Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:24:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nasze publikacje – recenzje i opinie  (Przeczytany 3694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Nasze publikacje – recenzje i opinie
« dnia: 22 Grudnia 2018, 14:47:48 »
Jakiś czas temu został uruchomiony dział „Nasze publikacje”, gdzie są umieszczane informacje na temat wydawanych przez nas książek. Warto jednak wiedzieć jaki jest ich oddźwięk w środowisku.

Poniżej recenzja książki naszego kolegi z forum z Przeglądu Numizmatycznego 2017, nr 4
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2018, 14:51:23 wysłana przez dariusz.m »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2018, 17:10:50 »
Nie wiem czy jest to recenzja tak do końca.W zasadzie jedynie trzy ostatnie akapity to ocena treści książki. Choć tu znów nie wiadomo nic o samej książce np. czy jest to monografia czy tylko katalog/wykaz monet, brakuje informacji o układzie pracy, o mocnych i słabych stronach, itd.  Jako potencjalny nabywca nic się nie dowiedziałem z tej recenzji.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Grudnia 2018, 18:56:19 »
Cytuj
Jako potencjalny nabywca nic się nie dowiedziałem z tej recenzji.

Ja się jednak trochę dowiedziałem. Może nie wszystkiego czego bym sobie życzył, ale jednak zawiera ona kilka bardzo konkretnych informacji.

•   Książka została zauważona i bardzo pozytywnie oceniona przez J. Dutkowskiego, który jest uznanym w środowisku autorytetem, również w zakresie mennictwa Wazów
•   Książka jest bogato ilustrowana
•   Autor dokonał weryfikacji dotychczasowych ustaleń, a swoje ustalenia oparł na gruntownych badaniach (próba dotarcia do oryginalnych monet, skorygowane liczne błędy występujące w starszej literaturze, badanie proweniencji monet – informacje o dawnych kolekcjonerach)
•   Mennictwo nyskie – 55 typów i odmian
•   Mennictwo opolsko-raciborskie – 33 typy

Jak widać parę informacji ten opis zawierał, no w każdym razie więcej niż „nic”. Ale nawet nie o te informacje tu chodzi. Intencja założonego przeze mnie wątku jest inna. Chodziło mi o pokazanie jak książka została odebrana na zewnątrz.

Dokładne informacje n. t. publikacji – takie o jakie Panu chodziło – powinny się  znaleźć w dziale „Nasze publikacje”, w oddzielnym wątku, najlepiej założonym przez samego autora.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudnia 2018, 20:49:50 »
Jeśli chodzi o to co Pan napisał to się zgadzam w pełni ("nic" było tu przenośnią). Jedynie to słowo "recenzja" mi strasznie nie pasuje. Skoro nie ma tu elementów krytycznych to człowiek zawsze się zastanawia na ile ten opis to kurtuazja.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Grudnia 2018, 21:48:22 »
Powiedzmy, że jest to recenzja w szerokim tego słowa znaczeniu ;) Nieprzypadkowo tytuł wątku to "(...) recenzje i opinie".

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maja 2020, 15:43:10 »
Radiowy występ autora „Monet i medali Karola Ferdynanda Wazy” – o samej książce i nie tylko. Warto posłuchać:
https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/61145-monety-i-medale-karola-ferdynanda-wazy-rozmowy-o-historii?fbclid=IwAR2PqwzOO1IpK2uVZp7oAUh6oi6rEXU-wVWjG_yguB3EgQVc0ob1BGEplcs

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Nasze publikacje – recenzje i opinie
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maja 2020, 16:37:48 »
Bardzo interesująca audycja.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet