Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:33:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?  (Przeczytany 10133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Marca 2019, 17:44:21 »
Moim zdaniem 150 zł zakładając kolekcjonowanie małych brązów jest ok pozwala kupić jedną 2 monety przy zawężeniu kolekcji do np jednego władcy i jednej mennicy ja zbieram sole z Ticinum VI i VII tom RIC i ciekawa moneta trafia się raz na miesiąc dwa (na początku więcej bo kupowałem popularne warianty) większy problem jest z zachowaniem jakości bo jeśli pojawi się wariant którego jeszcze nie posiadam mimo że w słabym stanie to i tak pewnie go kupię ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Marca 2019, 17:50:51 wysłana przez Mariuszgra »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Marca 2019, 18:27:00 »
fora kolekcjonerskie to też niesamowity handicap dla początkujących - mają niemal natychmiastowy dostęp do kilkunastu-kilkudziesięciu bardziej doświadczonych zbieraczy. Proszę pomyśleć, jaka różnica w porównaniu z tym, jak to drzewiej bywało: nawet gdy mieszkało się w dużym mieście i należało do jakiegoś koła numizmatycznego.
Oj były koła wtajemniczeń mniejszych i większych, były... W Krakowie pod Halą Targową stało takie towarzystwo wzajemnej adoracji, do którego bez zaproszenia z wewnątrz niemal nie dało się przeniknąć. Bo i Wiedza ich była wielka i Numizmaty: żubronie "ochrona środowiska" w plastykach PRL, kolorów obu Niebieskiego i Czerwonego, a czasem i Traugutty Międzywojenne...

jmizera

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 13
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Marca 2019, 21:36:01 »
Widzę, że z mojego pytania zrobiła się ciekawa dyskusja zahaczająca trochę o naukę, a trochę o całą filozofię kolekcjonerską. Bardzo się cieszę, że tak poszło. Jestem pewien, że ten wątek pomoże także innym "maluczkim", którzy chcieliby otrzeć się o większą numizmatykę niż XX wieczne obiegówki, czy "monety" okolicznościowe, a wydaje im się, że ich na nią nie stać.
Cieszę się że dajecie mi inspiracje, szczególnie ci, którzy przeszli podobną drogę. Myślę, że patron TPZNu byłby zadowolony z takiego obrotu sprawy.
Zgadzam się że wiedza, zarówno numizmatyczna jak i ogólna dotycząca interesującego okresu jest podstawą i osobiście chłonę ją na tyle na ile mi czas pozwala. Dziś mamy internet i miliony źródeł, problem tylko w znalezieniu właściwych.
Co do mnie, jeszcze nie wiem jaki profil kolekcji antycznej wybrać, ale skłaniam się, zarówno z racji budżetu, jak i popularności, ku brązom dynastii konstantynowskiej. Czy będzie ona specjalizowana (a materiału mnóstwo) i w którą stronę pójdzie, czas pokaże. Inną opcją są antonianiny ... zobaczymy. Zapraszam do kontynuacji.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Czerwca 2019, 19:01:28 »
jeszcze nie wiem jaki profil kolekcji antycznej wybrać, ale skłaniam się, zarówno z racji budżetu, jak i popularności, ku brązom dynastii konstantynowskiej. Czy będzie ona specjalizowana (a materiału mnóstwo) i w którą stronę pójdzie, czas pokaże. Inną opcją są antonianiny ... zobaczymy. Zapraszam do kontynuacji.
Przeglądając starsze forumowe wątki, trafiłem i na ten. Ciekawy jestem, czy po kilku miesiącach udało się Panu podjąć decyzję odnośnie specjalizacji?

Zapraszam do kontynuacji
Skoro zaproszono ;)
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym, jak podejść do Rzymu, ponieważ jest to specyficzna tematyka. Specyficzność ta, moim zdaniem, polega na niszowości tematu (mówię o Polsce, bo na Zachodzie i w USA to chyba jeden z wiodących tematów), wiedzy  (zbieranie rzymskich monet, tak jak lustrzanek czy chociażby PRL-u, bez chęci zrozumienia kontekstu historycznego, byłoby nieco puste i chyba bez sensu, ale nie chcę nikogo urazić, bo pewnie można coś zbierać dla samego zbierania i to też jest fajne) i porzuceniu Polski Królewskiej na rzecz Cesarstwa (nie chodzi o zainteresowania, bo można lubić wiele rzeczy, ale o czynnik finansowy. Zbieranie jednocześnie, dajmy na to, trojaków Batorego i denarów Trajana, byłoby niezmiernie trudnym wyzwaniem ;)).

Uważam, że zbiór rzymski wcale nie musi być wielki (bo i tak, co często jest podkreślane, nie da się go skompletować), a można stworzyć zwartą i zamkniętą kolekcję ograniczoną do np. kilkudziesięciu, przemyślanie dobranych do kolekcji monet. Chodzi o to, żeby mieć jakąś ideę przewodnią, którą się wymyśliło i zrealizowało. I wtedy taki mały, prestiżowy zbiór, staje się częścią jednego, wielkiego zbioru różnych kolekcji.

Oczywiście można zanurkować i pływać wyłącznie w jednej, konkretnej niszy, stając się z czasem zawodowcem. Ale o tym już była mowa.

Interesuje mnie, czy oprócz Rzymu zbieracie Panowie jeszcze coś, czy po prostu uważacie, że i tak wszystko z czasem prowadzi do specjalizacji. Wiem, że są tu specjaliści i czy nie korci was czasem odejść od tematu i zebrać coś innego? Innymi słowy, czy się nie wypaliliście ?:)
Ancora imparo

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Czerwca 2019, 07:07:07 »
rzym oczywiscie  temat przewodni , a tak zbieram banknoty polskie od 1900 roku,  kiedys zbierałem polskę XVII-XVIII wiek, wiec cos czasami  (ale rzadko) dołożę. do tego zamknąłem juz zbiór, (kontynuacja po dziadku).. znaczki polskie nie stemplowane od 1939 do 2008 roku i nie ukrywam korci mnie zeby  cofnąć sie  do 1918 roku... do tego takie dosc drogie hobby  - strzelectwo i sru na emeryture nie mam z czego odkładać :D :D  :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Czerwca 2019, 12:44:32 »
i porzuceniu Polski Królewskiej na rzecz Cesarstwa (nie chodzi o zainteresowania, bo można lubić wiele rzeczy, ale o czynnik finansowy. Zbieranie jednocześnie, dajmy na to, trojaków Batorego i denarów Trajana, byłoby niezmiernie trudnym wyzwaniem ;)).

(...)

Interesuje mnie, czy oprócz Rzymu zbieracie Panowie jeszcze coś, czy po prostu uważacie, że i tak wszystko z czasem prowadzi do specjalizacji. Wiem, że są tu specjaliści i czy nie korci was czasem odejść od tematu i zebrać coś innego? Innymi słowy, czy się nie wypaliliście ?:)

Ma Pan rację, że trudno - z przyczyn finansowych - na poważnie zbierać jednocześnie Rzym i np. Polskę Królewską. Ja dla Rzymu (a z czasem tylko dla Probusa) porzuciłem Polskę Królewską głównie z tego właśnie powodu, a nie dlatego że Polska Królewska przestała mnie nagle interesować (choć nie ukrywam, że w pewnej mierze na mojej decyzji zaważyła ślepa mania gradingu, która doprowadziła do irracjonalnego wzrostu cen i coraz większej trudności w nabyciu interesujących i rzadszych walorów Polski Królwskiej w ładnych stanach). Gdyby nie było ograniczeń finansowych to chętnie zbierałbym zarówno Rzym, jak i Polskę Kólewską:)

Ja specjalizuję się w mennictwie Probusa. Nie czuję się wypalony, co nie oznacza, że nie odczuwam czasem pokus zebrania innych temtów. Numizmatyka jest fascynująca i na pewno miło byłoby zbierać równolegle wiele tematów. W moim przypadku musiałoby to jednak odbyć się kosztem Probusa, który jest dla mnie priorytetem, więc ostatecznie odpuszczam.
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwca 2019, 13:44:40 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Czerwca 2019, 13:28:07 »
U mnie podobna sytuacja.Zbierałem jak większośc zapewne na samym początku  Polskę międzywojenną,potem reorganizacja kolekcji i Trojaki Z.III.W. Temat piekny i niezwykle ciekawy,lecz ostatecznie urzekło mnie mennictwo Probusa i na tym obecnie skupiam swoje meritum. W wolnych chwilach oprócz zapału numizmatycznego uzupełniam swoją kolekcję polskich kapsli piwnych.Dorobiłem  sie lekko ponad 900 sztuk i śmiało mogę powiedzięc że to też dość ciekawy temat kolekcjonerski

Pozdrawiam Maciej

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Czerwca 2019, 15:47:23 »
W moim kręgu zainteresować leżą 3 grupy monet, cesarstwo rzymskie od Oktawiana do Kommodusa, wyłącznie denary, wczesne mennictwo zakonu krzyżackiego, oraz pojedyncze egzemplarze monet pierwszych piastów, w przypadku trzeciej grupy nie chodzi o zbudowanie jakieś kolekcji, bardziej zależy mi po prostu na posiadaniu kilku  wymarzonych egzemplarzy. Zdaję sobie sprawę, że ciężko zbudować imponującą kolekcję denarów rzymskich z tak szerokiego zakresu, ale co to znaczy imponująca? Dla mnie posiadanie nawet 100-200 niepowtarzających się egzemplarzy, w ładnych stanach stanowi nie lada satysfakcje, liźnięcie tematu, gdzie dla bardziej zaawansowanego zbieracza to, że większość z tych egzemplarzy jest popularne/łatwo dostępne, dyskwalifikuje tą zbieraninę jako kolekcję. Nie ukrywam jednak, że gdyby kiedyś przyszło redukować horyzonty działania, priorytetem jest dla mnie Zakon Krzyżacki.  ;)

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Czerwca 2019, 16:32:40 »
Ja dla Rzymu (a z czasem tylko dla Probusa) porzuciłem Polskę Królewską
Właśnie, Rzym jest absrobujący, bo wymaga zaangażowania merytorycznego. Polska Królewska też, ale jest nam siłą rzeczy bliższa i bardziej namacalna.

Numizmatyka jest fascynująca i na pewno miło byłoby zbierać równolegle wiele tematów.
Otóż to, można mieć kilka kolekcji specjalizowanych, ale nie da się tego zbierać jednocześnie. Z przyczyn głównie finansowych.

Mnie się bardzo podobają Panów specjalizowane kolekcje (Konstantyna, bramek, Probusa, boratynek, germańskich złomków), ale nie każdy chce się tak zamykać. Choć może to mniej decyzja a proces naturalny.

polskich kapsli piwnych.Dorobiłem  sie lekko ponad 900 sztuk i śmiało mogę powiedzięc że to też dość ciekawy temat kolekcjonerski
A zagranicznych nie? Trapiści np. mają bardzo ciekawe produkty.



Ancora imparo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Czerwca 2019, 17:11:49 »
Oprócz Rzymu,który ostatnio zahaczył o barbarzyńców do niedawna kolekcjonowałem guziki napoleońskie i artefakty związane z tym okresem.Niestety musiałem ograniczyć swoje zainteresowania z kilku przyczyn  ;) .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Czerwca 2019, 19:43:34 »
nie ukrywam korci mnie zeby cofnąć sie do 1918 roku...
Czemu nie od razu do 1860? W końcu to tylko jeden znaczek i to w porównaniu do niektórych wydań przedrukowych z przełomu 1918/19 wcale nie taki drogi :-)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Czerwca 2019, 19:47:41 »
bo taki proces ... najpierw po otrzymaniu klaserów uzupełniłem brakujace roczniki,  potem dołozyłęm brakujace bloki , teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia,  i narazie chwila oddechu. na szczescie znaczki to nie lokata kapitału i mozna naprawde tanio zbudowac piekny zbiór
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Czerwca 2019, 19:49:09 »
czy oprócz Rzymu zbieracie Panowie jeszcze coś
Wydaje mi się, że każdy coś tam innego chomikuje :-) Takie poboczne kolekcje często składają się z rzeczy stosunkowo tanich i łatwo dostępnych, przez co mają funkcję terapeutyczną: znowu przez kolejny rok nie pojawił się na żadnej aukcji upragniony denar, to stuknę chociaż sobie parę turuli (to tak z mojego poletka - znaczki węgierskie do 1944 :-) ). Problem zaczyna się, kiedy kolejne elementy pobocznej układanki zaczynają robić się coraz rzadsze i w związku z tym zbliżone cenowo do tych z kolekcji, którą traktujemy bardziej serio. Wtedy kolekcja boczna idzie siłą rzeczy w odstawkę (w moim wypadku oznacza to m.in. podarowanie sobie szczegółowego zbierania wydań przedrukowych związanych z chaosem okołotrianonowym 1918-1921).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Czerwca 2019, 19:51:48 »
teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia
A co z wydaniami londyńskimi z tego okresu? Te przynajmniej są w pełni oficjalne... Potem idą oflagi, osiedla Polskie we Włoszech, poczta Powstania Warszawskiego i parę innych tematów. Ciężko odkreślić granicę :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile pieniędzy potrzeba na stworzenie ciekawej kolekcji ?
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Czerwca 2019, 20:25:55 »
teraz skonczyłem 39-44 generalna gubernia
A co z wydaniami londyńskimi z tego okresu? Te przynajmniej są w pełni oficjalne... Potem idą oflagi, osiedla Polskie we Włoszech, poczta Powstania Warszawskiego i parę innych tematów. Ciężko odkreślić granicę :-)
Cd... a co ze znaczkami niepolskimi, które aż piszczą, żeby włączyć je do zbioru "Polska 39-45"? (mam nadzieję że tematyka jest dość oczywista, te niemieckie ze względu na rozdzielczość mogą być bez podpisów, więc zaznaczam, że to starogermańskie miasta Danzig, Thorn i Posen; Słowacja lekko naciągana, ale tylko lekko).

 

R E K L A M A
aukcja monet