Jak Mr Loboda dał, to i mógł odebrać ;).

   


« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2018, 20:01:07 wysłana przez Julek C »

Rewizor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudnia 2018, 09:25:05 »
Kowal zawinił, a Cygana powiesili...

To jest prywatne "muzeum", więc w samej  sprzedaży monet nie ma nic nagannego. Co innego niszczenie zabytku i następnie jego "naprawa" mająca na celu uzyskanie lepszej ceny. Także tym razem mamy do czynienia z niecnym procederem prowadzonym być może przez "światłych kolekcjonerów i antykwariuszy" , a dostało się muzeom :)  Można sobie teraz wyobrazić sytuację, że ktoś przeczytał pierwszy post w tym wątku i nie czekając na dalszą dyskusję i wyjaśnienia, rozsyła tę informację dalej. Numizmatyczny internet trzęsie się z oburzenia...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudnia 2018, 17:08:59 »
Cytuj
Zdjęcie to pochodzi ze strony Odeskiego Muzeum Numizmatycznego i zresztą wisi tam do dzisiaj (na samym dole, po prawej):


Czy tylko ja mam wrażenie, że na aukcji Obolosa została właśnie sprzedana dokładnie ta moneta, tyle że po odjęciu uszka i reperacji?

Panie Lechu, obawiam się, że wbrew pierwotnej intencji sam Pan potwierdził, że najbezpieczniejszym miejscem dla zabytków są przysłowiowe muzealne piwnice. Tam przynajmniej są te zabytki chronione przed dziwacznymi pomysłami na "ulepszanie" i "poprawianie" ich stanu przez dziwaków, którym przyświeca myśl, że skoro moje, to mogą mnie z tym poddać kremacji. :scyth: 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Grudnia 2018, 18:47:28 »
Cytuj
Nie wiem, skąd Pan wziął tę moją "pierwotną intencję". Jeśli to miała być to próba zdolności telepatycznych, to jednak się nie powiodła

Obawiam się (i to bez zdolności telepatycznych), że najnormalniej w w świecie odkręca Pan kota ogonem. Nie potrzeba wcale społecznych konsultacji aby stwierdzić, że to dokładnie ta sama moneta. Tytuł postu sam zdradza pierwotną intencję, a teraz dorabia Pan filozofię.

Przypadek z pożarem Muzeum Narodowego w Rio był wielką kulturową tragedią, a nie celowym działaniem dla wyłudzenia odszkodowania lub chęcią przejęcia gruntów pod budowę super biurowca i porównywanie tej tragedii z intencjonalnym niszczeniem zabytków nie jest najlepszym przykładem.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudnia 2018, 20:10:39 »
Cytuj
Powtarzam: w moim pierwszym poście nie ma ani jednej fałszywej informacji, ani też żadna istotna informacja nie została ukryta. Jest odnośnik do strony internetowej, są zdjęcia. A tytuł niczego nie "zdradza". To właśnie Pan dorabia do niego jakieś rzekome pierwotne intencje.

Przyzna Pan w taki razie, że dobór tytułu postu nie był zbyt trafny, gdyż wypalenie z grubej rury z tytułem "Ukraina - upadłe państwo" w kontekście sprzedaży eksponatu "muzealnego" może jawnie wskazywać na chęć zwrócenia uwagi na totalną degrengoladę tamtejszego środowiska numizmatycznego (muzealniczego).

Jeśli Pana intencją było wyłącznie zwrócenie uwagi na fakt odpiłowania uszka, to równie dobrze można było szumnie i z przytupem zatytułować wątek - "Kastracja uszatka". Pewnie też by zwrócił uwagę i to bez zawoalowanych aluzji.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2018, 20:13:01 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudnia 2018, 21:33:07 »
Cytuj
Jeśli nie było, to fakt, że zacny człowiek w taki sposób zwija interes też świadczy o degrengoladzie. Czyż nie?

Może ten zacny człowiek totalnie zmienił kierunek swoich zainteresowań i stąd ta wyprzedaż, lub mając młodą i wymagającą kochankę, postanowił zrobić jej przyjemność i nabyć wysokobudżetowy, siedmiopoziomowy jacht ze stoczni Abramowicza. Fakt, że jakiś kolekcjoner sprzedaje coś ze swoich zbiorów nie oznacza jeszcze, że upadło jego środowisko, a zwłaszcza, że upadło państwo.

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudnia 2018, 22:20:58 »
Cyt: 'Fakt, że jakiś kolekcjoner sprzedaje coś ze swoich zbiorów nie oznacza jeszcze, że upadło jego środowisko, a zwłaszcza, że upadło państwo.'

Dokladnie.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Grudnia 2018, 12:51:31 »
Fakt, że jakiś kolekcjoner sprzedaje coś ze swoich zbiorów nie oznacza jeszcze, że upadło jego środowisko, a zwłaszcza, że upadło państwo.

Miło mi, że swobodę sprzedaży za granicę swoich zbiorów przez prywatnego kolekcjonera oraz nieingerencję państwa w tę sprzedaż uważa Pan za coś najzwyklejszego. Nie spodziewałem się, więc tym bardziej zapamiętam.

Ależ nie ma w tym nic dziwnego. Mnóstwo prywatnych zbiorów jest właśnie w taki sposób wysprzedawanych i żeby daleko nie szukać to takim przykładem mogą być ostatnio sprzedawane monety z kolekcji Gysena. I chyba lepiej jest że Państwo w takie sprzedaże się nie miesza.
Jak dobrze doczytałem moneta wysprzedawana pochodziła z prywatnego muzeum,wiec co ma Państwo do prywatnych zbiorów.

« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 04:07:30 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Grudnia 2018, 15:29:55 »
Proszę nie mieszać ze sobą dwóch systemów walutowych. Całkowicie czymś innym jest sprzedaż monety z kolekcji prywatnej, kiedy sprzedający nabył ją wcześniej w sposób legalny (tak zakładam), a czymś innym jest sprzedaż monet ze znalezisk lokalnych w wykonaniu osobnika, który z racji zajmowanego stanowiska powinien tego typu obiekty chronić i zabezpieczać, a nie sprzedawać je po cichu za granicę i zacierać ślady. Zdecydowanie inna skala teoretycznie tego samego zjawiska.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ukraina - państwo upadłe
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Grudnia 2018, 20:01:39 »
Nie wiem czy Pan zdaje sobie sprawę, ale ten okaz stracił coś więcej oprócz kanelowanego uszka. Tam była jeszcze punca kolekcjonerska, którą w mało umiejętny sposób zamarkowano. Trochę to zmienia kąt spojrzenia w kwestii legalności obrotu tego typu obiektem. Wyobraża Pan sobie ewentualne larum, gdy na aukcji za granicą Najjaśniejszej RP pojawia się jakiś unikatowy żółty okaz Władysława IV, np. z puncą Potockich. Co, ktoś świeżo wykopał i wywlekł znalezisko za granicę?

 

R E K L A M A
aukcja monet