Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:52:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Opinia.  (Przeczytany 14639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Grudnia 2018, 11:36:27 »
tu zdjęcia tego co znalazłem.

Czy mógłby Pan podać wagę ortów bydgoskich. Oczywiście zgadzam się przedmówcami, że to są falsyfikaty. Niemniej interesuje mnie ich waga, a także jeśli ma Pan jeszcze inne orty to proszę o dodanie zdjęć. Ciekawe czy moneta z poniższego zdjęcia to Pana ort, czy "bliźniak".
Norbert

Lucyfer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Grudnia 2018, 18:55:11 »
Niestety bydgoskich już u siebie nie mam

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Grudnia 2018, 23:55:36 »

 Ciekawe czy moneta z poniższego zdjęcia to Pana ort, czy "bliźniak".

Obie ilustracje przedstawiają tę samą monetę.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Grudnia 2018, 23:19:37 »
"znalazłem taki większy depozycik "

Klasyczna próba uwiarygodnienia falsów. Koledzy szlachetnie bronią autora wątku, że może nie chciał nikogo oszukać, ale niestety ja się przychylam do interpretacji p. Stanisława.
Szczególnie rozbawiło mnie zdjęcie falsyfikatu szóstaka malborskiego z 1601 r. leżącego na rozkopanej ziemi. ;)

Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Grudnia 2018, 23:45:29 »
tu zdjęcia tego co znalazłem.

Czy mógłby Pan podać wagę ortów bydgoskich. Oczywiście zgadzam się przedmówcami, że to są falsyfikaty. Niemniej interesuje mnie ich waga, a także jeśli ma Pan jeszcze inne orty to proszę o dodanie zdjęć. Ciekawe czy moneta z poniższego zdjęcia to Pana ort, czy "bliźniak".
Ort był już omawiany jakiś czas temu w Twoim wątku - "Falsy ortów". ;)
Znamy nawet wagę i średnicę tej monety. Dla zainteresowanych poniżej link do wątku.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7610.195.html
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2018, 00:15:48 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Grudnia 2018, 00:29:46 »
Jak to się człowiek czasem zawiedzie. Gdy wstawił Pan szóstaki na fb, poprosiłem o lepsze zdjęcia, wagę i średnicę.  Ewidentne falsy. Napisałem Panu (to wszystko odbywało się w prywatnej konwersacji), dlaczego mogę powiedzieć, że to odlewy. Pan jednak twierdzi inaczej. Po krótkiej chwili, również pod samym ogłoszeniem na grupie zaczęły pojawiać się takie opinie. W końcu stwierdziłem, że najlepiej będzie gdy sam się Pan o tym przekona i wystawi je do identyfikacja na TPZN. Zrobił to Pan, dziękuję więc za wysłuchanie mnie. Tutaj koledzy szybko również rozpoznali fałszerstwa. Nadal nie rozumiem dlaczego nie chce Pan przyjąć do wiadomości, że to lewe monety. 

Trzy porównania dla uświadomienia pewnych ewidentnych cech. Zdjęcia monet oryginalnych z archiwum WCNu
Porównanie nr 1 - szóstaki 1599
 Na szóstaku z dużą głową, którego Pan przesyła widzimy  w okolicy królewskiego czoła, oczodołu i nosa widzimy zagłębienia w powierzchni metalu. Coś podobnego obserwujemy także na monecie z archiwum WCN, w przypadku tej monety jednak są one wypukłe. O co chodzi? Gdy wałek jest intensywnie użytkowany, co jest rzeczą oczywistą w przypadku monet produkowanych tą metodą, gdzie codziennie przeżywając ogromne ilości obrotów doświadcza wielkiego nacisku. Wówczas powstają na walcu wklęsłości, które po wytłoczeniu monety objawiają się w postaci wypukłości, jak na monecie z WCNu. Pana moneta to odlew o czym świadczy fakt, iż jej powierzchnia jest pełna wklęsłości, które są niczym innym, niż purchlami gazów, uchodzących w procesie odlewniczym. na boku zbliżenie omawianych fragmentów.
 Druga moneta z 1599 - szóstak z małą głową. Cała powierzchnia monety jest pokryta wklęsłymi purchlami, które nadają jej "kaszowatość", ziarnistość. Po boku zbliżenie i porównanie powierzchni obu monet, odlew i oryginał.

Porównanie nr 2 - szóstak 1601
 Trzeci szóstak prezentowany przez Pana jest prymitywnym falsyfikatem, opisywanym już na tym forum, czy w artykule przytoczonym powyżej. Porównanie rewersów doskonale to obrazuje, nie trzeba tu nic zaznaczać by to widzieć, wystarczy mieć obie monety przed oczami, w tym przypadku na zdjęciach.
   
Porównanie nr 3 - szóstak 1623
 Szóstak 1623 z rozstrzałem daty. Kolejny odlew. Litery na monecie z jednej strony zawsze grubsze, niż z drugiej co jest dowodem techniki odlewniczej. Takie wyoblone banieczki. Na rewersie w słowie POLO doskonale widać niedolane od strony stópki L.

 Myślę, że przy reszcie komentarz zbędny. To odlewy w sztucznej patynie, nie wykazują cech charakterystycznych wykonaniu w epoce oryginałów. Ta powierzchnia, aż razi oczy. Falsyfikaty na szkodę kolekcjonera. Proszę nam nie wmawiać, że jest inaczej.
Bardzo dobra analiza... też jestem tego samego zdania. Omawiany szóstak malborski 1599 (mała głowa) był już omawiany na tym forum... tylko teraz nie mogę znaleźć właściwego wątku.
Poniżej umieszczam zdjęcia o lepszej rozdzielczości.
Marcin

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Grudnia 2018, 11:31:12 »
"znalazłem taki większy depozycik "

Klasyczna próba uwiarygodnienia falsów. Koledzy szlachetnie bronią autora wątku, że może nie chciał nikogo oszukać, ale niestety ja się przychylam do interpretacji p. Stanisława.
Szczególnie rozbawiło mnie zdjęcie falsyfikatu szóstaka malborskiego z 1601 r. leżącego na rozkopanej ziemi. ;)


Mnie się od razu przypomniał sprzedawca z allegro, który kilka lat temu namiętnie sprzedawał odlewy monet międzywojennych, trzymając je do zdjęć w usmolonych palcach na tle cegieł i tynku z rozkutego komina :)

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Grudnia 2018, 20:44:49 »
A nie odpowiedziałem odrazu na wasze komentarze bo zostałem świeżo upieczonym tatą
Gratulacje!  ;)
Marcin

Lucyfer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Grudnia 2018, 20:43:21 »
Marienburg te monety sa naprawdę wykopane a tego szóstaka Malbork znalazł mój kolega i ma go we zbiorze. Mam na to świadków i nie mam powodu kłamać.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Grudnia 2018, 17:00:56 »
Marienburg te monety sa naprawdę wykopane a tego szóstaka Malbork znalazł mój kolega i ma go we zbiorze. Mam na to świadków i nie mam powodu kłamać.
Panie Kolego ;-)
to tak jak w humorze z zeszytów szkolnych
,,dzieci nad jeziorem doiły krowę, ale w wodzie wyglądało to odwrotnie"
serdeczności i Wesołych Świąt :)

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Grudnia 2018, 20:12:44 »
Marienburg te monety sa naprawdę wykopane a tego szóstaka Malbork znalazł mój kolega i ma go we zbiorze. Mam na to świadków i nie mam powodu kłamać.
To nie zmienia faktu, że ten szóstak jest współczesnym fałszerstwem... jasne że możemy się bawić w zakopywanie i odkopywanie różnych rzeczy... tylko po co.  ;)
Marcin

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Grudnia 2018, 21:03:22 »
Było kilka akcji odnajdywania współczesnych falsów na polach a nawet na stanowiskach archeologicznych. Wszystko to miało uwiarygodnić falsy.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #42 dnia: 02 Stycznia 2019, 13:31:07 »
A ja kiedyś w Ostii Antica znalazłem egipską monetę ptolemeuszów, która po bliższym obejrzeniu okazała się turystycznym żetonem, który można wyłowić z koszyczka przy kasie w sklepie z pamiątkami.
Szkoda, że nie zrobiłem jej od razu zdjęcia. :(
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Stycznia 2019, 11:28:36 »
Na plaży zalazłem kiedyś takie cosik ;)
Reklama trafiła do odbiorcy.Co do monet pokazanych wcześniej nie wypowiem się.W temacie podrzucania coś tam słyszałem ,jako ofiara tego procedru mam jednak tylko ten żetonik(oryginał ;) ).
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2019, 14:06:52 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Opinia.
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Stycznia 2019, 19:12:27 »
Dobrych naście lat temu wrzuciłem do wykopu archeo garść monet przywiezionych z wycieczki do Malborka, tych co to je biją na bieżąco dla turystów.
Domyślam się, że nie ja jeden mam tak wysublimowane poczucie humoru.

 

R E K L A M A
aukcja monet