Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:03:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: szeląg litewski z 1618r  (Przeczytany 2514 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomiSław

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
szeląg litewski z 1618r
« dnia: 03 Lutego 2019, 23:48:03 »
Proszę o pomoc w ID szeląga litewskiego z 1618r. W katalogu Pana Kopickiego nie znalazłem tej odmiany. Jest tylko z odwróconą S z tego roku, ponadto szukałem w necie i znalazłem podobne z tego roku lecz różniły się koroną i znak herbu Bogoria dolna strzałka wskazywała na literę M, a w moim na literę S. Czy to jest inna odmiana tego szeląga jeszcze niekatalogowana? Proszę o jak najwięcej wiadomości o tej monecie.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego 2019, 03:40:54 »
Drobne przesuniecia legendy sa normalne w monetach tamtych czasow. To, ze strzalka wskazuje na te, czy inna monete jest nieznaczacym drobiazgiem, specyficznym dla okreslonego stempla. Gdyby ta strzalka byla skierowana w lewo, zamiast w dol, to byc moze byloby to bardziej znaczace.
Rownie wazny jest dodatek okraglej obwodki wokol inicjalu "S", ktory wyroznia te monete od chocby pozycji 3447 w skorowidzu Kopickiego. Niestety Kopicki nie jest wyrocznia jesli idzie o te monety, radzilbym poszperac w katalogu pan Dariusza Marzety.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

TomiSław

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lutego 2019, 10:36:11 »
Znalazłem podobne 2 monety lecz z różnicami. Kopicki Monety Zygmunta III Wazy
1. REWERS -  .SIG:III.D:C.REX.PO:M:D:L.    AWERS - SOLIDVS.M:D:LIT:    1618r    S - normalne         pozycja z kat. 1154 
Różnica w opisie REWERSU  tu PO u mnie P
2. REWERS -  .SIG:III.D:C:REX.P:M:D:L.      AWERS - SOLIDVS.M:D:LIT:    1618r    S - odwrócone      pozycja z kat. 1150
Różnica w S odwrócone u mnie normalne

Moja moneta to:

REWERS -  .SIG:III.D:C:REX.P:M:D:L.      AWERS - SOLIDVS.M:D:LIT:    1618r       S - normalne




cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lutego 2019, 14:31:28 »
Czyli ma Pan nieopisany u Kopickiego wariant.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lutego 2019, 20:09:17 »
Czyli ma Pan nieopisany u Kopickiego wariant.

osobiście bym tak tego nie ujął. Kopicki to nie katalog wariantów więc nie można o nich mówić. Druga sprawa, że w Kopickim nie ma zdjęć tylko rysunki. A te w 100% nie odwzorują nam opisanej monety.

Koledze poradziłbym raczej przeglądnięcie archiwów.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lutego 2019, 20:36:38 »
There are too much non included into any catalogue Lithuanian schillings 1618. Few my for example: with SIG 3 on obverse and different reverses: with star and leaf after LI.
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

TomiSław

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lutego 2019, 22:53:49 »
Dzięki cancan62. gdrsb za odpowiedź ale uwierzcie mi, że próbowałem zgłębić wariant tej monety wszelkimi dostępnymi metodami w moim zasięgu, czyli Kopcki i net. Napisałem do Was ponieważ nie posiadam katalogów innych niż Kopickiego i nie mogę zweryfikować drążącego mnie wątku w/w monety, dlatego poprosiłem o pomoc bardziej zaawansowanych w tej dziedzinie kolegów z forum czli Was Drodzy Koledzy. Interesuje mnie wszystko począwszy od mincerza, mennicy, nakładu, rzadkości - czyli jakie R i ceny.

TomiSław

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: szeląg litewski z 1618r
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lutego 2019, 22:57:34 »
Przepraszam cena jest nieważna bardziej mnie interesuje wkład w przyszłe katalogi jeżeli ta moneta nie została skatalogowana.

 

R E K L A M A
aukcja monet