Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:35:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zostaliśmy rozszyfrowani  (Przeczytany 9536 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Zostaliśmy rozszyfrowani
« dnia: 08 Stycznia 2019, 11:37:49 »
... ten cały Rzym to jedna wielka ściema ;-)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=13&t=32811&p=338304#p338225

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Stycznia 2019, 13:04:45 »
... ten cały Rzym to jedna wielka ściema ;-)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=13&t=32811&p=338304#p338225

No pewnie, przecież Polska nie była pod panowaniem Imperium Rzymskiego, a monet z antyku tu na kilogramy. ;). Toć to muszą być falsy.
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.  Numer legitymacji TPZN 101. :'(
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2019, 13:11:46 wysłana przez Julek C »

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Stycznia 2019, 13:34:00 »
... ten cały Rzym to jedna wielka ściema ;-)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=13&t=32811&p=338304#p338225

No pewnie, przecież Polska nie była pod panowaniem Imperium Rzymskiego, a monet z antyku tu na kilogramy. ;). Toć to muszą być falsy.
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.  Numer legitymacji TPZN 101. :'(

Od razu widać że pisał to Julek a nie Juliusz. Bawi mnie liczba monet w stanach menniczych i około-menniczych antyku na terenach, gdzie role pieniądza w epoce pełniły skórki wiewiórek.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2019, 13:37:14 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Stycznia 2019, 13:53:25 »

Od razu widać że pisał to Julek a nie Juliusz. Bawi mnie liczba monet w stanach menniczych i około-menniczych antyku na terenach, gdzie role pieniądza w epoce pełniły skórki wiewiórek.

Mnie bawi to, że kogoś bawią znaleziska pieniądza rzymskiego na terenach środkowej i wschodniej Europy. Mógłby pan podać jakiś przykład ze skarbem menniczych monet rzymskich znalezionych na terenach Polski ?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia 2019, 14:16:11 »
Nie chodzi mi o odnajdywanie monet na terenie Polski a raczej ich występowanie, które jest dość liczne (po kilkanaście, kilkadziesiąt egzemplarzy) na aukcjach domów aukcyjnych. Stany tych monet są zwykle II, II+, I-. Nie są to wyłącznie aukcje duże, okazyjne. Są to również aukcje cotygodniowe. Nie sądzę, aby były to te same monety. Nie dziwiłbym się gdyby teoretycznie dostęp do tych monet wynikał z uzasadnionych znalezisk (położenie geograficznym ziem polskich). Mam parę takich monet (denarów, antonianów, folisów, kwadransów, asów, tetradrachm). Kupiłem po przeczytaniu książki "Numizmatyka Starożytna" Anna Szemiothowa 1951 r.. W stanach II+/I- wyglądają mało "wiarygodnie". Często głowa postaci jest bita nienaturalnie głęboko (prawie jak "płaskorzeźba") względem postaci/motywu z rewersu (która wygląda karykaturalnie). To dodatkowa niekonsekwencja (poza wcześniej wskazaną liczby dostępnych monet w Polsce do obszaru oddziaływania gospodarki Imperium). A już moją trzecią wątpliwość budzi ich menniczy i około-menniczy stan.

Nawet Margaret Tathcher miała sporo falsów w swoim zbiorze, mimo, że dysponowała armią naukowców :)
https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/srebro/lista-artykulow/PODZIEMNA-BIEL.html
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2019, 14:48:33 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Stycznia 2019, 14:47:26 »
Dziękuję, że teraz pan wyraził swoje wątpliwości bardziej zrozumiałym językiem. Trzeba pamiętać, że większość monet sprzedawanych na portalach aukcyjnych nie pochodzi z Polski, ani ze znalezisk na terenach polskich. Pochodzą główne z obszarów dominacji gospodarki rzymskiej i terenów przyległych lub czasowo okupowanych przez Rzym, również ze starych kolekcji, gdzie były gromadzone i selekcjonowane najlepsze egzemplarze monet. O wsadzaniu monet w plastikowe pudełka i wypisywaniu bzdur na nich już tu tyle było napisane, że nie ma sensu się powtarzać, jednak nie ulega wątpliwości, że  mogły przetrwać monety nie będące w obiegu o świetnym stanie zachowania. Co do pakowania falsów w slaby to jest praktyka dotycząca nie tylko antyku, ale ogólna choroba dzisiejszego handlu monetami, ale przecież nawet na tym forum kolekcjonerzy bardzo dobrze sobie z tym radzą ujawniając większość falsów. Gdyby pani Thatcher wykazała odrobinę rozsądku i zapytała na forum TPZN przed zakupem na pewno zoszczędziłaby parę funtów.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2019, 15:56:05 wysłana przez Julek C »

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Stycznia 2019, 22:57:25 »
Taki prooflike :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Stycznia 2019, 22:59:33 »
Wysoki relief Julii i karykatura Pietas :)
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2019, 23:08:35 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Stycznia 2019, 07:09:46 »
Wysoki relief Julii i karykatura Pietas :)
Denary Sewerów mają dość wysoki relief awersu. To znaczy, że nie ma oryginalnych monet z tego okresu? Pietas jak Pietas, welon nie udał się specjalnie celatorowi, potem się trochę wytarł.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Stycznia 2019, 07:20:40 »
Taki prooflike :)

Bardzo ładnie zachowane monety, choć z wyraznymi śladami obiegu. Na monecie Julii po prostu użyto świeżego stempla awersu z zużytym stemplem rewersu,  co jest naturalne przy ręcznym biciu. Stąd taki wysoki relief portretu. Czy ja też mam się bać ;).

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Stycznia 2019, 00:08:21 »
Jeśli Szanowny Kolega posiada w swoim zbiorze tego typu falsy, to ja chętnie, za symboliczną sumę, odkupię od Kolegi te wątpliwe egzemplarze jako ciekawostkę.  ;)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2019, 11:36:59 »
Jeśli Szanowny Kolega posiada w swoim zbiorze tego typu falsy, to ja chętnie, za symboliczną sumę, odkupię od Kolegi te wątpliwe egzemplarze jako ciekawostkę.  ;)

Ja również ;)

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2019, 14:50:38 »
Od razu widać że pisał to Julek a nie Juliusz. Bawi mnie liczba monet w stanach menniczych i około-menniczych antyku na terenach, gdzie role pieniądza w epoce pełniły skórki wiewiórek.

Niezłe jaja jeśli uważa Pan że monety z okresu rzymskiego nie występują w stanach menniczych to zapraszam do Muzeum w Bath, gdzie poza kolekcją monet wydobytych z łaźni, jest skarb monet z tego miasta, oraz pokazane jest jak je oczyszczano i co z tego wyszło. Co do monet (denarów i antoninianów) Sewerów, to akurat tych monet w stanach II-I można kupić całkiem sporo i nawet nie chce mi się pisać dlaczego. Ogólnie z tego okresu licząc mniej więcej od Antoniusza Piusa do Pilipa II z pominieciem cesarzy nazwijmy to efemerydalnych jest sporo monet w stanach II-I, zresztą w czasach późniejszych też z tą różnicą że nieco zmienia się system monetarny i zamiast denarów mamy głównie posrebrzane antoniniany, które też występują w stanach II-I i to dość często. Żeby jeszcze "dobić" pańskie wywody to nadmienię że w stanach II-I występują też monety z czasów greckich, mało tego nie jest to jakaś niezwykła rzadkość. Niech Pan się przejdzie do Muzeum Hutten-Czapskiego, a zapewniam Pana że znajdzie tam sporo takich okazów. A tu taki grecki "fals" w stanie II:
« Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2019, 15:58:36 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2019, 16:28:42 »
... ten cały Rzym to jedna wielka ściema ;-)

http://monety.pl/viewtopic.php?f=13&t=32811&p=338304#p338225

No pewnie, przecież Polska nie była pod panowaniem Imperium Rzymskiego, a monet z antyku tu na kilogramy. ;). Toć to muszą być falsy.
Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.  Numer legitymacji TPZN 101. :'(

To nie pierwszy wystep tego Pana.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zostaliśmy rozszyfrowani
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Stycznia 2019, 17:57:08 »
Antoniusza Piusa
Antonina... :-)

Przepraszam za czepialstwo ;-)

 

R E K L A M A
aukcja monet