Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:53:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety  (Przeczytany 6654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« dnia: 12 Stycznia 2019, 05:46:31 »
witam Wszystkich,

Monety bite dla Prus południowych (1796-98) to dosyć ładne jak dla mnie monety. Przez długi okres czasu udało mi się zebrać trochę R-ek i katalogowych odmian napisowych. Chętnie załączę zdjęcia aby podzielić się ich urokiem. Mam jednak pytanie, jak oszacowano dawniej Rki (które zapewne dalej są przenoszone jako dalsza informacja w stanie niezmiennym), jeżeli w handlu na przestrzeni lat pojawiła się dosłownie garstka odmian wariantów na allegro (pomijam szersze i węższe rozstawienia napisów otokowych- chodzi mi raczej o literówki) jak i rynku numizmatycznym na WCN, GNDM czy u Niemczyka. Monety te pojawiają się dosyć często (nie tak jak boratynki i nie w takich ilościach :) ) jednak są to popularne odmiany 1797 B no czasem 1796. Chyba nigdy nie doczekamy się wypłynięcia "skarbu" na rynek :D Zapraszam do dyskusji i wstawiania własnych zdjęć.
Na zachętę "FIRIDERICUS" - R4

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Stycznia 2019, 10:04:16 »
Witam,
Trochę lat wstecz również byłem zafascynowany monetami Fryderyka II i Fryderyka Wilhelma z mennicy wrocławskiej, namiętnie je kolekcjonowałem  :). Dzisiaj już ze zbioru prawie nic nie zostało, cieszą oczy innych kolekcjonerów, ale w komputerze jakaś fotka podobnej monety została - jest poniżej.

Pozdrowienia

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Stycznia 2019, 11:18:30 »
ja niestety monet z błędami nie mam ale udało mi się uzbierać (choć nie jest to mój główny temat zupełnie) kilka różnych grosików z różnych lat i mennic, część z tego na zdjęciach poniżej, nic specjalnego pewnie ale zdjęciami mogę się podzielić

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2019, 12:01:51 »
ten Trojaczek to również ta sama odmiana - R4 :) jak na Zabór pruski to rzadka blaszka.
Grosiki ładne, popularne ale stany fajowe! (fajne).

A wracając do pytania, jak uważacie czy autorzy katalogów przerzucili rękami tysiące tych monet?

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2019, 13:58:40 »
wg mnie na pewno nie tysiące, może jeszcze przy monetach popularnych mogli przejrzeć jakieś większe ilości ale na pewno nie mieli do dyspozycji np 1000 szt trojaków z literą A, 1000 z B itd, raczej w analizowaniu stopni rzadkości kierowali się tak - np jeśli jakaś moneta wystąpiła 20 razy na 100 przejrzanych uznawali za popularną, jeśli wystąpiła 5 razy - za rzadszą itd, wydaje mi się że nie ma nawet 100 zdjęć tych monet - każdego typu, każdego rocznika - dostępnych w necie, można się nawet pobawić i przejrzeć o ile się da zakończone aukcje i zobaczyć ile było np w ciągu ostatniego roku groszy z 1797 B z napisem Boruss, ile z Borus itd

Stanis53S

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 259

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Stycznia 2019, 15:45:10 »
I Tomek wydał katalog w międzyczasie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Prusy południowe - 1796 - 1798 - piękne i rzadkie monety
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lutego 2019, 22:40:18 »
to najnowszy jaki mi wpadł przypadkiem

 

R E K L A M A
aukcja monet