Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:59:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?  (Przeczytany 10137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jmizera

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 13
Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« dnia: 03 Marca 2019, 15:50:56 »
Wiem, że w kolekcjonerstwie pieniądze są rzeczą względną, szczególnie gdy mamy już ustalony profil tego co chcemy zbierać, kupujemy piękne monety, które często są przepłacone ale w końcu nasze. :)
Chciałbym jednak poruszyć wątek budżetu jaki mamy i czy za jego pomocą, z biegiem czasu możemy zbudować piękne kolekcje.
Ja, dla przykładu jestem początkującym miłośnikiem antyku. Niedawno zabrałem się za czyszczenie i klasyfikację tego co mam, a co kupiłem kiedyś w lotach na Allegro. Ostatnio strzelam też w aukcjach,  bo stwierdziłem że lepiej kupić coś, na czym widać rysunek i legendę, niż przebierać w dziesiątkach monet, z których niewiele wynika. Jest tylko jeden problem ... kasa.
Czy z budżetem około 150 zł miesięcznie, mogę zbudować fajną kolekcję monet cieszących oko i w poprawnych stanach zachowania, z których mogę się uczyć historii ?
Zainteresowałem się w szczególności mennictwem Konstantynów, bo są w miarę tanie, dostępne i jest ich mnogość.
Chciałbym poznać wasze opinie, może przykłady doświadczeń z czasów młodości, albo podpowiedź co do profilu kolekcji. Widzę że macie w zbiorach cudowne monety, o których, z racji tego że startuję w niższej lidze, mogę tylko pomarzyć ... :)
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marca 2019, 16:59:23 »
Temat jest trudny, gdyż nie da się odpowiedzieć konkretnie na postawione pytanie, ale spróbuję, choć nie zajmuję się antykiem. Budżet 150 zł miesięcznie jest skromny i może spowodować chęć nabywania byle czego, byle tanio. Za to budżet 1800 zł rocznie, to już jest pokaźna suma. Chcę przez to powiedzieć, by oszczędzać pieniądze i kupować porządnie zachowane monety. Owszem, można zacząć od tańszych, ale w dobrych stanach i zamiast rzucać się na wszystko, być selektywnym. Obserwować rynek, szukać okazji, jednocześnie nabywając doświadczenia w rozpoznawaniu tych okazji i odróżnianiu od falsów. Jak wiemy wartość numizmatu zależy od jego atrakcyjności dla potencjalnych nabywców, a to przekłada się na postrzeganą rzadkość i atrakcyjność estetyczną. Rozpoczynając kolekcję skupiłbym się raczej na estetyce, stanie zachowania. Populares w stanie menniczym cieszy równie jak rzadkość. Piszę to, gdyż zacząłem tak samo, jak Pan opisuje. Kupowałem loty i grzebałem w nich z nadzieją na coś lepszego. Nie powiem, dało mi to radość, ale rozmieniałem się na drobne i traciłem pieniądze, które teraz wydałbym inaczej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marca 2019, 17:04:38 »
Pytanie, co to jest kolekcja? :-) Czy wystarczy np. 10 monet z nośnym tłem historycznym? Któryś z kolegów powiedział kiedyś, że nasz zbiór jest wart tyle, ile potrafimy o nich opowiedzieć. W związku z tym na początku - skoro przeszedł już Pan etap wycieruchów z lotów - skupił bym się na literaturze. Obecnie, dzięki internetowi, sporo podstawowych pozycji można znaleźć w sieci w postaci pdf-ów. Po przeglądnięciu łatwiej będzie podjąć decyzję, co zbierać i co w ogóle w dużym przybliżeniu jest możliwe do zebrania.

A jeśli chodzi o kwoty, to 100-150 zł na miesiąc spokojnie wystarczy na jedną - dwie naprawdę ciekawe monety antyczne.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marca 2019, 17:11:40 »
A i Pupiena za 150 zł można wyłowić.Moneta z mojego avatara to wydatek 50 zł.Trzeba tylko polować.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Marca 2019, 21:57:23 »
Nie mając pojęcia o antycznej numizmatyce, podzielam przytoczone wyżej uniwersalne prawdy, że przy niskim budżecie należy oszczędzać aby w sezonach aukcyjnych dysponować większą kwotą. Do tego oczywiście należy kupować selektywnie i rozwagą. Najważniejsza wydaje mi się jednak rada wynikające ze stwierdzenia, że kolekcja warta jest tyle ile można o niej opowiedzieć. Dlatego uważam, że przy niskim budżecie trzeba sobie wymyślić jakiś niszowy i mocno wyspecjalizowany temat. Jeśli poprze Pan to wnikliwymi własnymi badaniami tematu jestem przekonany, że każdy spojrzy na Pański zbiór z uznaniem.

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marca 2019, 05:19:59 »
Z doświadczenia powiem ze jedna moneta w dobrym stanie będzie bliższa Pana sercu niż zbiór w kiepskim. Sam dostrzegam teraz kilka monet u siebie które bym teraz nie kupił. Nie chodzi tu oczywiście o szukanie I stanu. Ja skupiam sie na czytelnych legendach i wizerunkach. Czsto wyłapuje monety które sporo osób odrzuca. Np. Z dziurą, niewielkie pęknięcia czy z śladem po zawieszce. Nie są to dobre wybory dla osób które chcą zbudować cenną kolekcje ale za to dają możliwość pobawienia sie wizerunkiem czy legenda. No i tak jak koledzy radze oszczędzać na 2-3 monety w roku.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marca 2019, 10:15:54 »
Podepnę się pod wypowiedzi wyżej zamieszczone. Mnie samego antyk urzekł z jakieś 2 lata temu,szybka reorganizacja kolekcji i obecnie jestem zadowolony.Podobnie jak koledzy w forum wychodzę z założenia że lepiej odlłożyc i kupić "konkreta" niż zapychać i tworzyc kolekcje monetami w słabych stanach z których Pan będzie potem niezadowolony. Co zbierać to musi Pan sam sobie odpowiedzieć,w końcu to Pan będzie cenzorem swojej kolekcji. W każdym temacie znajdują sie popularesy mniej lub bardziej dostępne finansowo oraz pozycje z wyższej półki na które trzeba już pokaźne sumy uzbierać. Tym samym proponuję zawężyć temat do 1 władcy i nominału. Gwarantuję że i tak będzie to temat rzeka z niekączącymi się walorami.

Pozdrawiam Maciej

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marca 2019, 13:01:22 »
A ja niepolitycznie stwierdzę, że w wypowiedziach przedmówców więcej dobrego serca i manier, niż prawdy.
Wiedza jest bardzo ważna...
Profil kolekcji jest ważny...
Ale bez pieniędzy nie mają żadnego znaczenia.
Za 150 złotych miesięcznie można skromnie poszerzać kolekcję, a nie ją stworzyć.
Piszę to właśnie z perspektywy osoby, która jest na etapie tworzenia kolekcji.
Dwie czy trzy monety rocznie kolekcji nie stworzą. Tak, tak, wiem...Ziarnko do ziarnka...
Otóż nie.
Budowanie kolekcji od zera to abstrakcja- i to głównie w kontekście tak hołubionej tutaj wiedzy. Wiedza numizmatyczna nie istnieje jako czysta abstrakcja i jest ściśle połączona z fizycznym obyciem z monetami. A do takiego obycia trzeba mieć materiał.
Więc proponuję hipotezę roboczą, że owszem, za 150 miesięcznie można rozbudowywać kolekcję, ale na dzień dobry trzeba się zaprzeć i wyłożyć co najmniej tysiąc w ramach biletu wstępu do grona kolekcjonerów.
No chyba że mówimy o dwuzłotówkach NG.
Ale mam nadzieję, że nie

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marca 2019, 13:54:41 »
Dwie czy trzy monety rocznie kolekcji nie stworzą. Tak, tak, wiem...Ziarnko do ziarnka...
Zależy, ile monet dla Pana to zbiór. Mówimy o antyku i dwóch monetach miesięcznie, nie rocznie. 150 zł spokojnie na to wystarczy.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marca 2019, 14:20:59 »
świetna inauguracja specjalizowanego zbioru monet.

No właśnie do koncepcji wyspecjalizowania się od pierwszej monety też mam zastrzeżenia.

Który z Panów specjalizuje się w temacie, od którego zaczynał przygodę z numizmatyką?

Czy to jednak nie jest tak, że trzeba podreptać różnymi ścieżkami i dopiero po pewnym czasie trafić na tę jedną jedyną?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marca 2019, 14:24:02 »
A ja niepolitycznie stwierdzę, że w wypowiedziach przedmówców więcej dobrego serca i manier, niż prawdy.
Wiedza jest bardzo ważna...
Profil kolekcji jest ważny...
Ale bez pieniędzy nie mają żadnego znaczenia.
Za 150 złotych miesięcznie można skromnie poszerzać kolekcję, a nie ją stworzyć.
Piszę to właśnie z perspektywy osoby, która jest na etapie tworzenia kolekcji.
Dwie czy trzy monety rocznie kolekcji nie stworzą. Tak, tak, wiem...Ziarnko do ziarnka...
Otóż nie.
Budowanie kolekcji od zera to abstrakcja- i to głównie w kontekście tak hołubionej tutaj wiedzy. Wiedza numizmatyczna nie istnieje jako czysta abstrakcja i jest ściśle połączona z fizycznym obyciem z monetami. A do takiego obycia trzeba mieć materiał.
Więc proponuję hipotezę roboczą, że owszem, za 150 miesięcznie można rozbudowywać kolekcję, ale na dzień dobry trzeba się zaprzeć i wyłożyć co najmniej tysiąc w ramach biletu wstępu do grona kolekcjonerów (...)


Chociaż nie z wszystkimi tezami przywołanymi powyżej się zgadzam (jak chociażby z tą, że do „obycia z monetami” potrzeba „mieć materiał”; wystarczy bowiem go studiować, a nie posiadać – jest wszak sporo znamienitych numizmatyków, świetnie obytych z monetami, który nie kolekcjonują monet i nie posiadają osobiście żadnej; nie zgadzam się też np. z tezą, że wiedza ani profil kolekcji „nie mają znaczenia bez pieniędzy” itp.), podzielam ogólne spostrzeżenie, że w wypowiedziach przedmówców „więcej dobrego serca i manier, niż prawdy”.

Moim zdaniem nawet bardzo zaawansowany kolekcjoner, który już dawno zapłacił swoje frycowe (w postaci chociażby przepłaconych zakupów mało interesujących walorów, falsów, czy też „okazji” w postaci popularesów w bardzo słabych stanach zachowania itd.) i który już dawno zgromadził i przeanalizował literaturę na temat interesującego go mennictwa (co w wielu przypadkach też sporo kosztuje, bo jednak nie wszystko jest dostępne w internecie w formie darmowych skanów, a publikacje numizmatyczne, zwłaszcza zagraniczne, są – jak wiadomo – bardzo drogie) miałby ogromny problem ze zbudowaniem „fajnej kolekcji monet cieszących oko i w poprawnych stanach zachowania, z których można się uczyć historii” za jedynie 150 zł miesięcznie. A co dopiero początkujący kolekcjoner, który nawet jeszcze nie wie dokładnie co chce zbierać i dlaczego i który prawdopodobnie popełni jeszcze wiele (kosztownych) błędów zanim zdobędzie niezbędne doświadczenie? 

Nie twierdzę, że przy kwocie 150 zł miesięcznie zbudowanie ciekawej i wartościowej kolekcji numizmatycznej jest absolutnie niemożliwe, ale jest to zadanie naprawdę trudne, które wymaga ogromnego zaangażowania czasowego, wytrwałości, cierpliwości i samodyscypliny, a przede wszystkim znalezienia sobie jakiejś niszy, a następnie zdobycia dużej wiedzy na jej temat, pilnując się przez cały ten długi okres czasu, aby w tzw. „międzyczasie” nie roztrwonić środków na mniej lub bardziej przypadkowe okazy.   

Podsumowując, większość przedmówców dała założycielowi wątku słuszne i wartościowe rady, z którymi się w pełni zgadzam (lepiej kupować rzadziej, ale ciekawsze i lepiej zachowane egzemplarze, lepiej najpierw zainwestować w literaturę itd.). Wydaje mi się jednak, że zapomniano dodać, że konsekwentne stosowanie wszystkich tych rad jednocześnie przez długi (czytaj wieloletni) okres czasu to duże wyzwanie, bo ostatecznie kwota 150 zł miesięcznie to - bez zbędnej politycznej poprawności - naprawdę skromna kwota, gdy ma się na celu zbudowanie fajnej i wartościowej kolekcji monet „z której można nauczyć się historii”.   
« Ostatnia zmiana: 04 Marca 2019, 14:26:27 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marca 2019, 14:39:55 »
Zależy, ile monet dla Pana to zbiór. Mówimy o antyku i dwóch monetach miesięcznie, nie rocznie. 150 zł spokojnie na to wystarczy.

Tak więc można. Aczkolwiek nikt tutaj chyba nie zamierza dowodzić, że pieniądze w ogóle nie mają znaczenia. Niemniej te ~2000 złotych rocznie, to może być 10 naprawdę ciekawych monet. A za 5 lat = 50. Co przy specjalizowanym zbiorze może być kolekcją niepowtarzalną, pouczającą, a nawet wartościową naukowo.

Jeszcze a propos prawdziwych (a nie pozornych) okazji w numizmatyce, do jakich zaliczam zdobycie naprawdę ciekawej i rzadkiej monety antycznej w dobrym stanie zachowania poniżej kwoty 100 zł. Otóż takie okazje faktycznie się zdarzają, ale po pierwsze, nie aż tak znowu często jakbyśmy sobie tego życzyli, zwłaszcza przy mocno zawężonym profilu kolekcji (co wydaje się koniecznością przy budżecie miesięcznym w wysokości zaledwie 150 zł), a kolekcja żeby zasługiwała na swoje miano musi mieć pewne gabaryty, bo kilka zaledwie egzemplarzy jeszcze kolekcji nie tworzy, a po drugie, potrzeba wiele doświadczenia (którego zdobywanie w praktyce z reguły wymaga także istotnych nakładów finansowych), zanim człowiek nauczy się odróżniać prawdziwe okazje od tych pozornych.
« Ostatnia zmiana: 04 Marca 2019, 14:47:58 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Marca 2019, 15:21:36 »
Odnoszę wrażenie że dla niektórych ciekawa kolekcja musi się składać z niebagatelnych okazów za co przyjdzie zapłacić kosmiczne kwoty co daje naszemu koledze marne szanse na zbudowanie "fajnej" kolekcji. W pełni zgadzam sie z Panem Lechem że przy kwocie około 2 tysiecy rocznie można już stworzyć dobrą kolekcję która będzie narastała z biegiem lat. Wszystko opiera się o wykładnię dobrej kolekcji. Czy przykładowo dla naszego kolegi 50 popularesów w ładnych stanach będzie spełniało jego oczekiwania.Śmiem twierdzić że taki zbiór już będzie robił wrażenie mimo że nie będzie tam wygórowanych walorów.Kolekcjoner który ładuje grubą kase i posiadający setki monet prezentuje inny pułap i być może dla niego taki zbiorek nie bedzie niczym znaczącym.
 
Pozdrawiam Maciej


dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Marca 2019, 17:12:36 »
A ja niepolitycznie stwierdzę, że w wypowiedziach przedmówców więcej dobrego serca i manier, niż prawdy.
Wiedza jest bardzo ważna...
Profil kolekcji jest ważny...
Ale bez pieniędzy nie mają żadnego znaczenia.
Za 150 złotych miesięcznie można skromnie poszerzać kolekcję, a nie ją stworzyć.
(...)

Jednak się z Kolegą nie zgodzę. Są wąskie dziedziny numizmatyki, gdzie nawet przy skromnym budżecie 150 zł można stworzyć imponującą kolekcję. P. Lech Stępniewski podał kilka możliwości z zakresu monet rzymskich. Ja podam przykład z zupełnie innej beczki. Jestem właśnie świeżo po lekturze artykułu R. Gorzkowskiego na temat żetonów dominialnych z kontrmarkami (Pokwitowania i płacidła w formie punc umieszczanych  na wytartych monetach, [w:] Reminiscencje numizmatyczne. Materiały z sympozjów numizmatycznych w Praszce oraz spotkań miłośników pieniądza zastępczego w Bardzie, Praszka 2018, red. A. Musiał, Z. Szczerbik, K. J. Waluś). Jest to tak specyficzna gałąź numizmatyki, że zbiór liczący kilkanaście, czy dwadzieścia kilka egzemplarzy to jest już poważna i zaawansowana kolekcja. Ceny takich wytartych, wycofanych z obiegu monet z nabitą puncą oscylują w granicach stu kilkudziesięciu - dwustu kilkudziesięciu złotych. No, czasami trafi się "petarda" za 900 zł. Ale nawet przy budżecie 150 zł można się na to przygotować. Zwłaszcza, że tych 150 złotych nie da się wykorzystać każdego miesiąca.

Inna sprawa to wybór takiej wąskiej gałęzi. Nie od razu wiadomo, jakiego bakcyla człowiek złapie. Ale też - jak zauważyłem - rady Kolegów szły w tym kierunku aby najpierw więcej czytać niż kupować.
« Ostatnia zmiana: 04 Marca 2019, 19:05:41 wysłana przez dariusz.m »

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Marca 2019, 17:34:49 »


Jednak się z Kolegą nie zgodzę. Są wąskie dziedziny numizmatyki, gdzie nawet przy skromnym budżecie 150 zł można stworzyć imponującą kolekcję.

Panowie o teorii, ja o realnym życiu.
Założenie, że świeży kolekcjoner będzie świadomie budował skrajnie wyspecjalizowaną kolekcję od pierwszej monety jest mocno iluzoryczne.
W praktyce trzeba- no po prostu trzeba- przejść przez okres mocnych wahań numizmatycznych upodobań, następnie biegunki pomysłów. W procesie zapadania na chorobę zwaną 'kolekcjonerstwem' trudno nie przejść także etapu łapania okazji, które finalnie okażą się wtopami; nabycie jakiegoś bezwartościowego falsa też dobrze zrobi, a samodzielne rozpoznanie takiego falsa mocno po fakcie daje taką satysfakcję, że człowiek macha ręką na utopione kilkadziesiąt złotych. Albo i kilkaset.
Panowie sobie gdybacie w paradygmacie 'jak ja teraz budowałbym kolekcję'.
A Autor wątku raczej nie ma doświadczenia kolekcjonerskiego i musi przejść to wszystko co opisałem- i jeszcze sporo więcej, czego nie opisałem.
Ergo: zanim się rozpocznie tworzenie właściwej kolekcji, trzeba przepuścić przez paluchy dobrą garść monet, które na dłuższą metę okażą się zbędne; doraźnie jednak bardzo potrzebne dla znalezienia własnej drogi.

 

R E K L A M A
aukcja monet