Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:03:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ort gdański z 1611  (Przeczytany 45429 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort gdański z 1611
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Lutego 2015, 23:15:52 »
I rewers.
Proszę o opinie.

Jako ciekawostkę napiszę, że rewers jest identyczny z monetą, która zapoczątkowała ten wątek. Również rewers z tej aukcji jest taki sam.  http://wcn.pl/auctions/57/250?
Natomiast awers jest inny.
Norbert

Andy65

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ort gdański z 1611
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Lutego 2015, 09:49:59 »
W uzupełnieniu danych o moim orcie 1611, którego foto na moją prośbę zamieścił wyżej pasjonatort, podaję: waga 6,79g, wymiary: szerokość pomiędzy 28 a 29 mm, wysokość 29 mm, grubość ok. 1 mm ( mierzone linijką, więc nie są dokładne ). Uszkodzenie widoczne na zdjęciu mogło powstać np. przy orce, bo na oranym polu został znaleziony.
Proszę o opinie.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort gdański z 1611
« Odpowiedź #62 dnia: 06 Lutego 2015, 12:45:46 »
Dane prawidłowe, nie odbiegają od normy.
Ciężko na podstawie zdjęć zdecydować - fals czy oryginał?
Z jednej strony moneta na pierwszy rzut oka wygląda niepokojąco, a z drugiej posiada pewne wady znane mi z innych ortów tego rocznika.
Najbardziej zastanawiają uszkodzenia na górze rewersu. Proszę zrobić jeszcze zdjęcie tej części monety, ale w dziennym świetle. Na płasko i pod kątem.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort gdański z 1611
« Odpowiedź #63 dnia: 10 Sierpnia 2017, 20:50:30 »
Ponad 3 lata temu powstał ten temat z powodu wątpliwości jakie wzbudził pewien ort. W trakcie dyskusji padały słowa za tym, że moneta może być fałszywa, ale też ja ze swojej strony na podstawie fragmentów innych monet starałem się pokazać, że omawiany egzemplarz może też być oryginalny. W całej dyskusji zabrakło jednej, najważniejszej rzeczy. Dobrej jakości zdjęć oraz danych o wadze, rozmiarze. Z tego też powodu napisałem, że chociaż moneta wydaje się być dobrą, to na podstawie słabych aukcyjnych zdjęć nie odważyłbym się licytować.
Jednym z argumentów przemawiających na niekorzyść tego orta, była wada widoczna w górnej części rewersu. Jednak w niedługim czasie pojawiła się podobna moneta na aukcji WCN.
Natomiast w tej chwili, na najbliższej aukcji GNDM został wystawiony ort, który:
- jest omawianym egzemplarzem
- jest monetą z aukcji Ebay
- jest jeszcze innym ortem

https://aukcje.gndm.pl/auction/2/category/46/id/43010/

Jednak wątpię żeby to były trzy różne monety. Najprawdopodobniej jest to ten sam ort. Chociaż nadal z braku dobrej jakości zdjęć i wagi do porównań, nie można wykluczyć, że najnowsza moneta to oryginał, a tamten był falsyfikatem.  Tylko, że nie wydaje mi się żeby fałszerz odtworzył tak dokładnie minimalne zabrudzenia. Dlatego uważam, że moneta z 2 aukcji GNDM i z allegro, to jest ten sam ort.
Na zbiorczym zdjęciu (allegro-ebay-GNDM) zaznaczyłem jedynie parę drobiazgów. Natomiast można dostrzec mnóstwo innych takich samych cech, które wskazują, że prawie na pewno jest to ten sam ort.


Norbert

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort gdański z 1611
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Marca 2019, 18:38:51 »
Moneta z poprzedniego linku, pojawiła się na ostatniej aukcji GNDM.
https://aukcje.gndm.pl/auction/7/category/21507/lot/110/
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet