Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:55:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 20 zl destrukt ????  (Przeczytany 7534 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
20 zl destrukt ????
« dnia: 19 Stycznia 2019, 17:04:15 »
Witam

Kupilem te oto monete na ebayu: https://www.ebay.com/itm/Poland-Polen-misstruck-20-zloty-1986-on-a-smaller-planchet-21-4-mm-5-7-grams-/173707982047?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=hRv6Zx5tOvn9YkxkFF6JlWXtrOo%253D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc

kilka extra zdjec: https://drive.google.com/drive/folders/1zCzGJwfxx1K8u6IBIwGHuUqokV-u5Fes?usp=sharing

Patrzac na brzeg rantu (nie jest splaszczony) wydaje ze to chyba jednak nie destrukt tylko dosc dobra domowa robota, ale sam rant wyglada OK wiec ...chetnie uslysze inne opinie,

Pozdrawiam, Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia 2019, 17:31:06 »
Patrząc na brzeg rantu przychylam się do opinii, że ta moneta wyszła spod ręki garażowego destruktora, aczkolwiek trzeba przyznać, że jest ładnie wytoczona.

A poza tym, na krążku jakiej monety niby miała być wybita ta sztuka? Nie ma polskiej monety z tego okresu, wybijanej z miedzioniklowego krążka o średnicy 21mm
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2019, 17:50:42 wysłana przez Szwejk »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Stycznia 2019, 18:12:25 »
Slady na brzegu sa obiegowe, co chyba nie zgadza sie z kierunkiem wykrawania krazkow.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia 2019, 18:32:28 »
Te dwudziestki były kiedyś żetonami telefonicznymi. Pytanie, czy ktoś to obcinał pod atrakcję numizmatyczną czy pod dalsze wykorzystanie w automatach po wprowadzeniu żetonów. Żeton B miał właśnie 21 mm, pytanie, jak to było sprawdzane, bo z pewnością mimo obcięcia powinno to ważyć ponad 6g, czyli chyba ~2x więcej od żetonu od tej wielkości. Ewentualnie czy nie było w jakimś demoludzie automatów na monety podobnej wielkości/wagi. (pamiętam, jak kuzyn jadąc do NRD dostał od ciotki worek złotówek, które pasowały do tamtejszych automatów telefonicznych jako monety jednomarkowe, które wg kursu wymiany były dużo droższe).

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:06:10 »
Podoba mi się trop automatów, niekoniecznie telefonicznych. Jest cała masa maszyn wrzutowych do różnego rodzaju gier, bilardów itp. Współczesna dwuzłotówka ma 21,5 mm. Co prawda waga się nie zgadza, ale może "żarło" :) A może tylko ktoś chciał sprawdzić.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:20:35 »
Współczesna dwuzłotówka ma 21,5 mm. Co prawda waga się nie zgadza, ale może "żarło" :) A może tylko ktoś chciał sprawdzić.
Pytanie, czy to jest obecny wyrób, czy "z epoki", czyli z lat 80/początku 90. Jeśli to drugie, to możliwe były próby, które brały pod uwagę tylko np. wymiar monety. Obecnie chyba nawet w najtańszych automatach jest badana zarówno średnica, jak masa oraz konduktywność. Stąd też ciężko wrzucić coś, co nawet pasowałoby wymiarami, a nie pasowałoby stopem.

Nie musi to być wyrób polski, przy łatwym obecnie pozyskiwaniu w miarę dowolnych monet obiegowych/niedawno wycofanych z całego świata, może to być pomysł zagraniczny. Tak jak wrzucanie do polskich automatów tureckich półlirówek.


khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:41:13 »
Pamiętam, że jakieś 20 lat temu kolega prowadził knajpkę ze stołem do bilarda, i właśnie wrzucało się się tam dwuzłotówki. Często były problemy z odpaleniem nowej gry, bo była to maszyna bodajże z Niemiec, z przerobionym i zapewne domową metodą kalibrowanym układem wrzutowym. Kolega opowiadał, że w kasetce znajdował różne dziwne krążki, ale już nie pamiętam czy coś mówił na temat skuteczności tych zabiegów i swoich strat z tego tytułu :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:44:53 »
skuteczności tych zabiegów i swoich strat z tego tytułu :)

...jakich strat, przecież teraz sprzedaje po 23 euro ;).

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:48:22 »
(pamiętam, jak kuzyn jadąc do NRD dostał od ciotki worek złotówek, które pasowały do tamtejszych automatów telefonicznych jako monety jednomarkowe, które wg kursu wymiany były dużo droższe).
2-ki (jagody) i 5-tki (rybak) - rowniez pasowaly do automatow w NRD - mozna bylo kupowac bilety w automatach i dostawac reszte :-)
Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:48:38 »

...jakich strat, przecież teraz sprzedaje po 23 euro ;).

może wreszcie wyjdzie na prostą po 20 latach :)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Stycznia 2019, 19:50:17 »
Slady na brzegu sa obiegowe, co chyba nie zgadza sie z kierunkiem wykrawania krazkow.

Dokladnie i naprawde jest bardzo ladnie wykonczona - choc tu jestem laikiem (jesli chodzi o materialy i ich obrobke)

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Stycznia 2019, 20:21:38 »
(pamiętam, jak kuzyn jadąc do NRD dostał od ciotki worek złotówek, które pasowały do tamtejszych automatów telefonicznych jako monety jednomarkowe, które wg kursu wymiany były dużo droższe).
2-ki (jagody) i 5-tki (rybak) - rowniez pasowaly do automatow w NRD - mozna bylo kupowac bilety w automatach i dostawac reszte :-)
Jak w Zmiennikach, gdzie racjonalizator zrobił te same zamki w drzwiach na całym osiedlu :-) Wydaje mi się, że jeszcze w jakimś demoludzie dało się ten numer zrobić, ale nie pamiętam w którym. Plątała mi się po głowie Bułgaria, ale jak sobie popatrzyłem w wikipedii to te ich stotinki wyglądają znowu na zupełnie wymienne z ówczesnymi ruskimi kopiejkami. Może Węgry?

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Stycznia 2019, 20:28:19 »
Jeżeli źle myślę to mnie poprawcie ale co nas obchodzą śladu na brzegu, jeżeli przy włożeniu mniejszego krążka pod prasę po uderzeniu górnego stempla rant powinien być wypukły jak na rysunku? [Przepraszam mistrzem painta nie jestem]
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Stycznia 2019, 20:47:19 »
Jeżeli źle myślę to mnie poprawcie ale co nas obchodzą śladu na brzegu, jeżeli przy włożeniu mniejszego krążka pod prasę po uderzeniu górnego stempla rant powinien być wypukły jak na rysunku? [Przepraszam mistrzem painta nie jestem]

Moze zle sie wypowiedzialem w swoim poscie - ale wlasnie o to mi chodzi, brzeg rantu powinien byc obly
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 20 zl destrukt ????
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Stycznia 2019, 21:33:37 »
Oczywiście przy założeniu, że proces bicia monety nie wykrawa lub ogranicza krążka.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet