Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:42:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stan zachowania monet z II RP  (Przeczytany 17374 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Stan zachowania monet z II RP
« dnia: 22 Stycznia 2019, 13:34:09 »
Witam.

Swoją przygodę z numizmatyką rozpocząłem stosunkowo niedawno. Jednym z okresów, którym się interesuje, jest II RP. Jednak jak każdy początkujący, ciągle mam problem z odpowiednim rozpoznaniem stanów monet, oglądam, porównuje, kupuje w różnych stanach, filmy na YT wszytko, żeby się opatrzyć. Jadnak ciągle brak mi pewności.

Dlatego będę miał kilka pytań, aby popracować nad procesem oceny monet, liczę na waszą pomoc.

Pierwsza moneta: (poszukuje monety 5 zł, głowa kobiety w jak najlepszym stanie, aby mieć porównanie do obecnie prze zemnie posiadanych)

https://allegro.pl/oferta/5-zl-glowa-kobiety-1934-piekna-okazja-d18-7787004678


Monetę oceniłbym na stan II- (dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań), nie wydaję mi się, aby była czyszczona, jak dla mnie całkiem ładny połysk (choć zdjęcie nie powala swoją jakością)

Czy mam rację? Lub gdzie się mylę? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Stycznia 2019, 14:22:10 »
dwójka spokojnie, może nawet więcej.
Mogła być umyta.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Stycznia 2019, 14:23:37 »
Witam.

Swoją przygodę z numizmatyką rozpocząłem stosunkowo niedawno. Jednym z okresów, którym się interesuje, jest II RP. Jednak jak każdy początkujący, ciągle mam problem z odpowiednim rozpoznaniem stanów monet, oglądam, porównuje, kupuje w różnych stanach, filmy na YT wszytko, żeby się opatrzyć. Jadnak ciągle brak mi pewności.

Dlatego będę miał kilka pytań, aby popracować nad procesem oceny monet, liczę na waszą pomoc.

Pierwsza moneta: (poszukuje monety 5 zł, głowa kobiety w jak najlepszym stanie, aby mieć porównanie do obecnie prze zemnie posiadanych)

https://allegro.pl/oferta/5-zl-glowa-kobiety-1934-piekna-okazja-d18-7787004678


Monetę oceniłbym na stan II- (dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań), nie wydaję mi się, aby była czyszczona, jak dla mnie całkiem ładny połysk (choć zdjęcie nie powala swoją jakością)

Czy mam rację? Lub gdzie się mylę? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Raczej 2/2+
Janek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Stycznia 2019, 14:26:56 »
Pozdrawiam. zdzicho

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2019, 14:29:38 »
dwójka spokojnie, może nawet więcej.
Mogła być umyta.

Skąd wiemy, że mogła być myta?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2019, 16:11:36 »
(dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań), nie wydaję mi się, aby była czyszczona, jak dla mnie całkiem ładny połysk (choć zdjęcie nie powala swoją jakością)

Ta strona podaje opisy stanow monet: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

Stan drugi jest slabszym stanem menniczym, czyli moneta nie powinna miec zadnych sladow obiegu. Mozna dyskutowac, czy moneta z GNDM byla w obiegu, przy odrobinie dobrej woli mozna uznac jej uszkodzenia za mennicze. Natomiast  ta z Allegro ma zdecydowane slady obiegu, co dyskwalifikuje ja jako stan II.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia 2019, 16:21:44 »

Ta strona podaje opisy stanow monet: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

To chyba jedne z najsurowszych wyznacznikow stanu zachowania jekie widzialem,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Stycznia 2019, 18:04:18 »

Ta strona podaje opisy stanow monet: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

To chyba jedne z najsurowszych wyznacznikow stanu zachowania jekie widzialem,

Tomek

Zgadzam sie, ze jest to surowe, ale podobno wiazace. W zwiazku z tym mam dylemat jak oceniac monety na polskie warunki.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12760.0.html
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Stycznia 2019, 19:39:03 »
(dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań), nie wydaję mi się, aby była czyszczona, jak dla mnie całkiem ładny połysk (choć zdjęcie nie powala swoją jakością)

Ta strona podaje opisy stanow monet: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

Stan drugi jest slabszym stanem menniczym, czyli moneta nie powinna miec zadnych sladow obiegu. Mozna dyskutowac, czy moneta z GNDM byla w obiegu, przy odrobinie dobrej woli mozna uznac jej uszkodzenia za mennicze. Natomiast  ta z Allegro ma zdecydowane slady obiegu, co dyskwalifikuje ja jako stan II.

Witam
Definicje NBP są zupełnie nierzeczywiste i przez nikogo nie stosowane, niemniej jako najbardziej restrykcyjne chętnie i bezkrytycznie przytaczane w dyskusjach :)
Ciekawe, czy jakby ktoś spisał rzeczywiste stany giełdowe, tj. stan trzeci, to "ostatni stan" itp. byłyby równie chętnie cytowane :)
Damian
Pozdrawiam - Damian

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Stycznia 2019, 02:45:30 »
Panie Damianie, zgadzam sie, ze te opisy sa do niczego. Dla tego, zeby uniknac nieporozumien, uzywam amerykanskiej skali Sheldona.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Stycznia 2019, 14:49:13 »
Panie Damianie, zgadzam sie, ze te opisy sa do niczego. Dla tego, zeby uniknac nieporozumien, uzywam amerykanskiej skali Sheldona.

Dziękuje za odpowiedzi.

Rozumiem że skala Sheldona jest bardziej dokładna, jednak mnie wiele problemów nastręczają sformułowania, takie jak "lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej", "umiarkowana ilość skaz, średnia ilość skaz" mało policzalne paramatry.

Proszę mi w takim razie napisać, czy według skali Szeldona moneta z allegro MS czy AU 58 ?

https://allegro.pl/oferta/5-zl-glowa-kobiety-1934-piekna-okazja-d18-7787004678

pozdrawiam,
Dariusz.




Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Stycznia 2019, 14:56:16 »
(dopuszczalne nieznaczne uszkodzenia powstałe w mennicy lub transporcie, może dotyczyć monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań), nie wydaję mi się, aby była czyszczona, jak dla mnie całkiem ładny połysk (choć zdjęcie nie powala swoją jakością)

Ta strona podaje opisy stanow monet: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet

Stan drugi jest slabszym stanem menniczym, czyli moneta nie powinna miec zadnych sladow obiegu. Mozna dyskutowac, czy moneta z GNDM byla w obiegu, przy odrobinie dobrej woli mozna uznac jej uszkodzenia za mennicze. Natomiast  ta z Allegro ma zdecydowane slady obiegu, co dyskwalifikuje ja jako stan II.

Witam
Definicje NBP są zupełnie nierzeczywiste i przez nikogo nie stosowane, niemniej jako najbardziej restrykcyjne chętnie i bezkrytycznie przytaczane w dyskusjach :)
Ciekawe, czy jakby ktoś spisał rzeczywiste stany giełdowe, tj. stan trzeci, to "ostatni stan" itp. byłyby równie chętnie cytowane :)
Damian

Może pora na nową skalę...:)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Stycznia 2019, 15:01:58 »
Po pierwsze sa to zdjecia - jednym wychodza lepiej innym gorzej - ale ze mowimy o tej monecie - to widze wytarcia na glowie kobiety , nosie, szyji (policzek tez ma takie dziwne odbarwienie) - wiec jest to moneta ktora byla w obiegu. Szczeguly orla sa ladne. Wedlug mnie stan 2 (AU)

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Stycznia 2019, 15:36:49 »
Po pierwsze sa to zdjecia - jednym wychodza lepiej innym gorzej - ale ze mowimy o tej monecie - to widze wytarcia na glowie kobiety , nosie, szyji (policzek tez ma takie dziwne odbarwienie) - wiec jest to moneta ktora byla w obiegu. Szczeguly orla sa ladne. Wedlug mnie stan 2 (AU)

Tomek

Dzięki Tomek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Stycznia 2019, 18:07:17 »
Po pierwsze sa to zdjecia - jednym wychodza lepiej innym gorzej - ale ze mowimy o tej monecie - to widze wytarcia na glowie kobiety , nosie, szyji (policzek tez ma takie dziwne odbarwienie) - wiec jest to moneta ktora byla w obiegu. Szczeguly orla sa ladne. Wedlug mnie stan 2 (AU)

Tomek

Popieram AU, nie wiem, czy popieram 2 - zalezy od opisu i, tak, zgadzam sie, ze dzisiejsza skala oparta na numerkach jest za ciezka w strefie MS a za slaba w strefie EF/VF.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet