Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:01:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stan zachowania monet z II RP  (Przeczytany 17371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Stycznia 2019, 18:53:01 »
Po pierwsze sa to zdjecia - jednym wychodza lepiej innym gorzej - ale ze mowimy o tej monecie - to widze wytarcia na glowie kobiety , nosie, szyji (policzek tez ma takie dziwne odbarwienie) - wiec jest to moneta ktora byla w obiegu. Szczeguly orla sa ladne. Wedlug mnie stan 2 (AU)

Tomek

Dzięki za informacje i pomoc

Popieram AU, nie wiem, czy popieram 2 - zalezy od opisu i, tak, zgadzam sie, ze dzisiejsza skala oparta na numerkach jest za ciezka w strefie MS a za slaba w strefie EF/VF.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Stycznia 2019, 18:54:18 »
Po pierwsze sa to zdjecia - jednym wychodza lepiej innym gorzej - ale ze mowimy o tej monecie - to widze wytarcia na glowie kobiety , nosie, szyji (policzek tez ma takie dziwne odbarwienie) - wiec jest to moneta ktora byla w obiegu. Szczeguly orla sa ladne. Wedlug mnie stan 2 (AU)

Tomek

Popieram AU, nie wiem, czy popieram 2 - zalezy od opisu i, tak, zgadzam sie, ze dzisiejsza skala oparta na numerkach jest za ciezka w strefie MS a za slaba w strefie EF/VF.

tutaj przyklad monety https://wcn.pl/eauctions/190124/details/110761/Polska-5-zlotych-1934, oceniona na 2 (XF)

czyli moze ta z allegro powinna byc 2+ ???
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Stycznia 2019, 18:58:10 »
To jest właśnie ten problem braku konsekwentnego wzorca.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Stycznia 2019, 19:03:11 »
Najpiękniej rozwiązali to Amerykanie: w "czerwonej książeczce" do każdego typu mamy w miarę dokładny opis, jak dany typ ocenić. Jest to o tyle logiczne, że każdy typ ma inne "naturalne słabości", charakterystyczne pukty, które zużywają się w różnym stopniu.
Coś takiego przydałoby się dla monet II RP...

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Stycznia 2019, 19:06:01 »
Mam coś podobnego dla współczesnych monet kanadyjskich,pan Jerzy Chałupski też mial coś takiego, o ile dobrze pamiętam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Stycznia 2019, 10:40:30 »
Panie Damianie, zgadzam sie, ze te opisy sa do niczego. Dla tego, zeby uniknac nieporozumien, uzywam amerykanskiej skali Sheldona.

Dziękuje za odpowiedzi.

Rozumiem że skala Sheldona jest bardziej dokładna, jednak mnie wiele problemów nastręczają sformułowania, takie jak "lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej", "umiarkowana ilość skaz, średnia ilość skaz" mało policzalne paramatry.

Proszę mi w takim razie napisać, czy według skali Szeldona moneta z allegro MS czy AU 58 ?

https://allegro.pl/oferta/5-zl-glowa-kobiety-1934-piekna-okazja-d18-7787004678

pozdrawiam,
Dariusz.


AU 58. Akurat w przypadku tego sprzedawcy możesz być pewien, że nie kupisz tam żadnego srebra IIRP w stanie MS nie zapakowanego w slab NGC lub PCGS :) Czyli wszystko co pięknie u niego (a właściwie u nich) wygląda, w realu nie łapie się na MS-a.
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2019, 10:42:03 wysłana przez hern »

Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Stycznia 2019, 13:11:44 »
Panie Damianie, zgadzam sie, ze te opisy sa do niczego. Dla tego, zeby uniknac nieporozumien, uzywam amerykanskiej skali Sheldona.

Dziękuje za odpowiedzi.

Rozumiem że skala Sheldona jest bardziej dokładna, jednak mnie wiele problemów nastręczają sformułowania, takie jak "lustro przeciętne lub powyżej przeciętnej", "umiarkowana ilość skaz, średnia ilość skaz" mało policzalne paramatry.

Proszę mi w takim razie napisać, czy według skali Szeldona moneta z allegro MS czy AU 58 ?

https://allegro.pl/oferta/5-zl-glowa-kobiety-1934-piekna-okazja-d18-7787004678

pozdrawiam,
Dariusz.


AU 58. Akurat w przypadku tego sprzedawcy możesz być pewien, że nie kupisz tam żadnego srebra IIRP w stanie MS nie zapakowanego w slab NGC lub PCGS :) Czyli wszystko co pięknie u niego (a właściwie u nich) wygląda, w realu nie łapie się na MS-a.

Te trumienki i te NGC lub PCGS, jeszcze rok temu o nich nie słyszałem... rozumiem że kupją je inwestorzy ale kolejonerzy, poszukiwacze, różnej maści ciekawscy, numizmatycy... dalej nie rozumiem.

Choć model biznesowy idealny.


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Stycznia 2019, 14:00:18 »
kolejonerzy, poszukiwacze, różnej maści ciekawscy, numizmatycy... dalej nie rozumiem.
Ci ich nie kupują, a jak im się zdarzy, wyjmują monety z trumien. Tak to mniej więcej działa. Oczywiście, zdarzają się w Polsce kolekcjonerzy niewyjmujący, ale w przypadku starszych monet raczej nie jest ich wielu.

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Stycznia 2019, 23:29:53 »
kolejonerzy, poszukiwacze, różnej maści ciekawscy, numizmatycy... dalej nie rozumiem.
Ci ich nie kupują, a jak im się zdarzy, wyjmują monety z trumien. Tak to mniej więcej działa. Oczywiście, zdarzają się w Polsce kolekcjonerzy niewyjmujący, ale w przypadku starszych monet raczej nie jest ich wielu.

To raczej dosyć naiwne przeświadczenie, a właściwie myślenie życzeniowe. Może z 10 lat temu tak było, teraz jest zupełnie inaczej. Rzecz jasna kolekcjonerzy i to poważni monety w slabach jak najbardziej kupują i raczej nie wywalają ze slabów (chociaż to wróżenie z fusów, takie samo zresztą jak twierdzenie, że wyjmują). Co więcej, nawet często sprzedając jakieś pozycje ze zbioru kolekcjonerzy wysyłają monety najpierw do gradingu. Starsze i nowsze.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Stycznia 2019, 03:33:20 »
Polecam jako referencje ksiazke: The Standard Guide To Grading British Coins Pre Decimal Issues 1797 To 1970
Pokrywa monety bite prasa

https://www.amazon.ca/Standard-Guide-Grading-British-Coins/dp/0948964839
Co prawda monety brytyjskie, ale mozna sobie wyrobic poglad
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2019, 03:35:10 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Stycznia 2019, 09:19:53 »
kolejonerzy, poszukiwacze, różnej maści ciekawscy, numizmatycy... dalej nie rozumiem.
Ci ich nie kupują, a jak im się zdarzy, wyjmują monety z trumien. Tak to mniej więcej działa. Oczywiście, zdarzają się w Polsce kolekcjonerzy niewyjmujący, ale w przypadku starszych monet raczej nie jest ich wielu.

To raczej dosyć naiwne przeświadczenie, a właściwie myślenie życzeniowe. Może z 10 lat temu tak było, teraz jest zupełnie inaczej.
Ta, jasne. Proszę sobie przejrzeć poważniejsze aukcje z antykiem, po czym policzyć ile monet było w trumnach :-)

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Stycznia 2019, 13:52:27 »
kolejonerzy, poszukiwacze, różnej maści ciekawscy, numizmatycy... dalej nie rozumiem.
Ci ich nie kupują, a jak im się zdarzy, wyjmują monety z trumien. Tak to mniej więcej działa. Oczywiście, zdarzają się w Polsce kolekcjonerzy niewyjmujący, ale w przypadku starszych monet raczej nie jest ich wielu.

To raczej dosyć naiwne przeświadczenie, a właściwie myślenie życzeniowe. Może z 10 lat temu tak było, teraz jest zupełnie inaczej.
Ta, jasne. Proszę sobie przejrzeć poważniejsze aukcje z antykiem, po czym policzyć ile monet było w trumnach :-)

No tak, ale kolega Dariusz nie pytał o żaden antyk, tylko o II RP, na co wskazuje zresztą tytuł wątku :) 

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Stycznia 2019, 20:18:36 »
kolega Dariusz nie pytał o antyk, tylko o II RP
Ponieważ II RP jest puszkowana zdecydowanie powyżej średniej, uznałem że dobrze jest naświetlić szerszy kontekst i wyjaśnić jak ogólnie wygląda poważne traktowanie trumienek. Zresztą nawet tutaj nie jest to - jakby Pan chciał - normą. Wystarczy popatrzeć np. na katalog ostatniej aukcji WCN: https://static.wcn.pl/katalogi/WCN71.pdf
Z II RP zapuszkowanych jest (o ile się licząc na szybko nie pomyliłem) 20 na 48 monet, inne okresy - jak widać, zdecydowanie mniej, praktycznie pojedyncze przypadki.



Dariusz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Stycznia 2019, 12:01:14 »
kolega Dariusz nie pytał o antyk, tylko o II RP
Ponieważ II RP jest puszkowana zdecydowanie powyżej średniej, uznałem że dobrze jest naświetlić szerszy kontekst i wyjaśnić jak ogólnie wygląda poważne traktowanie trumienek. Zresztą nawet tutaj nie jest to - jakby Pan chciał - normą. Wystarczy popatrzeć np. na katalog ostatniej aukcji WCN: https://static.wcn.pl/katalogi/WCN71.pdf
Z II RP zapuszkowanych jest (o ile się licząc na szybko nie pomyliłem) 20 na 48 monet, inne okresy - jak widać, zdecydowanie mniej, praktycznie pojedyncze przypadki.


Właśnie do tego dożę, coraz ciężej kupić MS lub AU, który nie jest w slabie, trend ten głównie dotyka monety z okresu II RP. Co jest zrozumiałe, sporo fajnych monet, przeważnie duże nakłady (oczywiście nie wszystkie), co przedkłada się na dostępność monet dla szerszej liczby osób, spora różnorodność, krótki okres bicia, monety łatwo rozpoznawalne, kilka, choć może nawet kilkanaście perełek, wizerunki bliskie sercu. I gdybym teraz miał sprzedać swoją kolekcję również rozważyłbym grading. Dlatego napisałem, że dla mnie to jest ciekawy model biznesowy, wszyscy zarabiają, nikt nie traci... jeszcze...:), cenny monet są zawyżone, a to nie kolekcjonerzy wyprzedają swoje zbiory, gdy koniunktura się zmienia. Jest co obserwować, możliwe, że to właśnie będzie normą w przyszłości, choć mam nadzieję, że raczej przejściowa modą.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stan zachowania monet z II RP
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Stycznia 2019, 13:54:00 »
sporo fajnych monet, przeważnie duże nakłady (oczywiście nie wszystkie), co przedkłada się na dostępność monet dla szerszej liczby osób, spora różnorodność,
Chyba nie do końca... Międzywojnia tak naprawdę nie ma za dużo i nie jest specjalnie zróżnicowane. Siłą rzeczy bardzo dużo osób od niego zaczyna, ale ci, którzy wytrwali w hobby, często przerzucają się na starsze okresy. Powód jest trywialny - za cenę jednej maszynowo tłuczonej, identycznej w każdym egzemplarzu Nike jakiegoś późniejszego rocznika można mieć całkiem przyjemny i przemawiający do wyobraźni zbiorek Polski Królewskiej czy starożytnego Rzymu.

ciekawy model biznesowy, wszyscy zarabiają, nikt nie traci... jeszcze...:)
Każda bańka kiedyś pęka :-)

możliwe, że to właśnie będzie normą w przyszłości, choć mam nadzieję, że raczej przejściowa modą.
Raczej nic nie wskazuje na to, żeby puszkowanie przechodziło jakoś masowo na inne okresy. W czasie pierwszego boomu na trumienki jakieś 10 lat temu były zakusy na puszkowanie wszystkiego co się rusza i jakoś się toto nie przyjęło.

 

R E K L A M A
aukcja monet