Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:34:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa  (Przeczytany 7115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« dnia: 14 Grudnia 2018, 19:25:46 »
Talara Marii Teresy każdy widział. Ale żeby zwracać uwagę na kształt ogona lwa to już raczej nie bardzo.

W książce "Daleko stąd" E. Waugha czytam sobie, jak to autor jadąc w roku 1930 na koronację cesarza Abisynii zaobserwował, iż w Dżibutti nikt nie chce przyjąć talarów, na których lew ma "ogon zakręcony na koniuszku", a jedyną poprawną walutą są talary, na których "lew ma prosty ogon" (s. 21, przyp. 2). Oglądam sobie te różnice pomiędzy emisjami (http://www.theresia.name/de/svarianten.html) i nigdzie żadnych ogonów nie widzę. Na dodatek z tego co jest w sprzedaży na różnych portalach, ogon jest zawsze w jakiś tam sposób pokręcony, o ile w ogóle go widać, bo lew należy na tej monecie do elementów szybko wycierających się. Czyżby ktoś niemiło wrobił niedoświadczonego podróżnika, czy jest w tym jakieś drugie dno?

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudnia 2018, 19:55:37 »
Znalazłem pewne różnice.
Wenecja  http://www.theresia.name/600/H5_Revers_600.jpg
Wiedeń    http://www.theresia.name/600/H7c_Revers.jpg

Na monecie z Wiednia lew ma ogon jakby przeplatany, na monecie z Wenecji - zakręcony.

Pozdrawiam, Gerard

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudnia 2018, 21:01:48 »
Myślałem, że znalazłem jeszcze prostszy ogon z Günzburga:
https://www.kuenker.de/en/archiv/stueck/193237

ale raczej jest to wersja "przeplatana", przejęta później przez mennicę wiedeńską, a na tym egzemplarzu akurat mniej widoczna/wytarta. Tutaj inny Günzburg:
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4797&category=143911&lot=3964447

Ciekawe, że tych różnic nie opisano na cytowanej przeze mnie wcześniej stronie, miałem ją do tej pory za solidną.

Ad meritum - te Arabusy nie miały od ładnych paru(nastu?) dekad innego pieniądza, więc nawet jeśli pierwsze były ogony przeplatane, i to te emisje jakoś im bardziej podchodziły (nie wiedzieć czemu - srebra jest akurat zawsze we wszystkich tyle samo), to przy stopniu wycierania się srebra to co krążyło w obiegu wyglądało raczej tak:



monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudnia 2018, 22:44:44 »
Ciekawe, że tych różnic nie opisano na cytowanej przeze mnie wcześniej stronie, miałem ją do tej pory za solidną.
Może autorzy katalogu uznali ogon lwa za mało istotny szczegół w klasyfikacji tych monet?
Pozdrawiam, Gerard

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudnia 2018, 00:04:10 »
Dla mnie ten talar to zupelnie bezsensowny temat numizmatyczny. Od 1780 roku bity po dzis dzien ze wsteczna data, to jakby wspolczesne zetony. Moze kogos to kreci i zechce zrobic pelne opracowanie z ogonami lwa wlacznie, ale mowiac szczerze jakos mnie to nie ekscytuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudnia 2018, 09:10:22 »
Ciekawe, że tych różnic nie opisano na cytowanej przeze mnie wcześniej stronie, miałem ją do tej pory za solidną.
Może autorzy katalogu uznali ogon lwa za mało istotny szczegół w klasyfikacji tych monet?
Najwidoczniej, a szkoda, bo wygląda że dla podróżnika jeszcze w latach 30 to mogło być w pewnych zakątkach Afryki zagadnienie "być albo nie być" :-) Np. Arab nie weźmie monety, nie da miejsca w hotelu, jedynym w mieście. Chętnie bym poczytał sobie coś większego na temat obiegu tego talara, ale podejrzewam, że jak coś będzie to po niemiecku.

PS. A jednak jest jakieś opracowanie wyglądające sensownie po angielsku, chyba się skuszę :-) (sam opis suchy, więcej ciekawych informacji w komentarzach) https://www.amazon.com/Silver-Legend-Story-Theresa-Thaler/dp/0954970101
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2018, 09:22:52 wysłana przez DzikiZdeb »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudnia 2018, 09:13:25 »
bezsensowny temat numizmatyczny.
Nie chciał Pan przypadkiem powiedzieć "bezsensowny temat kolekcjonerski"? Bo z punktu widzenia numizmatyki jest to fenomen. I nie chodzi tutaj o kolekcjonowanie takiej czy innej odmiany talara, ale o zasięg i trwałość jego obiegu oraz wykorzystania pozaobiegowego.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2018, 09:24:03 wysłana przez DzikiZdeb »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Grudnia 2018, 14:02:12 »
]
Nie chciał Pan przypadkiem powiedzieć "bezsensowny temat kolekcjonerski"? Bo z punktu widzenia numizmatyki jest to fenomen. I nie chodzi tutaj o kolekcjonowanie takiej czy innej odmiany talara, ale o zasięg i trwałość jego obiegu oraz wykorzystania pozaobiegowego.


Historia tej monety jest bardzo ciekawa, przypomina losy monet antycznych , które długo po upadku pierwotnego emitenta krążyły w obiegu monetarnym. Tetradrachma z Aten (sówka), czy tetradrachma Aleksandra Wielkiego funkcjonowały w przeróżnych formach o wiele dłużej niż talar Teresy.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudnia 2018, 19:26:13 »
Moge sie zgodzic, ze ten talar oparl sie fali monet podwartosciowych ale jest na dzien dzisiejszym walorem bulionowym. Wiec o ile XVIII czy XIX wieczne egzemplarze moga byc interesujace, to wspolczesne sa tylko blyskotkami.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Talar Marii Teresy 1780 - kształt ogona lwa
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudnia 2018, 20:40:23 »
egzemplarze moga byc interesujace
Ale tu nie chodzi o ten czy inny egzemplarz, niech Pan się oderwie od kolekcjonerstwa ;-) (swoją drogą historia tych wszystkich mennic, które to biły wcale nie jest taka trywialna i ich opracowanie/kolekcjonowanie nie różni się aż tak od innych zbiorów specjalizowanych).

Są monety, które przekroczyły swoje pierwotne granice, w których miały obiegać i stały się uniwersalnym wyznacznikiem wartości na obszarach nic nie mających wspólnego z jej emitentem. Wzmiankowane już Sówki, Herkulesy Aleksandra Wielkiego, szekle Tyryjskie, kwinary z Wiktorią, prawdopodobnie denary legionowe Antoniusza - można by tak długo. A talar Marii Teresy to "ostatni, co tak poloneza wodzi". Ostatnia taka moneta przed obecnymi paskudnymi czasami pieniądza papierowego/elektronicznego, i o ile historycznie niektóre obiegały dłużej, żadna nie obiegała chyba na tak olbrzymich geograficznie obszarach. Patrząc bardziej na monety polskie - trojaki przyjęły się na Bałkanach. Nie znam dokładnie tamtejszych skarbów, ale ich znaleziska to konkretne zagadnienie numizmatyczne. Czy aby wszystkie trojaki? Jakie może bardziej? A może te ryskie przede wszystkim (tak mi się wydaje, że duża część tamtejszych imitacji to właśnie Ryga)? Numizmatyka w czystej postaci.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2018, 20:41:54 wysłana przez DzikiZdeb »

 

R E K L A M A
aukcja monet