Aktualności:

• 23 Maj 2019, 22:43:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zostaliśmy rozszyfrowani  (Przeczytany 3661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

• Gaduła
Zostaliśmy rozszyfrowani
« dnia: 08 Styczeń 2019, 11:37:49 »
... ten cały Rzym to jedna wielka ściema ;-)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=13&t=32811&p=338304#p338225

Julek C

• Gaduła
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2019, 13:04:45 »

No pewnie, przecież Polska nie była pod panowaniem Imperium Rzymskiego, a monet z antyku tu na kilogramy. ;). Toć to muszą być falsy.
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.  Numer legitymacji TPZN 101. :'(
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 13:11:46 wysłana przez Julek C »

mmz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2019, 13:34:00 »

No pewnie, przecież Polska nie była pod panowaniem Imperium Rzymskiego, a monet z antyku tu na kilogramy. ;). Toć to muszą być falsy.
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.  Numer legitymacji TPZN 101. :'(

Od razu widać że pisał to Julek a nie Juliusz. Bawi mnie liczba monet w stanach menniczych i około-menniczych antyku na terenach, gdzie role pieniądza w epoce pełniły skórki wiewiórek.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 13:37:14 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń 2019, 13:53:25 »

Od razu widać że pisał to Julek a nie Juliusz. Bawi mnie liczba monet w stanach menniczych i około-menniczych antyku na terenach, gdzie role pieniądza w epoce pełniły skórki wiewiórek.

Mnie bawi to, że kogoś bawią znaleziska pieniądza rzymskiego na terenach środkowej i wschodniej Europy. Mógłby pan podać jakiś przykład ze skarbem menniczych monet rzymskich znalezionych na terenach Polski ?

mmz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Styczeń 2019, 14:16:11 »
Nie chodzi mi o odnajdywanie monet na terenie Polski a raczej ich występowanie, które jest dość liczne (po kilkanaście, kilkadziesiąt egzemplarzy) na aukcjach domów aukcyjnych. Stany tych monet są zwykle II, II+, I-. Nie są to wyłącznie aukcje duże, okazyjne. Są to również aukcje cotygodniowe. Nie sądzę, aby były to te same monety. Nie dziwiłbym się gdyby teoretycznie dostęp do tych monet wynikał z uzasadnionych znalezisk (położenie geograficznym ziem polskich). Mam parę takich monet (denarów, antonianów, folisów, kwadransów, asów, tetradrachm). Kupiłem po przeczytaniu książki "Numizmatyka Starożytna" Anna Szemiothowa 1951 r.. W stanach II+/I- wyglądają mało "wiarygodnie". Często głowa postaci jest bita nienaturalnie głęboko (prawie jak "płaskorzeźba") względem postaci/motywu z rewersu (która wygląda karykaturalnie). To dodatkowa niekonsekwencja (poza wcześniej wskazaną liczby dostępnych monet w Polsce do obszaru oddziaływania gospodarki Imperium). A już moją trzecią wątpliwość budzi ich menniczy i około-menniczy stan.

Nawet Margaret Tathcher miała sporo falsów w swoim zbiorze, mimo, że dysponowała armią naukowców :)
https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/srebro/lista-artykulow/PODZIEMNA-BIEL.html
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 14:48:33 wysłana przez mmz »

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2019, 14:47:26 »
Dziękuję, że teraz pan wyraził swoje wątpliwości bardziej zrozumiałym językiem. Trzeba pamiętać, że większość monet sprzedawanych na portalach aukcyjnych nie pochodzi z Polski, ani ze znalezisk na terenach polskich. Pochodzą główne z obszarów dominacji gospodarki rzymskiej i terenów przyległych lub czasowo okupowanych przez Rzym, również ze starych kolekcji, gdzie były gromadzone i selekcjonowane najlepsze egzemplarze monet. O wsadzaniu monet w plastikowe pudełka i wypisywaniu bzdur na nich już tu tyle było napisane, że nie ma sensu się powtarzać, jednak nie ulega wątpliwości, że  mogły przetrwać monety nie będące w obiegu o świetnym stanie zachowania. Co do pakowania falsów w slaby to jest praktyka dotycząca nie tylko antyku, ale ogólna choroba dzisiejszego handlu monetami, ale przecież nawet na tym forum kolekcjonerzy bardzo dobrze sobie z tym radzą ujawniając większość falsów. Gdyby pani Thatcher wykazała odrobinę rozsądku i zapytała na forum TPZN przed zakupem na pewno zoszczędziłaby parę funtów.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 15:56:05 wysłana przez Julek C »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Styczeń 2019, 16:03:38 »
Mam parę takich monet (denarów, antonianów, folisów, kwadransów, asów, tetradrachm). Kupiłem po przeczytaniu książki "Numizmatyka Starożytna" Anna Szemiothowa 1951 r.. W stanach II+/I- wyglądają mało "wiarygodnie".

Proszę może zaprezentować te mało wiarygodne monety, bo na razie Pana wypowiedź istotnie wpasowuje się do działu "Humor".

Nb. pierwsze słyszę, by Margaret Thatcher kupowała monety posługując się armią naukowców. W cywilizowanych krajach z faktu, że ktoś jest premierem, nie wynika, że reszta obywateli to dla niego chłopcy na posyłki. Ale może prywatnie najęła jakichś specjalistów. Chciałbym w takim wypadku poznać ich nazwiska.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

mmz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Styczeń 2019, 22:57:25 »
Taki prooflike :)

mmz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Styczeń 2019, 22:59:33 »
Wysoki relief Julii i karykatura Pietas :)
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 23:08:35 wysłana przez mmz »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Styczeń 2019, 23:55:45 »

Nie widzę tu żadnego prooflike. Owszem, całkiem ładny stan, ale ucho wytarte, wieniec wytarty, włosy nad czołem wytarte...

Ten wydaje się nawet trochę lepszy. Czy to też fałszywka?

« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2019, 00:07:57 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Styczeń 2019, 07:09:46 »
Wysoki relief Julii i karykatura Pietas :)
Denary Sewerów mają dość wysoki relief awersu. To znaczy, że nie ma oryginalnych monet z tego okresu? Pietas jak Pietas, welon nie udał się specjalnie celatorowi, potem się trochę wytarł.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Styczeń 2019, 07:20:40 »

Bardzo ładnie zachowane monety, choć z wyraznymi śladami obiegu. Na monecie Julii po prostu użyto świeżego stempla awersu z zużytym stemplem rewersu,  co jest naturalne przy ręcznym biciu. Stąd taki wysoki relief portretu. Czy ja też mam się bać ;).

turpis

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Styczeń 2019, 00:08:21 »
Jeśli Szanowny Kolega posiada w swoim zbiorze tego typu falsy, to ja chętnie, za symboliczną sumę, odkupię od Kolegi te wątpliwe egzemplarze jako ciekawostkę.  ;)

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Styczeń 2019, 11:36:59 »
Jeśli Szanowny Kolega posiada w swoim zbiorze tego typu falsy, to ja chętnie, za symboliczną sumę, odkupię od Kolegi te wątpliwe egzemplarze jako ciekawostkę.  ;)

Ja również ;)

borsuk1977

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Styczeń 2019, 14:50:38 »

Niezłe jaja jeśli uważa Pan że monety z okresu rzymskiego nie występują w stanach menniczych to zapraszam do Muzeum w Bath, gdzie poza kolekcją monet wydobytych z łaźni, jest skarb monet z tego miasta, oraz pokazane jest jak je oczyszczano i co z tego wyszło. Co do monet (denarów i antoninianów) Sewerów, to akurat tych monet w stanach II-I można kupić całkiem sporo i nawet nie chce mi się pisać dlaczego. Ogólnie z tego okresu licząc mniej więcej od Antoniusza Piusa do Pilipa II z pominieciem cesarzy nazwijmy to efemerydalnych jest sporo monet w stanach II-I, zresztą w czasach późniejszych też z tą różnicą że nieco zmienia się system monetarny i zamiast denarów mamy głównie posrebrzane antoniniany, które też występują w stanach II-I i to dość często. Żeby jeszcze "dobić" pańskie wywody to nadmienię że w stanach II-I występują też monety z czasów greckich, mało tego nie jest to jakaś niezwykła rzadkość. Niech Pan się przejdzie do Muzeum Hutten-Czapskiego, a zapewniam Pana że znajdzie tam sporo takich okazów. A tu taki grecki "fals" w stanie II:
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 15:58:36 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

R E K L A M A
aukcja monet