Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:32:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brakteat krzyżacki - czy mógł być bity w mennicy malborskiej?  (Przeczytany 2786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
        Witam serdecznie.
Od jakiegoś czasu interesują mnie monety zakonu krzyżackiego. Mimo swej prostoty i "brzydoty" nie przestają mnie zachwycać. Jestem posiadaczem denara brakteatowego, który przedstawia prosty krzyż łaciński, po bokach dwa swobodne krzyżyki. Literatura: BRP Prusy T9, Neumann 1.o. Waga: 0,22 g. Średnica: 14,6 mm. Denarek ten bity był ok. 1317 - 1328. Data przypada na okres panowania wielkiego mistrza Wernera von Orselna (1324 - 1330), który sprawuje swoje rządy w Malborku (tak na marginesie: jest to ten wielki mistrz, którego w Złotej Bramie na zamku Malborskim Jan von Endorf zasztyletował). Wracając do pytania: czy w tym czasie w Malborku mogły być bite brakteaty? Utarło się, że mennica szelężna rozpoczęła swą działalność w Malborku dopiero za Konrada III (1393 - 1407).
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet