Aktualności:

• 23 Lipiec 2019, 21:39:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?  (Przeczytany 2304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavonis

• Stały bywalec
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Czerwiec 2019, 16:32:40 »
Ja dla Rzymu (a z czasem tylko dla Probusa) porzuciłem Polskę Królewską
Właśnie, Rzym jest absrobujący, bo wymaga zaangażowania merytorycznego. Polska Królewska też, ale jest nam siłą rzeczy bliższa i bardziej namacalna.

Numizmatyka jest fascynująca i na pewno miło byłoby zbierać równolegle wiele tematów.
Otóż to, można mieć kilka kolekcji specjalizowanych, ale nie da się tego zbierać jednocześnie. Z przyczyn głównie finansowych.

Mnie się bardzo podobają Panów specjalizowane kolekcje (Konstantyna, bramek, Probusa, boratynek, germańskich złomków), ale nie każdy chce się tak zamykać. Choć może to mniej decyzja a proces naturalny.

polskich kapsli piwnych.Dorobiłem  sie lekko ponad 900 sztuk i śmiało mogę powiedzięc że to też dość ciekawy temat kolekcjonerski
A zagranicznych nie? Trapiści np. mają bardzo ciekawe produkty.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Czerwiec 2019, 17:11:49 »
Oprócz Rzymu,który ostatnio zahaczył o barbarzyńców do niedawna kolekcjonowałem guziki napoleońskie i artefakty związane z tym okresem.Niestety musiałem ograniczyć swoje zainteresowania z kilku przyczyn  ;) .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:43:34 »
nie ukrywam korci mnie zeby cofnąć sie do 1918 roku...
Czemu nie od razu do 1860? W końcu to tylko jeden znaczek i to w porównaniu do niektórych wydań przedrukowych z przełomu 1918/19 wcale nie taki drogi :-)

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:47:41 »
bo taki proces ... najpierw po otrzymaniu klaserów uzupełniłem brakujace roczniki,  potem dołozyłęm brakujace bloki , teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia,  i narazie chwila oddechu. na szczescie znaczki to nie lokata kapitału i mozna naprawde tanio zbudowac piekny zbiór
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:49:09 »
czy oprócz Rzymu zbieracie Panowie jeszcze coś
Wydaje mi się, że każdy coś tam innego chomikuje :-) Takie poboczne kolekcje często składają się z rzeczy stosunkowo tanich i łatwo dostępnych, przez co mają funkcję terapeutyczną: znowu przez kolejny rok nie pojawił się na żadnej aukcji upragniony denar, to stuknę chociaż sobie parę turuli (to tak z mojego poletka - znaczki węgierskie do 1944 :-) ). Problem zaczyna się, kiedy kolejne elementy pobocznej układanki zaczynają robić się coraz rzadsze i w związku z tym zbliżone cenowo do tych z kolekcji, którą traktujemy bardziej serio. Wtedy kolekcja boczna idzie siłą rzeczy w odstawkę (w moim wypadku oznacza to m.in. podarowanie sobie szczegółowego zbierania wydań przedrukowych związanych z chaosem okołotrianonowym 1918-1921).

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:51:48 »
teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia
A co z wydaniami londyńskimi z tego okresu? Te przynajmniej są w pełni oficjalne... Potem idą oflagi, osiedla Polskie we Włoszech, poczta Powstania Warszawskiego i parę innych tematów. Ciężko odkreślić granicę :-)

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Czerwiec 2019, 20:25:55 »
teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia
A co z wydaniami londyńskimi z tego okresu? Te przynajmniej są w pełni oficjalne... Potem idą oflagi, osiedla Polskie we Włoszech, poczta Powstania Warszawskiego i parę innych tematów. Ciężko odkreślić granicę :-)
Cd... a co ze znaczkami niepolskimi, które aż piszczą, żeby włączyć je do zbioru "Polska 39-45"? (mam nadzieję że tematyka jest dość oczywista, te niemieckie ze względu na rozdzielczość mogą być bez podpisów, więc zaznaczam, że to starogermańskie miasta Danzig, Thorn i Posen; Słowacja lekko naciągana, ale tylko lekko).

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Czerwiec 2019, 21:34:06 »
na spokojnie.. :D :D  i powoli, patrzac na Beniowskiego moze i Madagaskar  :D :D
jak zodjdę to roku 1918 to pomysle o WMG

pavonis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Czerwiec 2019, 21:39:44 »
parę turuli (to tak z mojego poletka - znaczki węgierskie do 1944 :-) )
Czasami taki paper banknocik wpadnie, dla całkowitego relaksu i doskoczni. Ale żeby nie było, nie są kupowane na chybił trafił, a według klucza ;)

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Czerwiec 2019, 22:03:56 »
patrzac na Beniowskiego moze i Madagaskar  :D :D
jak zodjdę to roku 1918 to pomysle o WMG
Z Madagaskaru to chyba żadnych poloniców nie da się wygrzebać, tam raczej jakieś przedrukowane francuskie Libertasy królują...

Jeśli chodzi o Międzywojnie - do jakiego stopnia zamierza Pan walczyć z wydaniem krakowskim?

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Czerwiec 2019, 09:48:19 »
No proszę, kto by pomyślał, że tylu filatelistów znajdzie się pomiędzy miłośnikami mennictwa rzymskiego;) Ja też kiedyś zbierałem niestemplowane znaczki polskie z okresu wczesnego PRL i II RP, a potem  znaczki z pustopolami, ale z wielu przyczyn z czasem porzuciłem filatelistykę na rzecz numizmatyki. 
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2019, 09:53:31 wysłana przez barnaba »

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Czerwiec 2019, 10:43:34 »

Jeśli chodzi o Międzywojnie - do jakiego stopnia zamierza Pan walczyć z wydaniem krakowskim?
o rany zadaje pan drastyczne pytania.. :D :D zanim zacznę kupowac miedzywojnie musze zgłębic troche temat ... poczytac literarury

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Czerwiec 2019, 11:37:31 »
zadaje pan drastyczne pytania.. :D :D
A bo myślałem, że ma Pan już temat przetrenowany na sucho :-) Wobec tego ostrzegam, że w rejonie początków niepodległości robi się cenowo bardzo niemiło, a szczyt tej fiksacji przypada na tzw. wydanie krakowskie.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Czerwiec 2019, 17:35:43 »
Tutaj taka mała prezentacja początków mojej kolekcji guzików i innych przedmiotów związanych z epoką.Potem kiedy troszkę się rozrosła (tak z 10X )zorientowałem się ,że nie dam rady zajmować się jednocześnie Rzymem i Napoleonem  ;)  I tak większości nie kupowałem... ;) https://www.youtube.com/watch?v=iZMO_6ftnE0
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Czerwiec 2019, 18:25:08 »
I tak większości nie kupowałem... ;)

To rozumiem! Prawdziwy kolekcjoner!

Ciekawe, czy można dostać zezwolenie na legalne szukanie takich guzików z wiadomym przyrządem.

Nie wie Pan, czy ktoś próbował? Czy też wszyscy z góry zakładają, że lepiej nie figurować w żadnych papierach? Bo potem okradną stanowisko archeologiczne na drugim końcu Polski, a policja i tak odwiedzi w pierwszym rzędzie kogoś, czyj adres zna.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

R E K L A M A
aukcja monet