Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:02:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwny "Góral" 500 zł z 1940 roku. Co z nim nie tak?  (Przeczytany 2505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lumen

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Dziwny "Góral" 500 zł z 1940 roku. Co z nim nie tak?
« dnia: 16 Lutego 2019, 16:41:07 »
Ponieważ jest to mój pierwszy wpis na forum, chciałbym się serdecznie przywitać. Niedawno przy okazji poszukiwania informacji o banknotach Generalnego Gubernatorstwa z czasów II WŚ natknąłem się w Internecie na popularnego „Górala” 500 zł z 1940 r. o nietypowym wyglądzie.  Wiem, ze były emitowane „Górale” w dość rzadkiej, niebieskawej kolorystyce, ale w tym przypadku – jak widać na zdjęciu awersu –  jest to skrajna odmienność kolorystyczna. Mam w związku z tym pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów, czy  jest to fabryczny destrukt (niedodruk), efekt nieumiejętnego czyszczenia chemicznego, względnie wyjęcia banknotu z pralki, a może po prostu falsyfikat z epoki, wyblaknięty z czasem z powodu użycia nieodpowiedniej jakości farby? Destrukcja w wyniku wyprania w pralce wydaje mi się najmniej prawdopodobna, ponieważ w przeciwieństwie do awersu, rewers pod względem nasycenia barw wygląda na normalny, zaś ogólny stan banknotu na pierwszy rzut oka jest całkiem dobry.

Michał1967

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny "Góral" 500 zł z 1940 roku. Co z nim nie tak?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Października 2019, 14:16:23 »
Wydaje mi się ,że jest to destrukt lub eksperyment po próbie czyszczenia chemicznego. Seri B 500 zł nie fałszowano. Pozdrawiam Michał.

 

R E K L A M A
aukcja monet