Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:09:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcja 10 WDA - MiM  (Przeczytany 8402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Aukcja 10 WDA - MiM
« dnia: 22 Grudnia 2018, 01:02:17 »
Już za 7 dni odbędzie się nowa tym razem 10 aukcja WDA - MIM. Jestem ciekawy waszej opinii na temat jakości wystawionych numizmatów. ;)
Może zacznę od monet tłoczonych w mennicy malborskiej:
1) Trojak malborski 1594 - odmiana z otwartą literą "O" w słowie GROS. Poniżej opis pozycji i link do aukcji.
Cytuj
Odmiana z otwartą literą O. Piękny menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie. Wysoki grading, tylko 3 monety oceniono wyżej.
https://onebid.pl/pl/auction/394/lot/168/zygmunt-iii-waza-trojak-1594-malbork-menniczy
Obecnie oceniona przez NGC na notę MS 63, a wcześniej przez Gibon-Grading na MS 61. :)
Link do aukcji: https://archiwum.allegro.pl/oferta/trojak-malbork-1594-ms61-i6690507010.html
Warto też wspomnieć o tym, że moneta była płukana... moim zadanie uczciwa nota to ~UNC Details.
2) RR-, Zygmunt III Waza, Denar miedziany 1601 Malbork/Gdańsk PRÓBA?, menniczy, R*
https://onebid.pl/pl/auction/394/lot/142/rrr-zygmunt-iii-waza-denar-miedziany-1601-malbork-gdansk-proba-menniczy-r
Jestem ciekawy waszej opinii na temat tej monety.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2018, 01:05:00 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Eligiusz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2018, 11:50:55 »
Chętnie posłucham bardziej doświadczonych kolegów co sądzą o trojaku malborskim. Mnie ten trojak zupełnie nie rajcuje. Ma ponad 400 lat a wyglada jakby był przez te wszystkie wojny, rewolucje, przeprowadzki itp trzymany w próżni. Na awersie widać zażółcenia, które się albo nie domyły, albo powstały już po myciu, jako początek nowej patyny. Szkoda że nie ma zdjęcia z którego można by potwierdzić obrócenie Av do Rv. W opisie wspomniano o głębokim biciu. Ta moneta to raczej jest solidnie wywalcowana. Chciaż liternictwo i szczegóły reliefu są bez zarzutu, to ja cenię jednak bardziej naturalny wygląd. To tak jakby się zachwycać „zrobioną” kobietą, niby piękne wyszykowana, ale brak naturalności.
TPZN 085

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Grudnia 2018, 15:28:15 »
W numizmatyce stawiam pierwsze kroki, ale wcześniej przez kilkanaście lat chodziłem z wykrywaczem po polach i powiem Wam, że czasem zdarzały się srebra, które prosto z ziemi wyglądały jakby świeżo wyszły z mennicy, lśniące, bez jakichkolwiek uszkodzeń czy nawet patyny. Taką właściwość miały niemieckie marki z początku XX wieku oraz drobne srebra Batorego. Nie wiem czy to zasługa stopu czy gruntu- pewnie kombinacja obu czynników.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudnia 2018, 16:14:14 »
Co do trojaka malborskiego:
"Wysoki grading, tylko 3 monety oceniono wyżej", ale juz nie piszemy, ze jest 15 o tej samej nocie.

Uwielbiam te przynety. :-*
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Grudnia 2018, 20:37:03 »
Szkoda że nie ma zdjęcia z którego można by potwierdzić obrócenie Av do Rv.
Bardzo proszę.  ;)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Grudnia 2018, 20:37:51 »
zdj.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Grudnia 2018, 20:38:30 »
zdj.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Grudnia 2018, 21:04:41 »
Na awersie widać zażółcenia, które się albo nie domyły, albo powstały już po myciu, jako początek nowej patyny.
Właściwa dedukcja. ;)
Zapomniałem wspomnieć o tym, że omawiana moneta była częścią mojego zbioru. Niestety poprzedni właściciel wypłukał ją w jakimś środku chemicznym, co spowodowało nienaturalny połysk tła, a te zażółcenia powierzchni to zaczątki nowej patyny - zabawa korą dębową.
To tak jakby się zachwycać „zrobioną” kobietą, niby piękne wyszykowana, ale brak naturalności.
No i właśnie dlatego pozbyłem się tej monety... lubię naturalne piękno. ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2018, 21:08:44 wysłana przez Marienburg »
Marcin

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Grudnia 2018, 23:03:13 »
Akurat ta firma słynie z ubarwionych opisów ;)

Natomiast jako ciekawostkę chciałbym pokazać "wędrówki" ze zmianami orta gdańskiego 1609.
https://onebid.pl/pl/auction/394/lot/149/rr-zygmunt-iii-waza-ort-1609-gdansk-rzadki-rocznik

Moneta wcześniej na aukcji WCN.
https://wcn.pl/archive/160931

Proszę zwrócić uwagę jak przy różnych zdjęciach, pewnie też zabawie z programami graficznymi moneta czasem ukrywa przed nami swój prawdziwy wygląd. Oczywiście nabywca musiał poddać zabiegom orta, bo oprócz utraty patyny, usunięty został grynszpan.
Norbert

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Grudnia 2018, 23:45:29 »
Witam!
Aukcja ciekawa, w średniowieczu bez fajerwerków, ale za to sporo fajnych brakteatów. Monety śląskie nowożytne są niezłe!
Tak na marginesie: pakowanie monet średniowiecznych w slaby to jakaś paranoja, ostatnio widzę ich niestety coraz więcej. Co ciekawe, żaden ze znanych mi kolekcjonerów monet średniowiecznych nie ma w kolekcji ani jednej sztuki w slabie! W takim razie gdzie się one podziewają?  ;D Albo kupują je "młodzi" zbieracze, albo inwestorzy (lokata itp.), a może krążą między domami aukcyjnymi w celu uatrakcyjnienia aukcji? Ciekawa sprawa z tymi monetami...  :D

Pozdrowienia

Waldek

P.S.
Czekam na jakiegoś Chrobrego w slabie MS  8)

W.
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudnia 2018, 17:12:31 »
   
       Z aukcji na aukcje robi się ciekawie: https://onebid.pl/pl/auction/394/lot/455/rrr-1-kopiejka-1916-ost-lustrzanka 
   Może zacznę kolekcjonować średniowiecze, ale tylko denary bite stemplem lustrzanym.
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Grudnia 2018, 21:06:01 »
Oni naprawdę myślą ze kolekcjonerzy to idioci.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Grudnia 2018, 21:26:37 »
Kolekcjonerzy , to nie idioci ...... ktoś jednak licytuje i tym samym daje zarobić sprzedającemu.
Pozdrawiam, Gerard

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Aukcja 10 WDA - MiM
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Grudnia 2018, 22:29:33 »
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet