Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:09:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2019  (Przeczytany 33284 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Marca 2019, 20:51:22 »
bardziej Układ Słoneczny.
Starożytni znali o ile dobrze kojarzę pięć planet, co ze słońcem i księżycem dawało siedem ciał niebieskich. Ale tu mamy księżyc osobno... Jest to jakaś teoria, ale żeby mnie specjalnie przekonywała, to nie powiem...

Proszę zajrzeć tutaj:
https://www.beastcoins.com/Collections/Star-Of-Bethlehem/Star-Of-Bethlehem.htm
Jakby nie patrzeć do IV wieku władcy Imperium, w których imieniu wybijano monety, nie za bardzo mieli coś wspólnego z Chrześcijaństwem. Kogoś poniosła fantazja.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Marca 2019, 21:30:50 »
Chyba populares , ale poproszę o potwierdzenie

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Marca 2019, 14:03:11 »
Chyba populares ,

Tak, Thessalonica RIC VI 61b.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Marca 2019, 18:02:59 »
Dzięki Julek , tak też podejrzewałem że to ten , ale nie mogę narzekać  :), stan ładny , za 20 E, z dodatkiem słabego denara Commodusa , grzechem było by odpuścić go  ;)
 Pozdrawiam

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #34 dnia: 31 Marca 2019, 16:45:03 »
Cytuj
awers ładny , nad rewersem trzeba będzie trochę czasu zmitrężyć

   

Rzeczywiście, awers całkiem przyzwoity, a rewers wybity zmęczonym stemplem. Z chęcią zobaczę zdjęcia tej monetki po doczyszczeniu. Jeśli niczego Pan nie spartoli, to powinna wyjść całkiem ładna monetka.

Cytuj
miałem w zamiarze rozbudować mennicę Kartaginy.

Ja również poszerzyłem ostatnio działkę monet z mennicy kartagińskiej.

Brakowało mi Konstancjusza Chlorusa do pokerowego stolika ze wzorem FELIX ADVENT AVGG NN (RIC VI Carthago 22a) - dobiłem do kompletu tetrarchów.
Jestem tylko ciekaw, jak długo przyjdzie mi czekać na samą monetę. Potwierdzenie wygranej aukcji i dane do przelewu otrzymałem dopiero po dwóch tygodniach i to po własnej interwencji. Na samą monetę to pewnie poczekam... Ach, ci Włosi...

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #35 dnia: 31 Marca 2019, 18:21:34 »
Przyznam że za bardzo się w nią nie wgryzałem ,tylko ten rewers chciałem podrzeżbić aby był bardziej czytelny,  ale kilka zadrapań zrobiłem  >:(, i raczej zostawię już w tym stanie.

 Jestem tylko ciekaw, jak długo przyjdzie mi czekać na samą monetę. Potwierdzenie wygranej aukcji i dane do przelewu otrzymałem dopiero po dwóch tygodniach i to po własnej interwencji. Na samą monetę to pewnie poczekam... Ach, ci Włosi...

Ja Włochów unikam zarazy  ;), odkąd nie dotarły do mnie 2 denary republiki.
No i oczywiście gratulacje za skompletowanie tetrarchów , Chlorus ładny

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Marca 2019, 19:43:49 »


Dopiero teraz zajrzałem i gratuluję strzału. Czy ta jedna ze znanych sztuk, które Pan znalazł, to jakaś z tych, co są na mojej stronie?

http://www.notinric.lechstepniewski.info/7ale16.html

Jeśli nie, prosiłbym o jej namiary. Prosiłbym też o link do aukcji, jak najlepsze zdjęcie oraz informację, kogo mam podać jako właściciela.
[/quote]



Wysłałem wiadomość na priv

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Marca 2019, 20:13:59 »
ech.. troche mnie poniosło ..... ale wpadłem z zawodów,  aukcja leciała dwie inne juz uciekły
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #38 dnia: 31 Marca 2019, 20:23:39 »
Cytuj
Przyznam że za bardzo się w nią nie wgryzałem ,tylko ten rewers chciałem podrzeżbić aby był bardziej czytelny,  ale kilka zadrapań zrobiłem  >:(, i raczej zostawię już w tym stanie.

Mam nadzieję, że to tylko efekt specyficznego oświetlenia i że monetka dalej ma na sobie zieloną, szklistą patynę.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #39 dnia: 31 Marca 2019, 20:55:54 »
Cytuj
Przyznam że za bardzo się w nią nie wgryzałem ,tylko ten rewers chciałem podrzeżbić aby był bardziej czytelny,  ale kilka zadrapań zrobiłem  >:(, i raczej zostawię już w tym stanie.

Mam nadzieję, że to tylko efekt specyficznego oświetlenia i że monetka dalej ma na sobie zieloną, szklistą patynę.

Tak , to światło z lampki dało taki efekt, zielona patyna pozostała, mi akurat podoba się efekt szklisto zielonej zwartej patyny , tak że w tą kwestie nie ingerowałem

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Kwietnia 2019, 11:30:27 »
Mnie wczoraj udało się ustrzelić kolejnego, rzadkiego Probusa.

Stan mocno średni, ale w pełni czytelny, a ten typ rewersu dla Rzymu jest bardzo rzadki i był bity jedynie podczas drugiej emisji. Jest to zaledwie trzeci znany mi egzemplarz z oficyny gamma - pozostałe dwa, o których wiem, znajdują się w słynnym skarbie La Venera.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Kwietnia 2019, 11:59:05 »
to juz wiem z kim się biłem .... a był u mnie w obserwowanych  :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Kwietnia 2019, 12:28:46 »
to juz wiem z kim się biłem .... a był u mnie w obserwowanych  :D

Szkoda że nie wspomniał Pan o tym przed aukcją, zwłaszcza że ja o Pana monetę też nieco powalczyłem. Na przyszłość warto dawać znać z wyprzedzeniem, co Pana interesuje.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Kwietnia 2019, 13:50:02 »
Witam
Dawno nic nie wklejałem więc i ja podzielę się swoimi ciekawszymi nabytkami.

1)Moneta bita w Rzymie błędnie przypisana przez RIC do mennicy w Sysci.Pierwszy rok panowania Probusa.Od dłuższego czasu polowałem na ten typ rewersu z kilku powodów.Wczesny etap mennictwa Probusa, rewers dostępny jedynie w Rzymie z legendą zawierająca konkretną datę panowania (COS P P)

Data: 276
Mennica : Rzym
Emisja : 1
Officina : 4
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS AVG
Legenda :  P M TR P COS P P
Odcinek : // XXI Delta     
Popiersie: A2
N° RIC : 607corr (Siscia) ; Cohen 440 ,Guillemain 65

2)Moneta również bita w Rzymie w roku 280.W tym roku Probus pokonał plemię Blemmiów oraz Bastarnów więc byc może rewers odnosi się dla upamietnienia jednego z tych dokonań.Urzekł mnie rewers mimo lekkiego niedobicia doskonale zachowane detale konia i więźnia.Częściowo zachowane srebrzenie

Data: 281
Mennica : Rzym
Emisja : 5
Officina : 4
Tytulatura : IMP PRO - BVS AVG
Legenda :  ADVEN – TVS AVG
Odcinek : // RΩΔ     
Popiersie: B
N° RIC : 157 ; Guillemain 425
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2019, 16:22:11 wysłana przez nosfer3 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #44 dnia: 02 Kwietnia 2019, 14:40:09 »
1)(...) rewers dostępny jedynie w Rzymie z legendą zawierająca konkretną datę panowania (COS P P)

(...) Guillemain 348

2)Moneta również bita w Rzymie w roku 280.W tym roku Probus pokonał plemię Blemmiów oraz Bastarnów więc byc może rewers odnosi się dla upamietnienia jednego z tych dokonań.

Panie Macieju, gratuluję kolejnych, ciekawych Probusów w kolekcji!

Poniżej jednak kilka drobnych uwag i sprostowań w celach edukacyjnych:

Pierwsza monetka ma numer 65 u Guillemaina (18 odnotowanych egzemplarzy), a nie 348. Datowany rewers P M TR P COS P P z cesarzem między dwoma sztandarami - jakkolwiek faktycznie dość rzadki i poszukiwany - to jednak występuje nie tylko w Rzymie, ale także w Siscji (nota bene ten rewers w Siscji jest rzadszy od analogicznego rewersu z Rzymu). Poniżej kilka przykładów tego rewersu z Siscji:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=7&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=85&reversType=A&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Natomiast co do drugiej monety, to Guillemain ją datuje na wiosnę 281 r. Rok 280 to datowanie według Pinka (z jego artykułu z 1949 r.). Nie muszę chyba dodawać, że o wiele bardziej aktualne, rzetelne i wiarygodne jest datowanie monet Probusa z Rzymu według monografii Guillemaina z 2009 r.

Niezależnie od powyższego, choćby i moneta miała zostać wybita w 280 r., a nie 281 r. (co jest wątpliwe), to rewers monety ze sceną Adventvsa jednak odnosi się do uroczystego wjazdu cesarza do wiecznego miasta, a nie do jakichś konkretnych zwycięstw militarnych. Proszę zwrócić uwagę, że rewers Adventvs biją dla Probusa wszystkie mennice w cesarstwie od Lugdunum do Kyzikos za wyjątkiem 3 wschodnich (Antiochia, Tripolis, 4 mennica wschodnia), przez większość część panowania Probusa w ramach licznych i rozmaitych emisji. I zawsze ten rewers przedstawiany jest w analogiczny sposób, z jeńcem u dołu konia cesarza (z tą różnicą jedynie że prawie zawsze cesarz jest pokazywany w lewo, a niezmiernie rzadko, w Siscji, istnieją także warianty z koniem w prawo).

Biorąc powyższe pod uwagę, próba doszukiwania się w analizowanym rewersie jakichś aluzji do konkretnych zwycięstw Probusa, w sytuacji w której Probus równolegle emitował o wiele bardziej wyraziste rewersy "militatne" sławiące jego zwycięstwa, jak chociażby Victoria Germ[anica] czy Victorioso Semper itd., m.zd. nie ma podstaw.

Ps. Pierwsza monetka ma bardzo dobrą proweniencję i nie mam tu nawet na myśli domu aukcyjnego Leu Numismatik, gdzie ją Pan kupił, ale fakt, że pochodzi ona z pięknego zbioru Probusa mojego bardzo dobrego kolegi ze Szwajcarii:) 
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2019, 14:53:10 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet