Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 00:07:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jesteśmy oburzeni?  (Przeczytany 10029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lutego 2019, 17:14:43 »
Kogoś to obchodzi..?

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zestaw-100-lat-zlotego-ceny/q1f56qy
Tutaj raczej nie, ale już na monety.pl jest dłuższa dyskusja w tym temacie :-)

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lutego 2019, 17:25:39 »
W cenie zestawu srebrnego można mieć Nike 1930. I tu srebro i tu srebro :)
Ancora imparo

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
    • Probusy
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lutego 2019, 18:54:25 »
Czytając komentarze na tamtym forum 90% wypowiadających się  to osoby patrzące na te błyskotki NBP pod kątem inwestycji. Większość przelicza gramy na realne pieniądze i jak się to przelicza na realne ceny.

Dobrze że mamy to nasze forum :) gdzie nie górują świecidełka a tylko pasja kolekcjonowania starych monet:) i wiedzy o nich

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lutego 2019, 19:06:53 »
Czytając komentarze na tamtym forum 90% wypowiadających się  to osoby patrzące na te błyskotki NBP pod kątem inwestycji. Większość przelicza gramy na realne pieniądze i jak się to przelicza na realne ceny.

Dobrze że mamy to nasze forum :) gdzie nie górują świecidełka a tylko pasja kolekcjonowania starych monet:) i wiedzy o nich

Tak mniej więcej od czasu >sokoła wędrownego< już chyba gawiedź powinna zrozumieć, że te wielce 'kolekcjonerskie' monety, tłuczone przez NBP,  to zwykłe oszustwo.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lutego 2019, 19:49:52 »
NBP zrobił ... plagiat. Pomysł i wykonanie były wcześniej u prywatnej inicjatywy.

https://gs24.pl/afera-kolekcjonerska-znani-antykwariusze-podrabiali-monety/ar/5523628
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lutego 2019, 22:19:22 »
NBP zrobił ... plagiat. Pomysł i wykonanie były wcześniej u prywatnej inicjatywy.

https://gs24.pl/afera-kolekcjonerska-znani-antykwariusze-podrabiali-monety/ar/5523628
To te z magazynu śledczych powinny być więcej warte aktualnie bo to monety próbne i przy okazji niższy nakład  :D

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Marca 2019, 06:02:53 »
Melduję, że nie jestem oburzony. Wisi mi, że jakiś bank wydaje jakiś chłam, który ktoś być może kupuje, albo nie. To jak bajka o rzekach na Marsie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Marca 2019, 06:15:04 »
Monety w sumie jak obiegowe. Tak "jak obiegowe", ponieważ mają beznadziejny napis "Ag925", a można było dać inny wyróżnik, np. inny rant z "1919-2019" i już byłoby ciekawiej.
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2019, 07:50:26 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Marca 2019, 09:04:02 »
Wisi mi, że jakiś bank wydaje jakiś chłam, który ktoś być może kupuje, albo nie. To jak bajka o rzekach na Marsie.

Mi też teoretycznie wisi. Sęk w tym, że przypadkowo poznałem kilka osób, które takie chłamy kupują. I to są niestety prości ludzie, przekonani, że w ten sposób lokują pieniądze.
Można powiedzieć, że OK, przecież nikt nikogo nie zmusza.
Jednak ten segment rynku zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pod względem nieuczciwości- począwszy od Mennicy Skarbowej, która jawnie podszywa się pod Mennicę Polską i oszukuje na kosztach przesyłek, a skończywszy na NBP, sprzedającym monety i banknoty powyżej wartości nominalnej.
Coś mi się zresztą wydaje, że -jakby dobrze poszukać- znalazłby się paragraf na to.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Marca 2019, 10:00:36 »
Najlepsze, że dla wyrobów srebrnych z nominałem, NBP przy sprzedaży (nie wymianie) dodaje do cenny netto VAT. Dla złotych wyrobów tego już nie ma. Czyli srebrna "moneta" jest to nominał + wartość z Księżyca + VAT
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Marca 2019, 10:23:31 »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Marca 2019, 15:14:17 »
Moi rodzice, ludzie w wieku podeszłym, chcieli mi zrobić przyjemność i rozważali zamówienie dla mnie medalu z okazji 100-lecia nie podległości, tego darmowego. Opisywałem to chyba wcześniej. Na szczęście zapytali mnie co myślę, więc im wyliczyłem ile ich ten darmowy medalik zakosztuje i wyjaśniłem, że jest on bez wartości.
Zgadzam się, że praktyki marketingowe mennic złomowych żerują na naiwności ludu. Sam dostaję regularnie oferty od Skarbnicy Narodowej, które zatrzymuję wraz z reklamami środków na impotencję by sobie rozweselać smutne dni.
Załączam przykład. Jest tu wszystko: od apelu do patriotyzmu, wrażliwości na piękno sztuki, poprzez zanętę srebrem i technologią najwyższych lotów, do ogłupiania niewielkim nakładem 25 tysięcy oraz niemal odręcznego podpisu pana Zielińskiego. Wynaleziono Polonię, która przecież jest wyrazem nowej świeckiej tradycji.
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2019, 15:20:46 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Marca 2019, 15:58:34 »
Niestety moji rodzice raz sie nabrali i kupili mi cos od niich (niestety nie zapytali sie wczesniej) - musilem im pozniej, malo delikatnie wytlumaczyc co to jest - mama zrozumiala, co do taty to nie jestem pewien (ale na szczescie to nie on trzyma pieniadze :-)

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jesteśmy oburzeni?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Marca 2019, 15:59:50 »
Już widzę ruch oburzonych i zamieszki pod NBP ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet