Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 10:00:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Profesjonalene "oczyszczanie" monet  (Przeczytany 4788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zyzio22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
  • MEDALE I MONETY POLSKI KRÓLEWSKIEJ
Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« dnia: 11 Listopada 2018, 14:00:15 »
Zastanawiam się gdzie w Polsce mogę oddać monety do profesjonalnego "oczyszenia" - grynszpan, rdza itp. Chodzi mi o miejsca gdzie wykonają to profesjonalnie (nie mylić eksperymentalnie). Sam nie param się tym wcale i nie mam zamiaru.

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopada 2018, 12:06:38 »
NGC i PSGS mają, a przynajmniej mieli w ofercie konserwacje monet, ale to na innym kontynencie. W Polsce z firm gradingowych, które mają usługę konserwacji monet to tylko jedna - gibon grading. Ich noty zazwyczaj trzymały dobry poziom, czasem ocena monet była surowsza w stosunku do amerykańskich. Nie mam wiedzy na temat ich metod konserwacji, ale spróbuj dopytać u źródła.
Linku nie podaję, ale znajdziesz bez kłopotu.
Wiem, że nic nie wiem

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopada 2018, 16:28:16 »
zalecam jednak własnoręczne czyszczenie
w naszych postach , jeśli wejdziesz w listę tematów , wiele osób przedstawiło skuteczne metody czyszczenia monet , więc po co płacić ?
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

zyzio22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
  • MEDALE I MONETY POLSKI KRÓLEWSKIEJ
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Listopada 2018, 09:11:04 »
Pytanie padło z chęci poznania szerszego środowiska. Poddając konserwacji monetę drogą czy też bardzo drogą każdy kolekcjoner będzie ostrożny. Co do firm "trumienkujących" jestem mocno sceptyczny (dawne doświadczenia). Jak każdy kolekcjoner w przeszłości grzeszyłem eksperymentując z czyszczeniem z różnym efektem. Teraz wiem, że wolę oddać to komuś, kto zrobi to lepiej/ bardziej fachowo.
Dawno temu miałem okazję współpracować z człowiekiem zajmującym się konserwacją zawodowo przy jednym z muzeów (taka forma bardziej mi pasuje). Niestety obecnie jest to już niemożliwe. Może ktoś z forum zna konserwatora, który może taką usługę świadczyć?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopada 2018, 10:54:16 »
Może ktoś z forum zna konserwatora, który może taką usługę świadczyć?

Z doświadczenia wiem, że to bardzo trudny temat. Po pierwsze, prawdziwych fachowców od konserwacji metalu, którzy mieliby bogate doświadczenie w konserwacji monet, i którzy bardziej monetom pomogą, aniżeli zaszkodzą, jest w Polsce naprawdę niewielu. Po drugie, są tak rozchwytywani i zabiegani pracą nad dużymi (publicznymi) projektami i grantami, że nie mają absolutnie czasu na sporadyczną konserwację kilku/kilkunastu (czy nawet kilkudziesięciu) monet należących do osób prywatnych. Po trzecie, niektórzy z ww. konserwatorów (zwłaszcza Ci zatrudnieni w muzeach lub innych publicznych instytucjach), niezależnie od braku czasu, w ogóle nie podjęliby się konserwacji monet osób prywatnych w obawie, że monety te mogą pochodzić np. z nielegalnych wykopów (istna paranoja, wiem, ale tak jest w istocie i na nic nie pomogą tłumaczenia, że dysponuje się np. fakturami zakupu takich monet od zagranicznych domów aukcyjnych itd.; nie bo nie; to własność prywatna, czyli z gruntu podejrzana itd.).

Z uwagi na powyższe mogę wskazać jedynie, że usługi konserwacji monet świadczą np. specjaliści z Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków przy Instytucie Archeologii UJ (Marcin i Mateusz Biborscy).  

http://www.archeo.uj.edu.pl/laboratorium-archeometalurgii
http://www.archeo.uj.edu.pl/struktura/zelazo/mbiborski
http://www.archeo.uj.edu.pl/struktura/zelazo/matbiborski

Cieszą się wysoką renomą w środowisku i mają bogate doświadczenie w konserwacji monet, więc warto się z nimi skontaktować. Uprzedzam jednak, że koszt ich usług nie jest niski (to są kwoty rzędu kilkuset złotych za konserwację jednej monety, więc raczej tylko z naprawdę wartościowymi monetami opłacałoby się do nich zwrócić).
 
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2018, 15:46:57 wysłana przez barnaba »

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopada 2018, 14:30:14 »
Muzeum archeologiczne w Wrocławiu świadczy takowe usługi komercyjnie. Sądząc po zamieszczonym cenniku fotografii ceny z kosmosu, ale niewykluczone że warto w przypadku drogich monet, bo zapewne dają też jakiś glejt uwiarygadniający.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Profesjonalene "oczyszczanie" monet
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopada 2018, 15:43:30 »
Na forum Poszukiwanieskarbow.com koledzy od czasu do czasu pokazują zdjęcia monet prezentowanych w różnych odwiedzanych muzeach.
I jeśli monety miedziane mają być tak profesjonalnie czyszczone jak na zdj.1,to ja wolę samemu tak jak na zdj.2
Czy taki profesjonalista słyszał o patynie czyli wspanialej szacie w jaką natura monetę ubiera?
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2018, 15:46:10 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet