Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 23:11:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2019  (Przeczytany 33535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Kwietnia 2019, 14:51:17 »
1)(...) rewers dostępny jedynie w Rzymie z legendą zawierająca konkretną datę panowania (COS P P)

(...) Guillemain 348

2)Moneta również bita w Rzymie w roku 280.W tym roku Probus pokonał plemię Blemmiów oraz Bastarnów więc byc może rewers odnosi się dla upamietnienia jednego z tych dokonań.

Panie Macieju, gratuluję kolejnych, ciekawych Probusów w kolekcji!

Poniżej jednak kilka drobnych uwag i sprostowań w celach edukacyjnych:

Pierwsza monetka ma numer 65 u Guillemaina (18 odnotowanych egzemplarzy), a nie 348. Datowany rewers P M TR P COS P P z cesarzem między dwoma sztandarami - jakkolwiek faktycznie dość rzadki i poszukiwany - to jednak występuje nie tylko w Rzymie, ale także w Siscji (nota bene ten rewers w Siscji jest rzadszy od analogicznego rewersu z Rzymu). Poniżej kilka przykładów tego rewersu z Siscji:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=7&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=85&reversType=A&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Natomiast rewers drugiej monety ze sceną Adventvsa jednak raczej odnosi się do uroczystego wjazdu cesarza do wiecznego miasta, a nie do jakichś konkretnych zwycięstw militarnych. Proszę zwrócić uwagę, że rewers Adventvs biją dla Probusa wszystkie mennice w cesarstwie od Lugdunum do Kyzikos za wyjątkiem 3 wschodnich (Antiochia, Tripolis, 4 mennica wschodnia), przez większość część panowania Probusa w ramach licznych i rozmaitych emisji. I zawsze ten rewers przedstawiany jest w analogiczny sposób, z jeńcem u dołu konia cesarza (z tą różnicą jedynie że prawie zawsze cesarz jest pokazywany w lewo, a niezmiernie rzadko, w Siscji, istnieją także warianty z koniem w prawo).

Biorąc powyższe pod uwagę, próba doszukiwania się w analizowanym rewersie jakichś aluzji do konkretnych zwycięstw Probusa, w sytuacji w której Probus równolegle emitował o wiele bardziej wyraziste rewersy "militatne" sławiące jego zwycięstwa, jak chociażby Victoria Germ[anica] czy Victorioso Semper itd., m.zd. nie ma podstaw.

Ps. Pierwsza monetka ma bardzo dobrą proweniencję i nie mam tu nawet na myśli domu aukcyjnego Leu Numismatik, gdzie ją Pan kupił, ale fakt, że pochodzi ona z pięknego zbioru Probusa mojego bardzo dobrego kolegi ze Szwajcarii:)

Dziękuje za celne uwagi Panie Barnabo.Jak zwykle Pana wiedza nas rozpieszcza:)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Kwietnia 2019, 14:57:53 »
Nie ma za co. W międzyczasie uzupełniłem swoje uwagi jeszcze dodatkowo o kwestię datowania drugiej monetki (rok 280 czy 281).

pozdrawiam,

Barnaba

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Kwietnia 2019, 09:12:21 »
Wczoraj urządziłem sobie polowanie na R4  , jak mniemam :) , w opisie stało że Konstancjusz II z Cyzicus to Ric 99, a Constantinus II z Siscia Ric 182 , ale tu wydaje mi się że powinien być Ric 166 chyba ?, tak że poproszę o ewentualną korektę tych numerków , tylko tymi korektami nie zjedzcie mi czasami do pospolitych  :D
Pozdrawiam

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Kwietnia 2019, 10:43:01 »
1 moneta
Constantius II   
FL IVL CONSTANTIVS NOB C   Laur Draped Crus
GLOR-IA EXERC-ITVS   
meniica SMKB         Cyzicus   RIC VII Cyzicus 84   r2
 druga to

Constantine II   
CONSTANTINVS IVN NOB C     Laur   
CAESARVM NOSTRORVM   VOT   X   epsilon SIS star   Siscia   RIC VII Siscia 166   r4
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Kwietnia 2019, 12:18:18 »
Dzięki okejos
a więc jednak ogólnie niezłe strzały , choć Ausriak , trochę namieszał w tych ricach , muszę uważniej i z przymrużeniem oka patrzeć na jego aukcje , ale ważne że puszcza rzadkie monetki w obieg.
Pozdrawiam

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Kwietnia 2019, 13:13:43 »
Nie chcę Koledze zbytnio popsuć humoru, ale stany rzadkości podane w RIC obecnie nijak mają się do rzeczywistości.
Ta druga monetka (RIC VII Siscia 166) w samym tylko skarbie z Bikić-Do pojawia się aż 131 razy - w tym 38 egzemplarzy  z piątej oficyny.
Dodając do tego te 2-3 egzemplarze znane autorowi RIC otrzymujemy już na wstępie nie r4, ale c3...
Jeśli chodzi o "wieńce" z Siscji, to popularniejsze od ASIS* są chyba jeszcze tylko edycje ze "słoneczkiem" w odcinku.   ;)

ZM

PS. Na pocieszenie: też kiedyś pilnie polowałem na różne "r-ki" - a monetka całkiem niezła i na pewno nie zaszkodzi posiadać ją w kolekcji!

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Kwietnia 2019, 15:02:47 »
Nie żebym się namiętnie lubował w Rkach , ale te znalezione w jakimś tam skarbie , zazwyczaj leżą sobie gdzieś w jakimś muzeum , a na rynku ich nie uwidzisz na co dzień , a fajnie jest mieć monetkę troszkę inną niż te które się na co dzień przewalają po wszystkich aukcjach, która nawet w zestawieniu ze słonecznikiem , fajnie się komponuje w kolekcji. A same Rki są dla mnie tylko wyznacznikiem , swego rodzaju zapaloną  latarnią , że jest to coś odmiennego na co trzeba zwrócić uwagę , a dopiero wtedy zastanowić się czy jest sens to kupić i do jakiej sumy pozwolić sobie na szaleństwo  ;). W wypadku tych dwóch o zakupie bardzie decydował , stan zach. , u Konstancjusz przedstawienie jego portretu , a u Konstantyna zdecydował chyba ten zapis menniczy sam w sobie , troszkę jednak odmienny   

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Kwietnia 2019, 18:10:27 »
Nie żebym się namiętnie lubował w Rkach , ale te znalezione w jakimś tam skarbie , zazwyczaj leżą sobie gdzieś w jakimś muzeum , a na rynku ich nie uwidzisz na co dzień
Niekoniecznie - Rki (z wyjątkiem RIC II.1) były liczone w epoce przedinternetowej i stąd nie obejmują zwykłego ruchu rynkowego czy to na aukcjach, czy na rozmaitych ebayach.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Kwietnia 2019, 21:39:38 »
dokałdnie.... wykrywacze zmieniły swiat erek :D
 co ciekawe, np w bramach czesto nie mogłem znalesc monety oznaczonej jako C lub S a jak sie pojawiła to łomot o nia był aż huczało.
a R 4- czy 5 sie wysypują ..  :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Kwietnia 2019, 07:06:11 »
cos tam w koncu i ja upolowałem :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #55 dnia: 10 Kwietnia 2019, 19:10:04 »
dokałdnie.... wykrywacze zmieniły swiat erek :D
 

Mam wrażenie, że to nie wykrywacze, ale internet i swobodny przepływ informacji spowodował dewaluację erek. Panie Pawle widzę, że Pan kupuje często u Savoca, ten sprzedawca wystawia bardzo dużo ciekawych monet, ale ma koszt wysyłki 15 EUR i często koszt wylicytowanych monet jest niższy niż koszty wysyłki. Jaki jest u Savoca  limit czasowy na zakupy, aby nie dublować kosztów wysyłki? 

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Kwietnia 2019, 19:30:09 »
No właśnie cena wysyłki u Savoca jest wysoka ;)
Inna sprawa ,że już nie mają fajnych zestawów z nieopisanymi Libiuszami Sewerami,Janami i innymi Flawiuszami Wiktorami.Ile ja tego u nich za grosze wyłowiłem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Kwietnia 2019, 20:00:32 »
Z Savoca miałem podobny dylemat. Próbowałem z nimi negocjowac kwotę wysyłki równej Lanzowi (7,50 Euro) ale staneło na ich 15. Co do terminów to otwarcie pisali że namawiaja do łączenia zakupów  i daja kupującemu na takie manewry 7 dni.Po tym czasie oczekuja wpłaty

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Kwietnia 2019, 20:11:18 »
W praktyce można manewry przedłużyć do 2 tygodni nawet (notyfikując ich o tym wcześniej).


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Kwietnia 2019, 21:46:31 »
dokładnie mi raz dali 3 tygodnie bez problemu ...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet