Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 09:08:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego  (Przeczytany 22806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #60 dnia: 31 Stycznia 2019, 21:05:15 »
czy on przy tym numerze występuje z małym popiersiem ?
O ile dobrze pamiętam, w mennicach wschodnich te popiersia mogą być niekiedy bardzo różnej wielkości - katalog w tym wypadku tego nie różnicuje - te malutkie, to po prostu takie dziwadła...

ZM

PS. A nad zdjęciami rzeczywiście wartałoby nieco popracować...   ;)

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #61 dnia: 31 Stycznia 2019, 21:34:34 »
I wszystko jasne  :), dziękuję za info , za fotki czułem przez skórę że dostane z..by  ;), ale tak wyszło  >:(, a czas mnie gonił , no i tak poszły - sorki

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Lutego 2019, 15:34:59 »
Dzień dobry.Gratuluje kolegom  zakupu ciekawych monet.U mnie sezon zimowy marniutki,od 1 stycznia kupiłem dwie monetki. Galeriusza ze względu na portret,a Probusa ,na ładny  revers .Pozdrawiam i życzę udanych łowów.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Lutego 2019, 16:34:11 »
Miłe!
U mnie też nie za dużo się dzieje, ale jednym się pochwalę:
radiatus Maksymiana Herkuliusza sprzed reformy z mennicy antiocheńskiej - w RIC 5B nieodnotowany z tą (długą) legendą awersu

IMP C M AVR VAL MAXIMIANVS P F AVG
CONCORDIA MILITVM; EΔ // XXI

Co ciekawe, wygląda na to, że ten egzemplarz bity był tymi samymi stemplami, co inny, sprzedany na aukcji Roma Numismatics (https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2238&lot=845).
Znalazłem na academia.edu artykuł na temat tej emisji (Saúl Roll-Vélez, The Pre-reform CONCORDIA MILITVM Antoniniani
of Maximianus: Their Problematic Attribution and Their Role in Diocletian’s Reform of the Coinage, in: American Journal of Numismatics Second Series 26 (2014), str. 223–243).
Przeczytałem tam (str. 238), że: "Another very problematic mark is that of no. 18, Z // XXI (Fig. 2). OL4 (=IMP C M AVR VAL MAXIMIANVS P F AVG) is very common at Antioch, but never on a CONCORDIA MILITVM antoninianus, this being the one exception. There is one possible, simple explanation: that this is a hybrid, the obverse mistakenly struck on a CONCORDIA MILITVM antoninianus. The bust style with this obverse legend was struck profusely with the IOV ET HERCV CONSER AVGG reverse, and many of the busts from this issue are indeed quite similar to that of our specimen. It may very well have been struck on purpose, but it is quite possible that there are either very few or no specimens with this mint mark fitting the correct description, OL1/B1. It is also quite possible that this specimen is very close to unique."
Najwyraźniej autor jeszcze w roku publikacji (2014) nic nie wiedział o kolejnych egzemplarzach ze znakiem menniczym EΔ // XXI...

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. Jak zwykle: mała rzecz, a cieszy...

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Lutego 2019, 13:35:21 »
Moneta została już jakiś czas temu "wystawiona na strzał".
No to strzeliłem.
I ustrzeliłem.

ZM

PS. Dziwię się tylko, że nikt z Kolegów mnie nie ubiegł i nie skusił się na tego dziwoląga...
« Ostatnia zmiana: 05 Lutego 2019, 14:05:58 wysłana przez zenonmoj »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Lutego 2019, 21:35:41 »
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  przegapiłęm :D :(
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Lutego 2019, 14:34:56 »

PS. Dziwię się tylko, że nikt z Kolegów mnie nie ubiegł i nie skusił się na tego dziwoląga...

Gratulacje, nie dość, że dziwna, to jeszcze zachowana w doskonałym stanie. Niebanalny błąd menniczy i w sumie dokąd się nie odnajdą inne egzemplarze z tego stempla moneta jest unikatem i możliwe, że wadliwy stempel został szybko wycofany, a monet do obiegu trafiło niewiele. O znależne się nie dopominam, ale jak Pan namierzy jakąś fajną monetkę z rewersem CLARITAS  REIPVBLICAE to gorąco się polecam :).

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Lutego 2019, 13:57:04 »
Na pewno o tym (CLARITAS) nie zapomnę!
Sama moneta rzeczywiście jest bardzo "smasznym kąskiem".
Zastanawiam się tylko, czy i jak ukarano pechowego rytownika tego stempla. Przy odpowiedniej interpretacji prawnej można przecież taki "złośliwy wybryk" bez problemu uznać za crimen laesae maiestatis!

Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #68 dnia: 08 Lutego 2019, 18:38:12 »
Cytuj
IMP C M AVR VAL MAXIMIANVS P F AVG
CONCORDIA MILITVM; EΔ // XXI

Co ciekawe, wygląda na to, że ten egzemplarz bity był tymi samymi stemplami, co inny, sprzedany na aukcji Roma Numismatics

Ostatnio bardziej skupiam się na Salus i jakoś nie mam chęci na tropienie monet, więc mi tego typu kwiatki uciekają.

Czy jest to hybryda rewersu RIC 621 z awersem wariantów RIC 622 i 623, ciężko na tym etapie powiedzieć. Twój okaz rzeczywiście pochodzi z tych samych stempli co egzemplarz z aukcji Roma Numismatics, ale to jeszcze ne przesądza o hybrydzie, czy o minimalnej, zaniechanej emisji z legendą awersy typu 1.

Dziewiąta oficyna antiocheńska ewidentnie odbiegała od schematycznego wzorca masowego klepania jednego typu. Spójrz proszę na okaz z aukcji Naumanna z unikatowym popiersiem w lewo. To jest kolejny dowód na wyrywanie się "dziewiątki" ze sztywnego reżimu jednego typu popiersia i jednej legendy.
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2019, 18:52:45 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Lutego 2019, 18:41:15 »
Cytuj
Moneta została już jakiś czas temu "wystawiona na strzał".
No to strzeliłem.
I ustrzeliłem.

Gratuluję oka i szczerze mówiąc, zazdroszczę blaszki. Trafić okaz z błędem w imieniu cesarza, to wielka gratka :) :) :)

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #70 dnia: 08 Lutego 2019, 20:33:26 »
Witam
Od pewnego czasu rozglądałem się za Volusianem Antiochijskim z Vend w legendzie awersu , no i napatoczył się ten , nie do końca czytelny na awersie , dlatego zapewne wystawiony  jako Trebonianus Gallus , ale prócz mnie chyba jeszcze ze dwie osoby z licytujących wiedziały o kogo się potykamy , dlatego trochę w końcówce licytacji wywindowały mi mój limit , / przyznać się , kto to  :)/ .
Ale do rzeczy , jaka jest właściwie etymologia tego słowa Vend  ? , jest to gdzie opisane , czy chodzi tu o  lud zwany Vendami ? i co ma z tym wspólnego  Volusian ?, dla czego tylko w Antiochii występuje ten zapis ?.
 Co do Ric,a  , to podejrzewam że to 235 ,  a i jeszcze jedno , co jest na rogach świątyni ? - to z lewej wygląda mi na Sowę  :-\

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #71 dnia: 09 Lutego 2019, 10:20:33 »
jaka jest właściwie etymologia tego słowa Vend  ? , jest to gdzie opisane , czy chodzi tu o  lud zwany Vendami ? i co ma z tym wspólnego  Volusian ?
Nie wiem, czy to jest zagadka, którą można rozwikłać do końca :-) Raczej wszelkie próby, to coś takiego, ale pewnie Pan to już namierzył:

https://www.jassa.org/?p=1915

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Lutego 2019, 15:50:03 »
ale pewnie Pan to już namierzył:

https://www.jassa.org/?p=1915
Akurat tego nie namierzyłem  ,opcję  Safarika znałem bo czytałem jego starożytności, i wydaje mi się być bardziej prawdopodobna , od tej drugiej , zwarzywszy na czas kiedy pojawia się ten zapis , / potyczki z barbarzyńcami , a że różnie uwcześni zapisywali , interpretowali nazwy tych plemion , tym bardziej nie dziwi taki zapis, a zwłaszcza w Antiochii/. Volusian też musiał w jakiś sposób promować swoje imię , a taka nowa legenda , trochę go gloryfikowała i jednocześnie odróżniała od innych cesarzy z tego okresu. Z  drugiej strony , zastanawia brak kontynuacji zapisu u innych , następnych cesarzy .
Co do samej świątyni , pojawia się już u Philipa I w Rzymie , chyba w 248 roku / możliwe ze to emisja na 1000 lecie Rzymu/ , na brązach też jest , i wydaje się że , na nich jest najmniej przekłamana , gdyż ma po cztery kolumny , a u póżniejszych cesarzy jest zredukowana nawet do dwóch kolumn na jednej stronie, a ozdobniki to już chyba wyobrażnia Antiochijskich rytowników , gdyż już od Philipa II , Trebonianusa Gallusa ,Etruscillę , Hostyliana , i Volvsiana , pojawia się tylko w Antiochii, nie licząc brązów. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Lutego 2019, 17:39:08 »
Cytuj
jaka jest właściwie etymologia tego słowa Vend  ? , jest to gdzie opisane , czy chodzi tu o  lud zwany Vendami ? i co ma z tym wspólnego  Volusian ?, dla czego tylko w Antiochii występuje ten zapis ?.

Obawiam się, że doszło w tym przypadku do sporego nieporozumienia z dziwaczną próbą nadinterpretacji jednego z imion Woluzjana.

Proszę pamiętać o jednej zasadzie w zapisie tytułów przyjętych na cześć zwycięstw po pokonanych ludach. Te wszystkie BRIT, GERM, GOTH, PARTH, czy PERS pojawiają się po imieniu własnym (praenomen) cesarza, a nie przed nim.

Oprócz monet antiocheńskich  tajemnicze imię Vendumiana Volusiana pojawia się w skrótowym jak i pełnym zapisie na licznych inskrypcjach rozrzuconych po świecie jak cesarstwo długie i szerokie.

Jeden z przykładów z dawnej prowincji Dacji, z dawnego miasta Apulum - obecnie Alba Iulia w Rumunii - HD018375

IMP CAES C VIBIO
AFINIO GALLO VEL
DVMIANO VOLV
SIANO
P F AVG PON
TIF MAX TRIB POT
II PATR[ ]TRIAE
COS II PROCOS
ORDO COL AVR AP CHR
YSOP NVMINI EIVS
D

Imp(eratori) Caes(ari) C(aio) Vibio / Afinio Gallo Vel/dumiano Volu/siano P(io) F(elici) Aug(usto) pon/tif(ici) max(imo) trib(unicia) pot(estate) / II patr[i pa]triae / co(n)s(uli) II proco(n)s(uli) / ordo col(oniae) Aur(eliae) Ap(ulensis) Chr/ysop(olis) numini eius / d(edicavit)

« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2019, 17:41:15 wysłana przez Tomanek »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #74 dnia: 09 Lutego 2019, 19:01:17 »
Proszę pamiętać o jednej zasadzie w zapisie tytułów przyjętych na cześć zwycięstw po pokonanych ludach. Te wszystkie BRIT, GERM, GOTH, PARTH, czy PERS pojawiają się po imieniu własnym (praenomen) cesarza, a nie przed nim.

Muszę jednak przyznać , że ma pan słuszność , a ja dałem się ponieść nadinterpretacji Safarika, wyjaśnia to też nie pojawianie się tego zapisu  , tak u wcześniejszych jak i póżniejszych cesarzy.
Pozostaje kwestia świątyni , i bóstwa w niej , gdyż też jest to przemilczane przy monetach wyżej wymienionych ,a wydaje się być zagadką do rozwikłania , tu raczej bym obstawał przy jakiejś Rzymskiej świątyni , To raczej wyzwanie , dla tych co dobrze znają Rzym i jego zabytki , ja nie byłem , więc tylko gdybam , może świątynia Zgody , a może sam Panteon , tylko czyj posąg mógł stać w tym okresie w tych świątyniach .

 

R E K L A M A
aukcja monet