Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:02:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falsy użytkownika PRISCIAN  (Przeczytany 18949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Grudnia 2009, 17:49:50 »
Witam Panów ponownie,

bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi oraz zaufanie, jakim mnie większość z Panów obdarza. Obecnie wystawiam monety, o których autentyczności jestem przekonany do tego stopnia, że z wielką chęcią zatrzymałbym je we własnej kolekcji, gdyby tylko inne wydatki nie zmuszały mnie do ich sprzedaży.
W opisach aukcji udzielam gwarancji autentyczności tylko tych monet, których jestem pewien. W przeszłości kilka razy zdarzyło mi się wystawić monetę kupioną w dobrej wierze na podstawie słabszego zdjęcia lub skanu, która po dotarciu do mnie, już na żywo wzbudziła moje wątpliwości. Wówczas, po zasięgnięciu opinii doświadczonych kolegów, wystawiałem ją ze stosowną adnotacją, że nie mam pewności co do oryginalności monety. Oczywiście wówczas uzyskiwałem zazwyczaj niższą kwotę niż sam zapłaciłem, ale trudno, uczciwość jest dla mnie wartością bezwzględną, więc nie wyobrażam sobie wystawiania monety wątpliwej z informacją, że gwarantuję jej autentyczność.
Rzecz z ilustracjami ma się natomiast następująco: nie posiadam jeszcze obiektywu makro, toteż monety skanuję. Jest to metoda pogarszająca wygląd większości numizmatów, zwłaszcza srebrnych, toteż informuję w opisie monety, że w rzeczywistości prezentuje się ona lepiej niż na zdjęciu (skanie). To, iż nie jest to tylko "chwyt marketingowy", z pewnością potwierdzą Ci, którzy ode mnie coś kupowali.
Przede wszystkim jestem kolekcjonerem, którego okoliczności zmuszają ostatnio do nieco częstszych sprzedaży niż zakupów. Podważanie mojej oceny autentyczności wystawianych numizmatów jest wprawdzie dla mnie przykre, lecz nie rujnujące, toteż choć sugerowane przez Grzegorza przeprosiny byłby bardzo miłym gestem, zrozumiem, jeśli nie nastąpią.

Pozdrawiam Panów raz jeszcze,
B.A.
 

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Grudnia 2009, 17:51:21 »
Właściwie nie pozostaje mi nic innego, jak podpisać się pod postem Użytkownika rara_avis.
Koniec końców zawsze musimy odnieść się do zaufania względem sprzedającego. Albo mu ufamy, albo nie. Pod tym względem osoba Pana Bartosza jest dla mnie absolutnie poza podejrzeniami, bardziej jeszcze godna zaufania niż jakiś tam dom aukcyjny.

Ps. widzę, że nie tylko mnie dopadło chorubsko.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Grudnia 2009, 21:06:11 »
Cytuj
Ten ostatni akapit dedykuje zresztą przede wszystkim użytkownikowi, który nie wysilił się merytorycznie w tym wątku ale ochoczo zabiera się za insynuacje o moich złych zamiarach na allegro.

Mniemam, że "ten ostatni akapit"  mnie był dedykowany. Bardzo dziękuje za dedykacje, ale mam jedno małe zastrzeżenie. Dedykacje zazwyczaj się podpisuje. Nie wiem komu właściwie dziękować.

Co się  zaś tyczy kwestii merytorycznego wysiłku, to podejrzewam, że spora część tego grona w dalszym ciągu czeka na druzgocące argumenty, na poparcie tak jednoznacznie i "śmiało" postawionej tezy. Z chęcią obejrzymy te podręcznikowe przykłady.

O falsach można, a wręcz nawet trzeba rozmawiać. Powinny jednak obowiązywać pewne zasady.
Nie można tolerować sytuacji, kiedy ktoś, nie wiadomo właściwie kto, obsmarowuje bezpodstawnie porządnego człowieka. Ma ktoś wątpliwości, to pyta, a nie zaraz wali z działa: FALSY OBYWATELA X.
Na wypisywanie takich kategorycznych stwierdzeń, trzeba mieć naprawdę konkretne argumenty i na dodatek, trzeba jeszcze dysponować odwagą cywilną, aby się pod tym podpisać.

Czy kolega Kolekcjoner dysponuje taką odwagą i się nam przedstawi? Jeśli nie z imienia i nazwiska, to może chociaż nick z Allegro nam ujawni? A może i na tym forum udzielał się już pod innym mianem?

Pozdrawiam serdecznie całe Grono, Pana Bartosza w szczególności i obywatela Kolekcjonera również,

TomaszSp

P.S. Życzenia powrotu do zdrowia dla wszystkich choruszków...

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Grudnia 2009, 22:39:00 »
Straszenie sądami. Wiecie Panowie, że to nie o to chodzi -  ja jestem zwolennikiem takich metod i nie straszę sądem, lecz zwracam uwagę na taka możliwość. Nie chodzi o czyn, a o możliwość działania. Tym nie mniej pojawiająca się ostatnio tendencja, że w każdego mogę rzucić błotkiem, ponieważ jestem, z grubsza rzecz biorąc, anonimowy, mi osobiście nie odpowiada. I może przykład by się przydał – każdy się zastanowił nad tym, co pisze i jak pisze (może łącznie ze mną, ale to pozostawiam Waszej ocenie). Nie po to, by się bał, ale by przemyślał. Podkreślam, że nie dotyczy to tylko tego forum (powiedział bym nawet, że naszego prawie wcale nie dotyczy), ale forów internetowych w ogóle. Chodzi krótko mówiąc o odpowiedzialność za wypowiadane słowa. Odnoszę wrażenie, że każden z nas widział już trochę wątków na temat domniemanych fałszerstw i fałszerstw – i na ogół, ci co mają wątpliwości, potrafią to bez problemu wyartykułować, jeśli ich intencje nie są sensacjogenne (przykład: niedawny post na cafe allegro o orcie Sobieskiego). Nie przypominam sobie, by ktoś czół się dotknięty, skrzywdzony, pomówiony. Jeśli tytuł jest natomiast taki jak tu – dla mnie dowody muszą być twarde. Nie wiem, może ostatnio jestem trochę nerwowy (na pewno jestem, fakt) i przesadzam. Może do tych pastylek co biorę powinienem dołączyć jakieś inne, które nieco mnie uspokoją :).
Osobiście też uważam, że w przypadkach, ferowania takich oskarżeń, nie należy ulegać pokusie i ukrywać swoich danych, nie używać n-tej ilości kont oraz maili etc - krótko mówiąc powinno się występować na forum z otwartą przyłbicą. To dla mnie nie fair.

I tu chciałbym zadać (prócz tych poprzednich) jeszcze jedno pytanie Panu kolekcjonerowi: czy przed umieszczeniem postu tutaj napisał Pan do sprzedawcy o swoich wątpliwościach, poprosił o lepsze zdjęcia, słowo wyjaśnienia? Bo w tym przypadku była taka możliwość i elementarna międzyludzka uczciwość by to nakazywała. Bo Pan Bartosz nie uchodzi za sprzedawcę falsów. 

I ja też Panie Lechu nie jestem zwolennikiem uznawania absolutnie nieomylnych autorytetów (myślę, że o tym Pan wie), tym nie mniej przyzna Pan, że czym innym jest opinia specjalisty, który obmacał monetę, a czym innym anonimowa opinia wyrażona na podstawie słabego skanu. Ja sam nie jestem żadnym wielkim znawcą, choć coś tam wiem. Sam nie raz się naciąłem i nie raz się jeszcze zapewne natnę. Proszę też zwrócić uwagę, że zakwestionowano dość dużą ilość monet, niejako hurtowoDla mnie w całej tej sprawie jest sporo znaków zapytania, ale to moja prywatna opinia. Może tego nie drążmy, bo nie ma sensu.

I zgadzam się z Panem Pawłem, że „to nie jest pierwszy przypadek tak jednoznacznego wskazania na falsy”, tylko w poprzednich razach.... to były falsy. A tu, no jakoś wątpię.

Tym nie mniej, kierując się Waszymi sugestiami zabiorę tę sprawę to łóżka i przemyślę ją sobie na spokojnie. Bo może macie racje, że moje podejście jest zbyt ostre.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Grudnia 2009, 23:40:11 »
Drodzy Panowie! Myślę, że nalezy trzymać sie tego co napisał użytkownik Rara Avis i Pan Lech i nie podchodzić do całej tej sprawy zbyt emocjonalnie i bez osobistego odbioru całego wątku. Rozumiem kolegę Tomanka ale chyba w ten sposób brniemy w ślepy zaułek. Natomiast myślę, że na uwagę zasługuje wpis Pana Grzegorza. Może należałoby się zastanowić nad jakimiś zasadami, etyką w opisywaniu monet, falsów, wymianie poglądów etc. Rzecz oczywiście jest ogólniejszej natury i nie dotyczy tylko tego forum ale całego świata nie zbawimy - skoncentrujmy się zatem na tym miejscu, które od niedługiego czasu mam satysfakcję w jakis sposób również skromnie współtworzyć. Nie chcę używać zbyt górnolotnych haseł ale umiar i kultura powinny być domeną osób dbających o dorobek cywilizacji antycznej i jej pieknej części, jaką jest starożytne mennictwo. A zatem Panowie: rzecz wymaga istotnie reksji. Znacznie bardziej refleksji niż jakiegokolwiek zacietrzewienia. Swoją drogą Pan Bartosz chyba wszystkich ujął subtelnym podejściem do sprawy.

Paweł Groński Warszawski Oddział TPN

kolekcjoner

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Grudnia 2009, 23:53:30 »
Nie miałem zamiaru nikogo urazić. Jeśli uraziłem to jest mi przykro i przepraszam. Monety jednak budzą nadal moją wątpliwość i zostanie przy swoim. Mam do tego prawo. To czy moneta jest oryginałem jest w pewnym sensie osobistą interpretacją każdego kolekcjonera. Wydaje mi sie ze forum służy właśnie do wyjaśnienia takich rzeczy.Zle zatytułowałem ten wątek. Powinienem napisać o PODEJRZENIU sprzedaży falsów.  Oskarżanie kogoś  ze  sprzedaje falsy jest mi dalekie. Dziwi mnie tylko ze innym wolno pisać o falsach na allegro a innym nie. Jeśli na tym forum nie można podać pod dyskusje monet pana Bartosza to w jakim celu służy to forum? Na szczęście czytając posty pana Bartosza widzę ze on to rozumie. Powtórzę raz jeszcze wyraziłem swoją opinię na temat monet. NIE MIAŁEM ZAMIARU NIKOGO URAZIĆ

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Grudnia 2009, 09:59:59 »
Cytuj
To czy moneta jest oryginałem jest w pewnym sensie osobistą interpretacją każdego kolekcjonera.

Nie sposób się zgodzić z tą tezą. Moneta jest oryginalna, albo nie jest, chociaż kolekcjonerzy mogą różnić się w ocenie, to racje może mieć tylko jeden.

Cytuj
Dziwi mnie tylko ze innym wolno pisać o falsach na allegro a innym nie.

Ależ jak najbardziej Panu wolno, jak i każdemu innemu. Należy jednak zachować ton wypowiedzi odpowiedni do stopnia prawdopodobieństwa potwierdzenia podejrzenia. Ładnie by było również przedstawić się (szczególnie przy tego typu wątku), o czym wspomniał już Pan Tomasz, aby było wiadomo, z kim się rozmawia. To kwestia obyczaju.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Grudnia 2009, 21:39:56 »
Szanowni Panowie,

Priscian nie jest klasycznym sprzedawcą lecz numizmatykiem, kolekcjonerem, który okazjonalnie wystawia ciekawe i ładnie opisane numizmaty. Dla wielu jest autorytetem w tej dziedzinie. Jako jedyny pisząc, że gwarantuje oryginalność ma rzeczywisty dowód pochodzenia na każdą okoliczność. Dokumentuje każdą sprzedaż źródłem pochodzenia z dokładnie określoną aukcją i fiszką aukcyjną domu aukcyjnego, ponadto załącza fragment literatury na temat numizmatu. Pomaga mnie i wielu użytkownikom unikać raf fałszerstw. Znam jednego, który ładniej opisuje numizmaty i żadnego, który lepiej dokumentuje sprzedawane monety antycznego Rzymu.
Zastanawia mnie mocno ten atak, mam wrażenie, że  to raczej brzydki paszkwil niż merytoryczna dysputa, a osobiście nie wierzę, żeby renomowany dom aukcyjny sprzedał lot  całkowicie fałszywych monet, mogą się zdarzyć się przypadki, ale bez przesady.
Z przyjemnością zobaczę aukcje kolekcjonera i fotografie jego monet oraz sposób w jaki dokumentuje pochodzenie, być może potrafi to robić o niebo lepiej od Prisciana?, a może to tylko czarny PR?
Powiem szcerze, jestem mocno zniesmaczony tym atakiem i najchętniej poprosiłbym administratora o usuniecie tego wątku.


Pozdrawiam

Andrzej 
« Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2009, 21:48:12 wysłana przez Mutaxi »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Grudnia 2009, 16:26:29 »
Szanowni Panowie,

raz jeszcze dziękuję wszystkim za wsparcie. Ponieważ, jak pisałem, sam jestem przede wszystkim kolekcjonerem, nie zaś handlarzem monet, ciągle uczę się rynku numizmatycznego zarówno z perspektywy kupującego (etyka nakazuje kupować mi niemal wyłącznie za granicą, gdyż w Polsce nie mam pewności, czy dany numizmat, szczególnie rzymski, nie pochodzi z wykopalisk, z których materiał powinie zgodnie z prawem trafić do muzeum lub innej placówki badawczej), jak i (zwłaszcza ostatnio) z perspektywy sprzedającego. Niniejsza dyskusja nauczyła mnie, że zwłaszcza rzadsze monety bezwzględnie wymagają dobrego zdjęcia, które mogłoby rozwiać przynajmniej część wątpliwości potencjalnego kupującego.
Mam nadzieję, że również pan Kolekcjoner czegoś się nauczył i na przyszłość (zgodnie ze swą deklaracją) będzie ostrożniej formułował sądy. Wcześniejszy kontakt z wystawiającym (niezależnie od tego, czy ze mną, czy z kimś innym), którego monety wzbudzą wątpliwości, należałby do dobrego tonu...

Raz jeszcze pozdrawiam wszystkich przedświątecznie,
B.A.
« Ostatnia zmiana: 20 Grudnia 2009, 16:43:57 wysłana przez Hermogenes »

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Falsy użytkownika PRISCIAN
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Grudnia 2009, 11:31:20 »
Pomimo tego, że moje zainteresowanie daleko odbiegają od antyku, z wielką przyjemnością przeczytałem Panów dyskusję.
Umiejętny dyskurs objawia się nie tylko w sile argumentów, ale sposobie ich przekazywania. Te dwa elementy tworzą piękną wypowiedź.

Od dawna już nie czytałem kilku wypowiedzi internetowych, które powstawały w duchu koncyliacyjnym.
Dziękuję.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet