Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:17:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego  (Przeczytany 22687 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Grudnia 2018, 14:12:59 »
Ostatnio jakiś chyba świąteczny szał  bo upolowac coś w lepszym stanie graniczy z cudem.Z zaplanowanych aukcji żadnej nie wygrałem (poszły po cenach 2x niz moje max),zadowoliłem się sredniakami i jedną do czyszczenia.Mam nadzieję że to chwilowe zawyżenie cen aukcyjnych

To nie świąteczny szał, ale efekt braku ciekawej oferty Probusów na rynku. W ostatnich tygodniach oferta Probusów była tak skąpa, że jak już się coś w miarę sensownego i ładnego pojawiało, to schodziło dość drogo. To normalny trend. Na przełomie roku oferta zawsze jest mizerna. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, poczekać na bardziej urodzajny sezon (a proszę mi wierzyć, że taki nadejdzie raczej prędzej niż później), w tzw. międzyczasie podreperować finanse, nie marnując ich na przeciętne okazy za wygórowane ceny, i zaatakować z całą mocą w odpowiedniej chwili:)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Stycznia 2019, 10:48:19 »
Dzisiaj odebrałem dwie przesyłki z poczty.Bardzo ciekawie się skomponowały :).Po oględzinach sesterca Marka Aureliusza nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć czy jest to popiersie w pancerzu .Na 75% tak.Wskazuje na to proste zakończenie i ślady naramiennika.Moneta prawdopodobnie zakatowana ostatecznie  podczas czyszczenia.Po środku biegnie prosta linia jakby ślad po poziomie jakiegoś płynu.Tam gdzie korozja jest większa krawędź wyląda strasznie.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Stycznia 2019, 10:50:07 »
Zdjęcia krawędzi.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Stycznia 2019, 14:46:40 »
Dzisiaj odebrałem dwie przesyłki z poczty.Bardzo ciekawie się skomponowały :).Po oględzinach sesterca Marka Aureliusza nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć czy jest to popiersie w pancerzu .Na 75% tak.Wskazuje na to proste zakończenie i ślady naramiennika.Moneta prawdopodobnie zakatowana ostatecznie  podczas czyszczenia.Po środku biegnie prosta linia jakby ślad po poziomie jakiegoś płynu.Tam gdzie korozja jest większa krawędź wyląda strasznie.

Przyznam szczerze że ciekawi mnie co kierowało Panem przy zakupie tych monet.Na sestercu jak sam Pan pisze niemożna jednoznacznie określić typu popiersia,kwestia ceny już niejednokrotnie też wałkowana tzn lepiej dołożyć pare groszy i mieć w miarę czytelny egzemplarz.Z zakatowanej monety też już więcej się nie wyciśnie więc zakładam że opcja z czyszczeniem tez odpada.Jedyne co mi przychodzi na myśl to sztuka dla sztuki w celach odhaczenia na stanie:)

Pozdrawiam Maciej

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Stycznia 2019, 15:47:34 »
Nie znam czegoś takiego jak chęć odhaczenia w stylu 155 moneta z kropką lub bez.Dla mnie moneta nie musi być ładna.Nie mam też z kolei parcia na zebranie w największej ilości nieczytelnych  złomków.W przypadku dużych brązów ceny bywają nieprzyzwoicie wysokie za egzemplarze w lepszym stanie. Akurat taka była dla mnie dostępna.Mimo słabego stanu jest to sesterc z ciekawym i rzadszym rewersem upamiętniający wielką wojnę na wschodzie.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2019, 22:16:13 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Stycznia 2019, 16:52:28 »
lepiej dołożyć pare groszy i mieć w miarę czytelny egzemplarz.
Być może dla Pana solidne czterocyfrowe kwoty to parę groszy. Zapewniam jednak, że nie jest to częsty przypadek ;-)

przychodzi na myśl to sztuka dla sztuki w celach odhaczenia na stanie:)
A ilu przychodzi w ogóle Panu na myśl stałych bywalców forum, którzy regularnie zbierają sesterce? Bo mnie jeden. Monety z jednej strony atrakcyjne ze względu na dużą powierzchnię krążka, na którym można było upchnąć naprawdę ciekawe i skomplikowane przedstawienia, z drugiej strony będące jednak dość niskim nominałem i niespecjalnie przez to tezauryzowane. Poza tym kwestia niskiego nakładu - do czasu tetrarchów duża część masy pieniężnej w nominałach poniżej denara była zapewniana lokalnie, a sesterce/dupondiusy/asy obiegały sobie w Italii i kilku najbliższych prowincjach.

Mam wrażenie, że wstąpił Pan na nieznane sobie wody i utonął na pierwszym kroku ;-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Stycznia 2019, 16:56:31 »
nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć czy jest to popiersie w pancerzu .Na 75% tak.
Faktycznie nie widać wiele więcej, niż na tych pierwszych zdjęciach, ale raczej ten pancerz tam jest. Gratuluję kolejnego naprawdę ciekawego sesterca!

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Stycznia 2019, 17:17:41 »
lepiej dołożyć pare groszy i mieć w miarę czytelny egzemplarz.
Być może dla Pana solidne czterocyfrowe kwoty to parę groszy. Zapewniam jednak, że nie jest to częsty przypadek ;-)

przychodzi na myśl to sztuka dla sztuki w celach odhaczenia na stanie:)
A ilu przychodzi w ogóle Panu na myśl stałych bywalców forum, którzy regularnie zbierają sesterce? Bo mnie jeden. Monety z jednej strony atrakcyjne ze względu na dużą powierzchnię krążka, na którym można było upchnąć naprawdę ciekawe i skomplikowane przedstawienia, z drugiej strony będące jednak dość niskim nominałem i niespecjalnie przez to tezauryzowane. Poza tym kwestia niskiego nakładu - do czasu tetrarchów duża część masy pieniężnej w nominałach poniżej denara była zapewniana lokalnie, a sesterce/dupondiusy/asy obiegały sobie w Italii i kilku najbliższych prowincjach.

Mam wrażenie, że wstąpił Pan na nieznane sobie wody i utonął na pierwszym kroku ;-)

Dlatego kto pyta nie błądzi.Dziękuje za wyjaśnienie:)

Pozdrawiam Maciej

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Stycznia 2019, 15:52:14 »
Temat dużych brązów zawsze rozbija się o kwotę jaką się dysponuje.Poluję na to co jest w moim zasięgu i to raczej ciekawsze egzemplarze .Dzisiaj dla odmiany ustrzeliłem maleństwo za jedyne 22 zł z przesyłką  ;D.Wystawiony jako "Constantin 1er - Nummus - Porte de camp"  Magnus Maksymus.
Widać ,że to moneta która nie była długo w obiegu.Wymaga jednak czyszczenia.Ciekawe ile z tego co widać to osady do usuniecia.

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Stycznia 2019, 20:50:44 »
Temat dużych brązów zawsze rozbija się o kwotę jaką się dysponuje.
Jakby nie patrzeć o podaż też. Jest to zagadka świata rzymskiego, jak potrafili się namęczyć ze skomplikowanym, nośnym propagandowo rewersem takiego dużego brązu, a potem wybić tego tyle, żeby cała informacja pozostała niemal niezauważona w zalewie innych, dużo prostszych przedstawień (np. personifikacji). Ile jest takich cacek jak np. porty Nerona czy Trajana (nie mówię już o otwarciu Koloseum, bo do tej monety została dorobiona współcześnie nie tyle legenda, co histeria ;-) ).

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Stycznia 2019, 20:16:18 »
Gratuluję Kolegom nowych, ciekawych nabytków!


Mnie udało się niedawno zdobyć kilka cielawych Probusów:

1.
OBVERSE: VIRTVS PROBI AVG
REVERSE: ERCVLI PACIFERO
BUST TYPE: F8 = radiate, cuirassed bust left, holding spear and shield, seen from rear
FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//VIXXT
WEIGHT 3.21g / AXIS: 6h / WIDTH 22-23 mm
RIC 383 VAR. (UNLISTED WITH F8 BUST)
COLLECTION NO. 1378

Ex M. Vosper collection

Scarce and desirable bust type!

ONLY 2nd SPECIMEN OF THIS EXACR TYPE KNOWN TO ME (THE OTHER BEING E-bay, aps89herv; 06.01.2017)

2.
OBVERSE: VIRTVS PROBI AVG
REVERSE: CONCORD MILIT
BUST TYPE: E8 = radiate, helmeted, heroically nude bust left, holding spear and aegis, seen from rear
FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//PXXT
WEIGHT 3.95g / AXIS: 6h / WIDTH 21-22 mm
RIC 336 VAR. (UNLISTED WITH E8 BUST)
COLLECTION NO. 1379

Ex S. Luethi collection

Very rare and desirable bust type!

ONLY THE 2ND EXAMPLE OF THIS EXACT TYPE NOWN TO ME (THE OTHER BEING JACQUIER 34/541)

3.
OBVERSE: IMP C PROBVS P F AVG
REVERSE: CONSERVAT AVG (Sol in Temple)
BUST TYPE: B = radiate, cuirassed bust right
FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//BXXI
WEIGHT 3.66g / AXIS: 1h / WIDTH 21-22 mm
RIC 538 CORR.
COLLECTION NO. 1380

Ex S. Luethi collection

Very rare and desirable reverse type!

ONLY THE 3RD EX. OF THIS EXACT TYPE KNOWN TO ME (THE OTHER BEING JACQUIER 45/1453 = EX GYSEN AND NAVIS-MUHLEN 471)

4.
OBVERSE: IMP C M AVR PROBVS P F AVG
REVERSE: VIRTVS PROBI AVG (VIR-1)
BUST TYPE: H = radiate bust left in consular robe
FIELD / EXERGUE MARKS: -/-//KA•A•
WEIGHT 3.44g / AXIS: 12h / WIDTH 21-23 mm
RIC 877 VAR. (H BUST UNLISTED)
COLLECTION NO. 1381

Ex S. Luethi collection

Rare bust type!

The only example of this exact type known to me!
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2019, 20:18:05 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Stycznia 2019, 16:18:51 »
Zacne monety zwłaszcza ten Sol w Temple:) Gratulacje Panowie udanych zakupów

Pozdrawiam Maciej

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Stycznia 2019, 22:11:36 »
upolowany probus
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Stycznia 2019, 10:26:53 »
upolowany probus

Gratuluję. Rzadki wariant z pełnym PIVS w tytulaturze. Poniżej egzemplarz tego samego typu z mojej kolekcji.

 

R E K L A M A
aukcja monet