Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 23:38:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog Suchanka i Kurpiewskiego  (Przeczytany 4098 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Katalog Suchanka i Kurpiewskiego
« dnia: 17 Grudnia 2009, 10:57:10 »
Kilka dni temu wpadł w moje ręce "KATALOG POPULARNY MONET POLSKICH I Z POLSKĄ ZWIĄZANYCH WYBITYCH PO ROKU 1915 ORAZ MONET ZASTĘPCZYCH WŁADZ LOKALNYCH Z ZIEM POLSKICH" autorstwa Adama Suchanka i Artura Kurpiewskiego. Wydanie z 2009 roku, zawiera monety do końca 2008 roku.
Jak większość osób zbierających monety po 1916 roku, najczęściej korzystam z katalogu Parchimowicza, opisywany katalog zdecydowanie różni się od niego. Największa zmianą jest układ nominałowy. Monety nie są podzielone na okresy historyczne tylko "lecą" po koleji. Jak chodzi o mnie jest to wielkie utrudnienie, gdyż po II RP mam GG, a póxniej PRL i III RP.
Jak dla mnie jest to wada która zdyskredytowałaby ten katalog, gdyby nie fakt, że jest w nim dodatek o monetach zastępczych, i to nie o tych niby pieniądzach lokalnych, tłuczonych teraz na potege, ale o monetach zwanych notgeldami.
Muszę przyznać że dział ten jest solidnie opisany i udokumentowany. Co prawda autorom zabrakło kilku zdjęć, ale i tak zrobili kawał dobrej roboty.
W części ogólnej dotyczącej monet są wstawione nawet takie okazy jak 2 groszówka wybita z okazji "Wizyty prezydenta I. Mościckiego w mennicy 27.X.1926", co prawda zdjęcie zostało zamieszczone zwykłej 2 gr z 25 roku. To samo dotyczy 5 gr z 1923 z okazji "Wizyty prezydenta St. Wojciechowskiego w mennicy 12 IV 1924". Prawidłowe zdjęcie jest tylko przy 5 gr wybitej z okazji "II Zjazdu Numizmatyków i Medalografów, 3 VI 1929"
Katalog wyróżnia też np 10 gr z 1979, 1980 i 1981 roku wybite jako stęplem lustrznym. Niestety nie wspomina już o tym że monety te pochodzą z zestawów rocznikowych.
Wydawnictwo to moge polecić tylko ze względu na ostatnią jego część, czyli monety zastępcze. Reszta jest ... Chociaż wyceny nie są brane z kosmosu jak u Fischera lub Parchimowicza :)
Ostatnio katalogi te pojawiły się na Alledrogo w cenie około 5-6 zł

 
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Katalog Suchanka i Kurpiewskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudnia 2009, 14:12:47 »
Zgadzam się w 100%. Również kupiłem to wydanie ze względu na "zastępczaki" i aktualną - wręcz śmieszną - cenę.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet