Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 10:25:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar Prusy 1786 A  (Przeczytany 2337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

AdrianEm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Talar Prusy 1786 A
« dnia: 02 Marca 2019, 23:51:27 »
Witam,

mam pytanie, może ktoś potrafi mi pomóc. Otóż na jednej z ostatnich aukcji onebida odnalazłem taki oto tatar Fryderyka II.
https://onebid.pl/pl/auction/554/lot/1118/niemcy-brandenburgia-prusy-fryderyk-ii-talar-1786-a-berlin
Teoretycznie ten sam egzemplarz jest na numimarkecie
https://numimarket.pl/sn4827-1-reichstaler-talar-1786-rok-a-niemcy_69872

Ale... różnią się m.in. jednym szczegółem, jak w załączeniu. Ponadto odstęp pomiędzy Reichs a Thaler jest w obu monetach inny.

W katalogach mi dostępnych nie znalazłem, że są dwie różne odmiany. Czy jeden z nich to fals (ten z numimarketu, bo w katalogach widzę np. odstęp jak na onebidzie). Czy to jakaś odmiana?




« Ostatnia zmiana: 03 Marca 2019, 00:03:24 wysłana przez AdrianEm »

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Talar Prusy 1786 A
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marca 2019, 03:01:22 »
Obie monety są oryginalne. Obie zostały też wybite różnymi parami stemplami awersu i rewersu. Różnic pomiędzy tymi monetami jest mnóstwo. W zasadzie trudniej wskazać elementy identycznie ;) O ile się orientuję Niemcy praktycznie nie zwracają uwagi na tego typu odmiany. Trudno im się dziwić - mając najbogatsze mennictwo nowożytne na świecie nie mają potrzeby mnożyć wariantów i ekscytować się drobiazgami :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Talar Prusy 1786 A
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marca 2019, 04:48:25 »
Zgadzam sie z przedmowca. Obie monety sa najprawdopodobniej autentyczne. Mnie bardziej zastanowily jedynki i szostka w dacie.

Ciekawostka tej monety jest tradycyjna nazwa Sterbethaler, ktora oznacza "talar smiertelny". Data monety przedzielona litera A oznaczajaca mennice berlinska odczytywana byla jako 17 A (August- sierpnia) (17)86, czyli date smierci starego Fryca.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Talar Prusy 1786 A
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marca 2019, 10:19:39 »
Witam,
określenie Sterbetaler dotyczy, o ile się nie mylę, talara z innym nieco innym zapisem daty: 17.A.86
Zgadzam się z Kolegami powyżej, że oba talary są oryginalne.
Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Talar Prusy 1786 A
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Marca 2019, 16:24:51 »
Witam,
określenie Sterbetaler dotyczy, o ile się nie mylę, talara z innym nieco innym zapisem daty: 17.A.86
...
Być może nazwa ta została omyłkowo rozszerzona do tych talarów bez kropek, ale widuję ją bardzo często w kontekście obu wariantów napisu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet